خانه / بورس و سهام / تحلیل بورس در هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده

تحلیل بورس در هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده

به گزارش ساتین : بورس تهران هفته بسیار نا امیدکننده ای را پشت سر گذاشت و شاهد ریزش سنگین قیمت سهام در بسیاری از گروه های کوچک و بزرگ بازار در خلال بیشتر جلسات معاملاتی هفته بودیم. در روز شنبه بسیاری از گروه ها به لاک دفاعی خریدند و تنها گروه نفتی و فلزی از میان صنایع بزرگ با اقبال نسبی سرمایه گذاران روبرو شدند.

در دومین روز معاملاتی هفته شاهد ریزش سنگین ارزش سهام در تقریبا تمام گروه ها و سقوط بی سابقه شاخص کل بودیم. روز دوشنبه اما بار دیگر با رونق معاملات در بسیاری از صنایع به خصوص خودرویی، بانک و سرمایه گذاری ، شیمیایی و نفتی، فنی مهندسی و مخابرات، بخش اعظمی از ریزش روز گذشته جبران شد.

این روند در اوایل معاملات روز سه شنبه نیز ادامه یافت اما بار دیگر صنایع مختلف به لاک دفاعی فرو رفتند. در آخرین روز هفته نیز جو منفی حاکم بر بازار ادامه یافت و افت ملموس شاخص کل در این روز را شاهد بودیم. بدین ترتیب شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات این هفته افتی نزدیک به 2،7 درصد را نسبت به پایان هفته گذشته تجربه کرد.

شایعه تغییرات در سازمان بورس: در اوایل هفته شایعاتی در بازار مبنی بر تغییر و تحولات گسترده در سازمان بورس پیچید که با تکیب شدید مقامات سازمان از جمله مدیر نظارت بر بازارها و مدیریت روابط عمومی سازمان مواجه شد. به علت اینکه شایعات مذکور بی اساس بوده است، از ذکر جزئیات آن و دامن زدن به موضوع خودداری می کنیم. اما چیزی که به نظر می رسد این است که این اتفاق تبدیل به بهانه ای برای شروع فاز اصلاح قیمتی در بازار شد و این روند در دیگر روزهای هفته نیز ادامه یافت.

مذاکرات هسته ای: پس از اتمام اخرین دور مذاکرات ژنو در سطح کارشناسی، عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه اعلام کرد که بر طبق مذاکرات انجام شده میان ایران و 1+5 بنا بر این شده تا از پایان دی ماه گام اول برنامه اقدام مشترک ژنو اجرایی گردد. بر این اساس از پایان ماه جاری تمام تحریم های ذکر شده در توافقنامه ژنو به حالت تعلیق درآمده و 4،2 میلیارد دلار منابع بلوکه شده ایران نیز در هشت نوبت آزاد خواهند شد.

تغییر و تحولات در فرابورس: در ابتدای هفته شاهد بودیم پس از توقف و بازگشایی مجدد تعدادی از نمادهای بازار پایه فرابورسی پس از اعلام مدیریت بازار فرابورس مبنی بر انتقال این نمادها از بازار پایه عادی به بازار پایه توافقی از ابتدای اسفند، اقبال به این نمادها به پایان رسید و شاهد تشکیل صف های فروش میلیونی در بسیاری از این نمادها بودیم.

مدیرعامل فرابورس در در رابطه با این تغیر و تحولات اظهار داشت که انتقال این 14 شرکت به منظور جلوگیری از نوسان گیری برخی افراد سود جو بوده و نتایج پیگیری‌های فرابورس در این زمینه از طریق مراجع ذی صلاح پیرامون اقدامات اخیر سفته‌بازان در بازار پایه در آینده اعلام خواهد شد. همچنین در اواخر هفته نمادهای اوراق گواهي حق تقدم استفاده از تسهيلات مسكنپس از اقبال شدید به این نمادها در پی افزایش سطح تسهیلات خرید و ساخت مسکن، به منظور به تعادل رسیدن معاملات بسته شد و نمادهای مذکور پس از بازگشایی در آخرین روز معاملاتی این هفته عمدتا با رشد بالای 20 درصدی مواجه شدند.

بودجه 93: روند بررسی لایحه بودجه سال آینده این هفته نیز در کمیسیون تلفیق مجلس ادامه یافت. برخی مقامت دولتی از از ارائه تبصره هدفمندی یارانه ها تا پایان هفته جاری از سوی دولت به مجلس برای رسیدگی همزمان بحث هدفمندی با لایحه بودجه خبر دادند اما در اواخر هفته نماینده دولت در این کمیسیون اعلام کرد که تبصره هدفمندی پیش از پایان بررسی بخش درآمدی بودجه سال آینده به کمیسیون تلفیق ارائه نخواهد شد. از مهمترین تصمیمات کمیسیون تلفیق در این هفته می توان به توافق این نهاد با واگذاری هادینگ خلیج فارس از سوی دولت تا پایان سال 93 و تعیین بهره مالکانه تولیدکنندگان سنگ آهنی به میزان 30 درصد از ارزش فروش کنسانتره اشاره کرد.

 پیش بینی هفته آینده:

انتقل جو روانی منفی هفته جاری به معاملات هفته بعد محتمل است و البته عرضه اولیه نسبتا قابل توجه هلدینگ دارویی تامین نیز فرایند نقد کردن سهام را می تواند در روزهای معاملاتی پیش رو تحریک کند. با توجه به تعطیلی پیش رو در روز یکشنبه، نمی توان شاهد معملاتی پر حجم در روز ابتدایی هفته بود.

به نظر نمی آید که پس از تعطیلی هفته آینده، روند منفی در کلیه گروه ها را نظاره گر باشیم و ثبات البته شکننده ای بر معاملات حکمفرما خواهد شد. در گروه مخابرات و فنی مهندسی احتمال ادامه فشار عرضه ها می رود. نمادهای بانکی، سرمایه گذاری و سایر نمادهای مالی نیز روند متزلزلی را می توانند طی کنند اما به نظر می آید که روال منطقی کاهش روند عرضه ها در این نمادها از سوی حقوقی ها باشد. گروه پتروشیمی در پی تعدیل مثبت فارس می تواند تحرکان مثبتی را تجربه کند و پالابشگاهی ها در آستانه اقبال سرمایه گذاران قرار دارند.

نمادهای غیر فولادی گروه فلزات نیز می توانند به ثبات برسند. در عین حال روند رو به رشدی برای گروه خودرویی در پی اعلام برخی گزارشات مالی ناامیدکننده نمی تواند متصور باشد اما از جو منفی این هفته کاسته خواهد شد. گروه معدنی نیز با توجه به تصمیمات کمیسون تلفیق پیرامون بهره مالکانه سنگ آهنی ها جو روانی منفی و معاملات افولی را می توانند تحربه کنند.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*