خانه / بورس و سهام / شایعات در بازار بورس ادامه دارد

شایعات در بازار بورس ادامه دارد

به گزارش ساتین : شاخص بورس تهران در معاملات دومین روز هفته و بعد از تعطیلات میان هفته، روند نزولی خود را به گونه‌ای آغاز کرد که با افت دسته جمعی تمامی نمادها مواجه شد و به کانال 83 هزار واحدی سقوط کرد. بورس تهران در حالی هفته گذشته خود را با فراز و فرودهای فراوان به پایان رسانده و در اولین روز معاملاتی هفته به کانال 84 هزار واحدی سقوط کرده بود که پیش بینی می‌شد روند بازار بعد از تعطیلات میان هفته مثبت شده و بورس تهران بعد از اجرایی شدن توافقات ژنو روند صعودی خود را از سر بگیرد.

اما بورس تهران در معاملات دیروز بدون توجه به مسائل سیاسی روند خود را آغاز کرد و با تمرکز زیاد به مسائل داخلی و اقتصادی به خصوص ابهامات لایحه بودجه و موضوع تغییر و تحولات در بازار سرمایه روند نزولی خود را ادامه داد تا جایی که در معاملات دیروز دماسنج بازار سرمایه 1331 واحد افت کرد و پس از مدتها به کانال 83 هزار و 641 واحدی نزول کرد.

بر این اساس و در حالی که گزارش 9 ماهه شرکتها منتشر شده و انتظارات سهامداران به خصوص در گروه‌های پتروشیمی، بانکی، فلزی و دارویی برآورده شده است که گزارشات مثبت شرکتها و نیز اجرا شدن توافقات ژنو از دیروز نیز نتوانست تاثیری در جو منفی بازار بگذارد به طوری که سهامداران تالار شیشه‌ای با چالش‌های ناشی از بررسی لایحه بودجه و رفتارهای نمایندگان در خصوص صنایع سنگ آهنی و پتروشیمی دسته و پنجه نرم می‌کنند و همین موضوع منجر به ایجاد نوسانات شدید در تالار شیشه‌ای شد.
از سوی دیگر بحث تغییر و تحولات مسئولان ارشد بازار سرمایه همچنان در تالار شیشه‌ای داغ بوده و هر روز خبرهای جدیدی در این خصوص منتشر می‌شود به طوری که بسیاری از فعالان بازار سرمایه در معاملات دیروز از قطعی شدن تغییر رئیس سازمان بورس و تعیین جایگزین وی خبر دادند که این موضوع به جو منفی بازار دامن زد و تا زمانی که تکلیف این شایعه و همچنین لایحه بودجه به صورت مشخص روشن نشود بازار بورس با نوسانات جدی دسته و پنجه نرم خواهد کرد.
همچنین جو منفی بازار به حدی شدید بود که عرضه اولیه هلدینگ دارویی تامین نیز نتوانست به جو بازار کمک کند و عرضه 10 درصدی این سهم با قیمت 600 تومان تاثیری در بازار دیروز نداشت. بر این اساس می‌توان گفت که بازار سرمایه همچنان در انتظار اتمام بررسی لایحه بودجه در مجلس و شفاف شدن وضعیت صنایع حاضر در بورس به خصوص نرخ خوراک شرکتهای پتروشیمی و عوارض شرکتهای معدنی و در کنار آن روشن شدن وضعیت تغییرات مدیریتی در سطح کلان است که پیش بینی می‌شود این موضوع حداکثر تا یک ماه آینده جو بورس را تحت تاثیر خود قرار دهد.
در بازار منفی دیروز شرکت‌های مپنا، ملی مس، تاپیکو، مخابرات، فولاد مبارکه، غدیر، بانک ملت، بانک پاسارگاد، فولاد خورستان، توسعه معادن و فلزات، بانک پارسیان، گل گهر، بانک تجارت، اقتصاد نوین، صادرات، پالایشگاه بندرعباس، نفت و گاز پارسیان و ایران خودرو بیشترین تاثیر را در افت شاخص بورس گذاشتند و موجب افت 57/1 درصدی ان شدند.
همچنین در بازار دیروز اکثر شرکتها با صف فروش مواجه شده و شرکتهای مپنا، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، نیروترانس، سرمایه‌گذاری صنعت بیمه،ایران خودرو چادرملو،حفاری شمال و توسعه معادن روی بیشترین صف فروش را به خود اختصاص دادند. در مجموع در بازار دیروز بیش از 727 میلیون سهم به ارزش 367 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت و ارزش بازار سرمایه تا سطح 409 هزار میلیارد تومان سقوط کرد.

آرمان

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*