خانه / آخرین اخبار / ناو لجستیک «خارک» ، غول ۳۳ هزار تنی ارتش به دریا برگشت +عکس

ناو لجستیک «خارک» ، غول ۳۳ هزار تنی ارتش به دریا برگشت +عکس

تعمیرات اساسی ناو لجستیک «خارک» پس از حدود ۳ سال تلاش متخصصان داخلی پایان یافت و این ناو عملیاتی شد.

این غول ۳۳ هزار تنی، هم‌اکنون در حال انجام عملیات خود در رزمایش بزرگ ولایت ۹۵ است.

ناو خارک قدرت نظامی ایران عکس ناو ایرانی عکس رزمایش ارتش ارتش ایران

در تعمیرات اساسی صورت گرفته روی «خارک»، دیگ‌های بخار و سیستم رانش آن به طور کامل عوض شده است.

از آنجا که زمان زیادی صرف تعمیرات اساسی خارک شده، در کنار سیستم رانش، بسیاری از سیستم‌ها و سامانه‌های موجود بر روی این ناو نیز بهینه‌سازی و یا تعویض شده است.

ناو خارک با ۳۳هزار تُن وزن، بزرگترین ناو لجستیک غرب آسیا محسوب می‌شود.

این ناو بالگردبر با طول ۲۰۷ متر، عرض ۲۶.۵ متر و سرعت ۳۹.۸ کیلومتر بر ساعت (تا قبل از تعویض سیستم رانش)، ۸ مرتبه در ماموریت‌های آبهای آزاد به همراه ناوگروه‌های ۳،۷،۹،۱۲،۱۸،۲۲،۲۴ و ۲۷ حاضر بوده و آخرین ماموریت وی نیز در تاریخ ۲۸ مرداد ۹۲ بود که در میانه ماموریت ناوگروه بیست و هفتم، جای خود را به ناو لجستیک لارک داد.

بزرگترین ناو منطقه غرب آسیا که تجهیزاتی نظیر یک قبضه توپ ۷۶م.م، ۴قبضه توپ ۲۳م.م دو لول، ۲قبضه توپ ۲۰ م.م تک لول و ۴ قبضه تیربار ۱۲.۷ م.م را برروی خود دارد، در سال ۱۳۵۶ (۱۹۷۷ میلادی) در انگلستان ساخته و ۷ سال بعد به ایران تحویل داده شد.

البته ایران ۲ فروند از این ناو را سفارش داده بود که به دلیل وقوع انقلاب اسلامی، انگلستان از تحویل ناو دوم خودداری کرد.

«خارک» به عنوان مهمترین ناو لجستیک در نیروی دریایی، علاوه بر ۲ مرتبه حضور در دریای مدیترانه که با عبور از کانال سوئز همراه بود، در تنها ماموریت ناوگروه‌های نداجا در اقیانوس آرام نیز حضور داشت.

این ناو مجهز به پیشرفته‌ترین سامانه‌های ناوبری و قابلیت حمل بالگردهای SH-3D یکی از کاندیداهای اصلی حضور در ماموریت اقیانوس اطلس است.

مرحله نهایی رزمایش بزرگ دریایی ولایت ۹۵ صبح امروز با اعلام رمز «یا زهرا» توسط امیر دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش در گستره ۲ میلیون کیلومتر مربعی آبهای جنوب ایران از تنگه هرمز تا مدار ۱۰درجه شمالی اقیانوس هند آغاز شده است.

ناو خارک قدرت نظامی ایران عکس ناو ایرانی عکس رزمایش ارتش ارتش ایران ناو خارک قدرت نظامی ایران عکس ناو ایرانی عکس رزمایش ارتش ارتش ایران

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*