خانه / سیاسی / آمریکا موشک قاره پیمای (مینوتمن ۳) را آزمایش کرد +عکس

آمریکا موشک قاره پیمای (مینوتمن ۳) را آزمایش کرد +عکس

نیروی هوایی آمریکا بامداد جمعه با هدف مخابره پیام قدرت به کره شمالی و روسیه، موشک قاره پیمای مینوتمن ۳ را از پایگاه هوایی وندنبرگ کالیفرنیا شلیک کرد.

به گزارش ایرنا، این موشک مجهز به کلاهک ورود مجدد به جو، پس از شلیک، ۴ هزار و ۲۰۰ کیلومتر پرواز کرد. درباره جزییات این آزمایش توضیحی ارایه نشد.

موشک هسته ای موشک های آمریکا موشک قاره پیما قدرت نظامی آمریکا

به گزارش آسوشیتدپرس، با توجه به اعلام اخیر کره شمالی مبنی بر ساخت موشک قاره پیمایی که می تواند آمریکا را هدف قرار دهد، شلیک آزمایشی ‘مینتمن ۳’ حامل این پیام به پیونگ یانگ است که واشنگتن می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن، آن را هدف قرار دهد.
‘مینتمن ۳’ تنها موشک مستقر در خشکی ارتش آمریکاست و با هدف بازدارندگی شوروی سابق، در طول دهه ۱۹۵۰ طراحی و در سال ۱۹۶۲ تولید شد.

برد تقریبی این موشک ۸ هزار و ۱۰۰ کیلومتر، بیش از ۱۵ هزار مایل در ساعت، سرعت و قابلیت حمل سه کلاهک را دارد.

در زمان حاضر آمریکا می تواند از این موشک ها برای انجام اولین حمله و یا بلافاصله برای مقابله با کلاهک های روسی شلیک شده به سوی آمریکا استفاده کند.

موشک هسته ای موشک های آمریکا موشک قاره پیما قدرت نظامی آمریکا

این موشک ها را پس از شلیک نمی توان از کار انداخت، خلع سلاح کرد و یا برگرداند.
آمریکا در حالی موشکی با برد هشت هزار کیلومتری و قابلیت حمل کلاهک هسته ای را آزمایش می کند که نسبت به آزمایش موشکی سایر کشورها ازجمله ایران که تنها جنبه دفاعی دارد، همواره انتقاد کرده و به بهانه آزمایش های موشکی تحریم های اقتصادی علیه سایر ملت ها را در دستور کار قرار داده است.

شورای امنیت سازمان ملل نیز همواره در مقابل آزمایش های موشکی قدرت های بزرگ از جمله آمریکا به عنوان یکی از اعضای دائم آن سکوت اختیار کرده در حالی که در مقابل آزمایش موشکی سایر کشورها بلافاصله واکنش نشان داده و نشست های فوری و اضطراری برگزار می کند.

Minuteman را می توان اولین موشک قاره پیمای با سوخت جامد در جهان به حساب اورد .
این موشک را نقطه اتکای موشکهای استراتژیک امریکا می دانند زیرا طبق قرارداد کاهش موشکهای اتمی بالستیک و با کاهش موشکهای peacemaker ، این موشکها به زودی تنها موشک استراتژیک اصلی ایالات متحده حساب می شود .
موشک های با سوخت جامد مسلما برتری و مزیتهای زیادی نسبت به سوخت مایع دارند که از انها میتوان به انبار کردن موشکها با زمان طولانی تر و طول عمر بیشتر و دیگر می توان به
خطر کمتر انها در مقایسه با سوخت مایع اشاره داشت چون سوخت مایع در هنگام پرتاب دارای احتمال انفجار و خطرات بیشتری می باشد .
در سالهای دهه ۵۰ که رقابت بر سر موشکهای بالستیک بین دو قدرت اغاز شده بود ، رسیدن به ساخت موشکی با سوخت جامد بیشتر به رویا شباهت داشت . پروژه مینوتمن در سال ۱۹۵۷ کلید خورد و مراحل تحقیقاتی ان تا فوریه ۱۹۵۸ ادامه داشت . تا اینکه در همین زمان رسما پروژه ساخت این موشک اعلام شد . شرکت بویینگ به عنوان پیمانکار اصلی پروژه معرفی شد تا این پروژه را ادامه دهد .
موشک مینوتمن موشکی ۳ مرحله ای است که از موتور Thiokol M55 به عنوان مرحله اول و از موتورهای Aerojet General M56 و Hercules M57 با سوخت جامد در مراحل بعد استفاده میکند .
مکان اصلی پرتاب موشک سیلو می باشد اما قرار بود که از روی قطار ویژه حمل نیز پرتاب شود که به دلیل کمبود اعتبارات حذف شد .

موشک هسته ای موشک های آمریکا موشک قاره پیما قدرت نظامی آمریکا
تست موشک از سال ۱۹۶۰ اغاز شد و در نوامبر ۱۹۶۱ اولین پرتاب موفقیت امیز بدون مشکلی انجام گرفت . نام این موشک را Minuteman HSM-80A گذاشتند . تا نوامبر ۱۹۶۲ یعنی در عرض ۱ سال تعداد ۱۵۰ فروند مینوتمن ۱ ساخته شد .
پس از ساخت مینوتمن ۱ در سال ۱۹۶۳ تصمیم به بهینه کردن ان گرفته شد و با تغییراتی در طراحی نام ان را LGM-30F Minuteman II گذاشتند . در این موشک موتور مرحله دوم را به Aerojet General SR19-AJ-1 ار تقا دادند و نتیجه ان افزایش برد ان در حدود ۱۶۰۰ کیلومتر بود . اولین نمونه این موشک نیز با موفقیت در سپتامبر ۱۹۶۴ ازمایش شد و اولین سری عملیاتی ان در ۱۹۶۵ وارد خدمت شدند .
اما در سالهای جنگ سرد و رقابت شدید تسلیحاتی که رقابت موشکی سرامد ان بود ، ایالات متحده باز هم تصمیم به ارتقای موشک گرفت و نتیجه ان ساخت LGM-30G Minuteman III بود .
در نهایت تا سال ۱۹۷۸ مجموعا ۲۴۰۰ فروند موشک مینوتمن ساخته شد و به گفته مقامات امریکا این موشک حداقل تا سال ۲۰۲۰ بازنشسته نخواهد شد . همچنین تا سال ۲۰۰۷ بسیاری از سیستمهای ان به روز شده اند .
SM-80/LGM-30 Minuteman
LGM-30A LGM-30B LGM-30F LGM-30G
مشخصات :
طول :
LGM-30A : 16.4 متر
LGM-30B : 17 متر
LGM-30F : 17.6 متر
LGM-30G : 18.2 متر
قطر : ۱.۷ متر
وزن :
LGM-30A : 29400 کیلو گرم
LGM-30B : 33100 کیلو گرم
LGM-30F : 35500 کیلوگرم
LGM-30G : 37200 کیلوگرم
حداکثر سرعت : ۲۴۱۰۰ کیلومتر بر ساعت
سقف ارتفاع : ۱۱۰۰ کیلومتر
برد :
LGM-30A : 10100 کیلومتر
LGM-30B : 9600 کیلومتر
LGM-30F : 11300 کیلومتر
LGM-30G : 13000 کیلومتر
مراحل :
مرحله اول با موتور سوخت جامد Thiokol M55 به قدرت کشش ۹۳۳ کیلو نیوتن
مرحله دوم در مدل LGM-30A/B: Aerojet General M56 به قدرت ۲۶۷ کیلو نیوتن
مرحله دوم در مدل LGM-30F/G: Aerojet General SR19-AJ-1 به قدرت ۲۶۸ کیلو نیوتن
مرحله سوم در مدل LGM-30A/B/F: Hercules M57 به قدرت ۱۵۶ کیلو نیوتن
مرحله سوم در مدل LGM-30G: Aerojet/Thiokol SR73-AJ/TC-1 به قدرت ۱۵۳ کیلو نیوتن
( تمام مراحل سوخت جامدند )
قسمت تقویت کننده : فقط در مدل LGM-30G با موتور سوخت مایع مدل Rocketdyne RS-14 به قدرت ۱.۴۰ کیلو نیوتن
کلاهکهای قابل حمل
W-59 thermonuclear (1.2 MT) یا
Mk.5 RV W-56 thermonuclear (2 MT) یا
سه کلاهک Mk.11 RV هر یک ۱۷۰ کیلو تن یا
سه کلاهک Mk.12 MIRV یا W-78 thermonuclear به قدر ت هر یک ۳۴۰ کیلو تن یا Mk.12A MIRV

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*