خانه / بورس و سهام / تحلیل یک صنعت / سهامدارانی که دل از سهم خود نمی بُرند!!!

تحلیل یک صنعت / سهامدارانی که دل از سهم خود نمی بُرند!!!

ساتین : صنعت سیمان به عنوان یکی از صنایع پایه در هرکشور به حساب می آید. این صنعت در کشور ما نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و هست و با تدابیر بعمل آمده رتبه ایران در دنیا از حیث تولید سیمان طی سال های اخیر پیشرفت قابل توجهی کرده و حتی برخی آمار ارقام حاکی از کسب رتبه سوم توسط ایران پس از چین و هند می باشد.

گفتنی است در حال حاضر ایران 71 میلیون تن سیمان تولید می کند و این محصول هم اکنون در سبد صادراتی کشور قرار دارد این در حالی است که در سال های نه چندان دور به علت کمبود تولید، این کالا در سبد حمایتی قرار داشت و دولت نظارت شدیدی بر تولید و توزیع آن داشت.

به گزارش بورس نیوز، این صنعت در بورس نیز جزو صنایع مطرح و با سابقه محسوب می شود و در حال حاضر 37 نماد از این صنعت در تابلوی بورس به ثبت رسیده است. میانگین بازدهی این صنعت طی سال جاری در بورس به رقم 200 درصد رسیده است که بسیار مطلوب ارزیابی می شود گفتنی است به جز نماد سیمان فارس (“سفار”) تمامی نمادها بازدهی مثبت داشته اند و 10 نماد نیز بازدهی بالای 250 درصد را ثبت کرده اند سیمان اصفهان، سیمان خاش و سیمان شرق نیز به ترتیب با 445 و 363 و 359 درصد بالاترین میزان بازدهی را از آن خود کرده اند.

اما همچنان رتبه نقد شوندگی در سیمانی ها نامناسب است که باید گفت این مشکل در این گروه دیگر مزمن شده است. چراکه همچنان سهام شناور شرکت های این گروه در بورس پایین بوده بطوریکه 23 نماد در این گروه از سهام شناور آزادی کمتر از 20 درصد برخوردارند. از سوی دیگر سهامداران این گروه اعم از حقیقی و حقوقی تمایلی به عرضه سهام خود ندارند البته حق هم دارند این میزان بازدهی در کنار میانگین موزون پی بر ای 7.7 کافی است تا سرمایه گذار به این راحتی از سهام ارزنده خود دل نبرد. در تعبیری طنزآلود می توان گفت سهامدران این گروه، سیمانی ها را به عقد دائم خود درآورده اند.

به گزارش بورس نیوز، سیمانی ها با در اختیار داشتن 2.1 درصد از کل ارزش بازار سرمایه ایران رتبه یازدهم را از این حیث به خود اختصاص داده اند که سیمان فارس و خوزستان به همراه سیمان تهران و سیمان مازندران بیشترین ارزش روز این صنعت را نیز در اختیار دارند.

در مقطع زمانی فعلی فعالان بازار سرمایه منتظر گزارش عملکرد دوره ای شرکت ها و عمدتاً گزارش عملکرد 9 ماهه هستند نگاهی به گزارش های منتشر شده از نمادهای سیمانی چه آنهایی که گزارش 9ماهه ارایه نموده اند و چه آنهایی که آخرین گزارششان مربوط به عملکرد 6 ماهه می باشد حاکی از آن است که سیمانی ها اکثراً عملکردهایی فراتر از استانداردهای حسابرسی دارند به عبارت دیگر پوشش تولید و فروش محصول در این گروه نسبت به زمان سپری شده از سال بیشتر بوده لذا از این گروه همواره بوی تعدیل مثبت به مشام سرمایه گذاران و فعالان بورسی می رسد .

به عنوان مثال شرکت های سیمان نی ریز و هگمتان که اقدام به ارایه گزارش 9 ماهه نموده اند بیش از 85 درصد پیش بینی سود خود را پوشش داده اند سیمان قاین نیز با پوشش 81 درصدی پیش بینی سود سال مالی جاری عملکرد خوبی از خود نشان داده است

به گزارش بورس نیوز از حیث نسبت های مالی هم باید گفت بیشترین حاشیه سود صرف نظر از نماد سیمان فارس خوزستان که بیشتر به عنوان هلدینگ شناخته می شود. به نمادهای سیمان بهبهان، سیمان شمال و سیمان کرمان به ترتیب با 52، 51 و 44 درصد اختصاص دارد.

با احتساب معاملات عمده در این گروه 4.4 میلیارد سهم از ابتدای سال تاکنون مورد معامله قرار گرفته که سیمان فارس و خوزستان بیشترین حجم معاملاتی را داشته است.

در پایان گفتنی است از منظر بازار سرمایه مهمترین معضل پیش روی این صنعت در وهله اول موضوع هدفمندی یارانه و افزایش قیمت حامل های انرژی است چراکه سیمان یک صنعت انرژی بر محسوب می شود. معضلات دیگری هم مانند نرخ تسعیر ارز و قیمت گذاری نیز بر عملکرد این گروه بسیار مؤثر است گفتنی در خصوص موضوع اول یعنی هدفمندی مشکل همچنان به قوت خود باقی است.

اما در خصوص نرخ تسعیر ارز باید گفت با توجه به صادرات این محصول رشد قیمت ارز در نهایت به نفع این گروه است و در خصوص قیمت گذاری هم باید گفت که بطور معمول و در شرایط عادی دولت مجوز رشد قیمت دست کم 10درصدی را بطور سالانه می دهد. البته در سال های اخیر رشد قیمت سیمان به دلیل شرایط خاص اقتصادی کشو مان بسیار بیشتر از این رقم بوده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*