خانه / آخرین اخبار / مبلغ سود سهام عدالت چقدر است/ زمان پرداخت سود در سال ۹۶

مبلغ سود سهام عدالت چقدر است/ زمان پرداخت سود در سال ۹۶

آیا سود سهام عدالت پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ واریز می شود؟

به گزارش میزان ، روند ارائه صورتحساب با گذشت یک ماه از سال ۹۶ همچنان برای مشمولین ادامه دارد و در هفته گذشته سامانه سهام عدالت آماده دریافت شماره حساب شبا از مشمولین است که مشمولین فرصت دارند تا شهریور ماه شماره حساب شبای خود را در سامانه وارد کنند که در صورت اتمام دوره و وارد نکردن شماره حساب سود سال یازدهم سهام عدالت در خزانه به امانت خواهد ماند تا اطلاعات افراد خود را تکمیل کنند.

مشمولین سهام عدالت بخاطر داشته باشند که رقم حدودی سود پرداختی برای هر فرد ۹۰ هزار تومان خواهد بود که این رقم فقط و فقط به شماره حساب شبای فرد واریز می‌شود و به همین دلیل تمامی مشمولین باید به صورت جداگانه حساب باز کرده و آن را به سامانه سهام عدالت برای دریافت سود ارائه دهند.

با این حال در میان مشمولین سهام عدالت افراد زیر ۵ سال نیز وجود دارد که قانون سود‌دهی برای این افراد نیز مستثنی نخواهد بود و قیم و ولی این مشمولین باید به صورت جداگانه برای این افراد افتتاح حساب کرده و شماره حساب مستغلی را به سامانه سهام عدالت ارائه دهند.

علاوه بر این در میان مشمولین سهام عدالت افرادی هستند که دارای برگه سهام عدالت هستند ولی امکان ورود به سامانه برای این افراد وجود ندارد، این افراد به علت تکمیل نشده ثبت نام در حال حاضر جز مشمولین و جز بیش از ۴۲ میلیون نفر به شمار نمی‌آیند و این افراد باید تا ثبت نام مجدد سری جدید مشمولین دست نگه دارند و در نوبت بعدی این افراد جز اولین نفرات در لیست مشمولین خواهند و در حال حاضر به هیچ وجه امکان پرداخت سود به افرادی که برگه ثبت نام ناقص دارند وجود ندارد.

ثبت نام سری جدید مشمولین سهام عدالت بعد از سامانه‌دهی سری قبلی سهامداران و پرداخت سود در نیمه دوم سال جاری صورت خواهد گرفت.

به گفته مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی زمان ثبت نام سری جدید مشمولین سهام عدالت در اواخر سال جاری خواهد بود که به صورت عمومی برای این امر اطلاع رسانی خواهد شد و در این میان افرادی که دارای برگه سهام عدالت با ثبت نام ناقص هستند در اولویت سری جدید مشمولین قرار می‌گیرند.

*** خبر ۳۰ فروردین ۹۶

رئیس کل سازمان خصوصی سازی با اشاره به دریافت شماره حساب مشمولان برای واریز سود سهام عدالت از روز (چهارشنبه ۳۰ فروردین ۹۶)، خاطرنشان کرد: پرداخت سود سهام قبل از ماه های تیر و مرداد اجرایی نخواهد شد.

پوری حسینی شهریور ماه را زمان خاتمه مراجعه به سامانه سهام عدالت عنوان کرد و افزود: «اگر مشمولان تا این تاریخ به سامانه مراجعه نکنند و کد شبای خود را اعلام نکنند، مبالغ سود سهام این دسته از مشمولان در حساب ما نگهداری می شود تا اطلاعات خود را تکمیل نمایند!»

*** خبر ۲۳ اسفند ۱۳۹۵

علی‌ اشرف عبدالله پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی گفت : اتفاقی که افتاده این است که به مشمولان سهام عدالت بعد از ۱۰ سال گفته شد چه مقدار سود به آنها تعلق گرفته است که برای افراد مختلف متفاوت است و برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی این رقم ۱ میلیون تومان و برای دیگر افراد ۵۳۰ هزار تومان است.

پوری حسینی افزود: ۶۰ شرکت سرمایه پذیر داریم که از یک درصد تا ۹۰ درصد به سبد سهام عدالت اختصاص یافته است و نکته مهم اینکه در حال حاضر سهم هیچ شرکتی متعلق به هیچ یک از مشمولان نیست.

او با اشاره به نحوه توزیع سود سهام عدالت گفت: سود تا پایان سال ۹۴ که پایان ۱۰ ساله بود دریافت و به حساب خزانه واریز می شد اما بعد از اتمام ۱۰ ساله باید به اطلاع مردم می رسید که این کار انجام شد و سود سال ۹۴ در سال ۹۵ و سود سال ۹۵ در سال ۹۶ واریز می شود و به برگزاری مجمع شرکت ها برمی گردد.

پوری حسینی افزود: کمترین سود در طول ۳ سال گذشته ۴ هزار میلیارد و بیشترین سود ۷ هزار میلیارد بوده است که بین ۴۹ میلیون نفر تقسیم می شود و حدود ۹۰ هزار تومان میانگین سهم هر نفر خواهد بود.

او گفت: تا امروز هیچ برگه سهمی بین مشمولان توزیع نشده و آنها اجازه خرید و فروش را تا زمان تعیین شرکت های واسط ندارند همچنین ما اجازه برای ثبت نام جدید نداریم و بعد از تعیین تکلیف این به جامانده ها خواهیم پرداخت.

*** خبر ۱۸ اسفند ۹۵

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ارزش پرتفوی سهام عدالت حدود ۴۶ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است، گفت: سالانه حدود ۳۲ هزار تومان از محل سود سهام عدالت به هر فرد تعلق می گیرد.

محمد رضا پور ابراهیمی با اشاره به اینکه موضوع سهام عدالت یکی از موضوعات مهم و اساسی اقتصاد ایران است، گفت: از سال ۸۵ واگذاری سهام عدالت در دستورکار مسئولان قرار گرفت و بازه زمانی ده ساله برای سهام در نظر گرفته شد، که هم اکنون یک دارایی رها شده در اقتصاد ایران است.

وی با بیان اینکه سهام حدود ۶۰ شرکت بزرگ به نام سهام عدالت به مردم واگذار شد، یادآور شد:ارزش پرتفوی سهام عدالت در ابتدا ۹۶هزار میلیارد تومان بوده که بر اساس برآوردهای جدید ارزش سهام هم اکنون حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان شده و ارزش آن کاهش یافته است.

پورابراهیمی با اشاره به خروج ۷ شرکت پالایشگاهی از سبد سهام عدالت، افزود: دولت حسن روحانی با خروج این ۷ شرکت ارش سهام عدالت را کاهش داد، که این ۷ شرکت سودآورترین شرکت های بورسی بود و به جای آنها ۲ شرکت غیر بورسی را ارائه کرد.

هفته پیش خبری منتشر شد مبنی بر این که هیات دولت در جلسه ۲۷ بهمن‌ماه به پیشنهاد وزارت اقتصاد و به استناد ماده ۳۴ قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی تصمیمی را به تصویب رساند تا ۲۰ درصد سهام ۷ شرکت پالایشگاهی را از سبد سهام عدالت خارج کند.

بر اساس این گزارش؛ پالایش نفت اصفهان، تبریز، لاوان، تهران، شیراز، کرمانشاه و بندرعباس شرکت‌هایی هستند که بر اساس این مصوبه نام آنها از فهرست‌ شرکت‌های واگذار شده به طرح توزیع سهام عدالت خارج شده است.

***** خبر ۹ اسفند ۹۵

مرحله اول آزادسازی سهام عدالت کلید خورد
طبق گفته‌های معاون وزیراقتصاد آزادسازی سهام عدالت در سه مرحله انجام خواهد شد که شامل صدور صورتحساب، توزیع اوراق سهام و امکان خرید و فروش می‌شود. در مرحله نخست که از ابتدای هفته آینده به صورت رسمی آغاز می‌شود، فرایند صدور صورتحساب مشمولان انجام می‌شود. برهمین اساس با توجه به وجود ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ ثبت‌نام شده قطعی سهام عدالت، صدور صورتحساب تنها از طریق سایت امکانپذیر بود که سامانه WWW.SAMANESE.IR راه‌اندازی و هفته آینده با حضور مقامات دولتی رونمایی می‌شود.
مشمولان مراقب باشند
پوری‌حسینی در همین رابطه افزود: بجز این سامانه هیچ سامانه دیگری در رابطه با این طرح با مردم تماس نخواهد گرفت و راه‌اندازی هر سامانه و دریافت هر نوع وجوه از مشمولین طرح سهام عدالت غیرقانونی است. همچنین شماره تلفن ۸۳۳۳۸ با ۹۰ خط از روز گذشته فعال شد که مشمولین سهام عدالت می‌توانند از آن استفاده کنند.
 نحوه دریافت صورتحساب
رئیس سازمان خصوصی‌سازی در رابطه با استفاده از این سامانه گفت: تا ۱۰ روز نخست راه‌اندازی سایت بر اساس رقم یکان کد ملی (رقم سمت راست کدملی)، مشمول، باید در روزهای خاصی به این سامانه مراجعه شود. برای مثال اگر سامانه در روز ۱۶ اسفند افتتاح شد، تنها مشمولین با کد ملی که آخرین رقم سمت راست آن ۶ است، می‌توانند صورتحساب خود را دریافت کنند و در روز بعد از آن یعنی ۱۷ اسفند، مشمولین با رقم ۷ در یکان کد ملی خود می‌توانند از سامانه استفاده کنند. اما پس از اتمام ۱۰ روز سامانه برای تمام افراد باز خواهد بود و همه می‌توانند از آن استفاده کنند. به گفته وی برای ورود به سایت تنها به کد ملی نیاز است و برگه‌هایی که در زمان ثبت‌نام به آنها داده شده هیچ ارزشی ندارد و نیازی به آن نیست.
پوری‌حسینی با اشاره به مراحل استفاده از این سامانه گفت: پس از وارد کردن کد ملی سامانه چند سؤال برای احراز هویت استفاده‌کننده خواهد پرسید تا به اطمینان برسد که شخص استفاده‌کننده خود مشمول است. این سامانه تنها از داخل کشور قابل دسترسی است. علاوه براین افرادی که از فیلترشکن استفاده می‌کنند امکان دیدن این سامانه را ندارند، بنابراین باید قبل از مراجعه به سامان سهام عدالت اقدام به غیرفعال کردن آن کنند.
 تعیین تکلیف متوفیان  در مرحله بعد
بر اساس آمارهای موجود حدود ۲ میلیون نفر از مشمولین سهام عدالت در حال حاضر متوفی هستند که دراین مرحله امکان استفاده از سایت را ندارند و درآینده به وراث آنها اطلاع داده خواهد شد تا با مدارک موردنیاز برای دریافت صورتحساب و سپس ورقه سهم مراجعه کنند. علاوه براین حدود ۲ میلیون نفر که مراحل ثبت‌نام خود را قطعی نکرده‌اند نیز جزو ۴۹ میلیون مشمول قطعی محسوب نمی‌شوند. ولی دولت این اجازه را دارد تا درآینده در مورد جامانده‌ها و همچنین افراد تازه متولد شده تصمیم‌گیری کند.
 مشمولین سالانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان سود می‌گیرند
وی همچنین در خصوص ارزش کنونی سهام عدالت مشمولین گفت: در حال حاضر ارزش بازار برگه‌های یک میلیونی سهام عدالت مشمولین، حدود ۲ میلیون تومان است که سود سالانه آنها بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود که مشمولین از سال آینده و در سالیان آتی در صورت نگه داشتن سهام خود، می‌توانند از آن بهر مند شوند.
در واقع پس از صدور صورتحساب‌های سهام عدالت، مشمولان مطلع می‌شوند که تاکنون چه میزان سود از شرکت‌ها بابت قیمت سهام به خزانه دولت واریز شده است که در زمان آزادسازی به همان میزان سهم برای آنها آزاد می‌شود. ولی مشمولان می‌توانند مابه التفاوت پرداخت سود و تسویه ارزش سهام را به‌عنوان آورده نقدی پرداخت کنند تا سهام آنها به صورت کامل آزاد شود که برای این کار تا مهر ماه سال آینده فرصت دارند.

سهامداران از اواخر سال ۹۶ سود می‌گیرند
طبق قانون باید پس از ۱۰ سال سهام عدالت آزادسازی شود که با توجه به آغاز این طرح از فروردین ۱۳۸۵ امسال موعد آزادسازی است. هرچند مصوبه شورای عالی اصل ۴۴ اجازه پرداخت سود را صادر کرده است، ولی آنگونه که پوری حسینی توضیح می‌دهد، با توجه به اینکه مجامع شرکت‌های مشمول سهام عدالت تیرماه سال آینده برگزار می‌شود و طبق قانون تجارت شرکت‌ها ۸ ماه برای توزیع سود فرصت دارند، به طور قطع تعیین سود هر مشمول و توزیع آن زودتر از اواخر سال آینده امکانپذیر نیست. بنابراین تا پایان سال ۹۶ باید این اتفاق بیفتد و مشمولین می‌توانند در سال آینده سود سهام عدالت خود را دریافت کنند و دیگر این سود بابت اقساط سهام آنها به خزانه واریز نخواهد شد.برهمین اساس وی از برخی از رسانه‌ها خواست که سهام عدالت را سیاسی نکنند چرا که سیاسی کاری آفت بزرگی برای آن است. به گفته وی طرح سهام عدالت متعلق به یک جناح سیاسی نیست، چه آنکه نخستین آیین نامه آن در دولت هشتم تصویب شد و در دولت‌های نهم و دهم ادامه یافت و اکنون در دولت یازدهم دنبال می‌شود.

 

۴۷ دیدگاه

 1. امروز وارد سایت شدم دولت بی عرضه بجای دادن سهام عدالت بعد از ۱۰ سال برای هر سهم ۱ ملیونی حدود ۵۰۰ هزار تومان هم طلب دارد براتون قسط بندی کرده همه را مدیران شرکتها خصوصی شده بی صاحب بالا کشیده اند

 2. بختیاری از نوادگان تیمور اسمم بهرامه

  ما ایرانو میخوایم باز انتخابات شرو شد باز میخواین به ما استخون بدین اولشم خودم …. چرا پارسال ندادین سود سهام همیشه دم انتخابات کور خوندین

  • مثلا میخواین چیکار کنین . باز دست از پا درازتر بدو بدو … . بعدشم اونی که چهار سال به حساب خودش خدمت کرده. اینا چهار سال دیگرم بهش میدن انتخاب تو تو دیگه اینجا کارایی نداره . تا الان که تک دوره ای نداشتیم .به قول سران دولتی ۹۹ درصد خوده خودشه. پس بیخود خودتو نرنجون

 3. تابه کی در به دری انقدر حرف میزنید راجب سهام عدالت انگار از جیب خودتون میخواین بدین واقعان متاسفم برای خودم که تو ایران به دنیا اومدم..کاش میشد اصالتم رو عوض کنم …

 4. واقعا متاسفم به این دولت

 5. سلام دوستان من سهامم از طریق بهزیستی هست ی فقره کاغذ یک میلیونی دستمه ب نظرتون چقد سهم میدن؟

 6. بابا دوباره انتخابات شد و حرف سهام وسود شده … چهار سال پیش نیروی … با تبلیغات و کلی سر وصدا ما را گول زد که ۴میلیون نقد و ۴میلیون اقساط بدیم بعضی ها که تا ۴۵ میلیون هم ریختند تا بعد ۴سال یعنی۲۵ میلیون بدهند اما حالا بعد چند ماه که گذشته ۱۶میلیون دادند ….

  اگر رهبر هم به همه مسئولین همین الان بگوید مشکل مردم را حل کنید .از این گوش میشنوند و از آن در میکنند …

 7. خدارو خوش نمیاد این طور مردم بپیچونید باید در ان دنیا جواب پس بدید سود ما رو کنید ماهی باید نفری بالای ۵۰۰تومن بدید یارانه هم همینطور واقعا برای شما بزرگ ها ایران متاسفیم سالی صد تومان هم ارزونی خودتون ……………

 8. وای خیلی زیاده ۹۰ هزاررررررر چیکارش کنیم مسخره کردن

 9. خاک تو سرشون دوتا بسته پفک نمیشه ملت مسخره کردن مردم خودشون کم بدبختی دارن هم دم انتخابات شده دلقک بازیاشون شرو شده

 10. وای بر ما که گیر اینا افتادیم میدونیم چی دارن بسرمون میدن ولی بازم مثل ……..

 11. خدایا چرا ما تو این مملکت به دنیا اومدیم چه قدر دزدی چه قدر پارتی بازی چه قدر بی عدالتی من که خسته شدم لیسانس دارم باید برم کارگری ساختمانی کنم

 12. عرلقم ی کشوره در حال جنگه بزرگترین شهر نفت خیزشونم دس دائشه ماهانه داره به هر کدومشون۴۰۰دینار میده که به پول ما میشه یک میلیونو۳۰۰هزارتومن +شکر و حبوباتی که ماهانه بهشون مجانی میدن حسابشو بکنید …

 13. سلام .طبق اعلام سازمان سهام عدالت از سال ۹۵ به بعد ثبت نام سهام عدالت نیست پس چطور بچه های ۵ساله در این بین قرار گرفتند آیا استثنا وجود دارد یا من اشتباه میکنم

 14. چرا اخه ما ایرانیا انقد ساده ایم…من از این شاخ در میارم سال به سال گدا تر و بدبخت تر میشیم باز سال به سال ….

 15. سالانه ۳۲ هزار تومن سود داشته باشه بله دیکه میشه ۹۰ هزار تومن متاسفم برای کشورم که به قول قالیباف مملکت دست ۴ درصدی هست که دارن میبلعنش تو ژآپن ۸۰ درصد مردمش آی کیوشون پایینه اما مملکتشون دست اون ۲۰ درصد نخبه است.تو ایران برعکسه قضلوت کنییییییییییییییییییییید.

 16. اینا خوردن غول شدن ….
  … اندکی صبر سحر نزدیک است نسل جدید آگاهن انشالله ماشالله.

  • یکی به من بگه با ماهی یک میلیون تومن درامد دونفره با هزینه های بالای زندگی رومزه و قسط و اجاره خونه چطور میشه زندگی کرد با این ۹۰ تومن کدوم یکی از این چاله هارو میشه پر کرد. تورم رشد کرد اما یارانه ماهانه ثابت موند یکی به من تعادل این دوتا رو توضیح بده اصلا نمیفهمم
   آیا کسی هست صدای درد ما جوونا رو بشنوه

 17. ۹۰تومن واسه خودتون….ملت گشنه هستن کسیم که گشنه باشه دینو ایمون نداره

 18. حالا چی میشه کی میدن این ۹۰t ما به همین هم راضییم

 19. اعصاب نزاشتن که روزی ۹۰هزارتومن خرجمه خسته شدم برم یکم مهراب گوش کنم ماکه مردیم ایران درست میشه اما ما دیگه نیستیم

 20. سلام

  واقعا باعث خوشحالی داره که همین ۹۰ تومن رو بگیریم.
  جهنم یعنی این …
  تو رو خدا منو از ایران ببرید.میخوام پناهنده بشم برم آفریقا برم موریتانی برم سنگال

 21. سلام شماره شبای بانکی را وارد کرده ایم بعد ۱۵ که هیچ ۲۰روزم گذشته هنوزم ثبت نهایی نشده خواهشا رهنمای کنید

 22. سلام شماره شبای بنده هم بعد از ۱۵ روز هنوز ثبت نشده باید چکار کنیم؟ اگه راه حلی دارید بگید با تشکر

 23. به امید روزی که گرسنگان ایران به پا بخیزند البته اگه زنده باشن😂

 24. واقعا خجالت نمیکشن که بعد از ۱۰ _۱۱ سال میخوان ۹۰ تومن بندازن جلو مردم؟!!!!
  از یک میلیون تومنی که شب عید ۹۶ وعده داده بودن رسید به شهریور ماه؛ اونم ۹۰ تومن
  واقعا برای کشورم و مردمش متاسفم.

 25. لعنت بهشون این پول مارو خوردن یعنی پول من و تو نیست ها اما چرا از اول میگید و بعد عمل نمیکنید به خدا چند سال پیش یه پیر مرده نوشت برا سهام عمرش جواب نداد و مرد … تا کی بدبختی شعار ملی ایرانی گرسنه و گدا عرب سیر سیر دوست دارم اصالتم عوض شه کاش انگلیسی بودم

 26. واقعا خودتونو مسخره گردید اگه این سودی که ازش حرف میزنند بخان کامل بدنش خیلی بیشتر از این صدتومن دویس تومنه مگه ما گداییم یا مارو خیلی املیم که ندونیم این سود چقدر میشه که میخان ۹۰هزار بدن ارزونی خودتون بابا با مدرک لیسانس برق تو ایران دارم تو زمینای کشاورزی مردم کار بکنم هلاک بشم برای روزی فقط ۳۵ هزار تومن چون یه اقای محترم کلاس دوم ابتدایی با مدرکش و پارتیش اومده جای شغلی منو گرفته .متاسفم برای کشوری که تو اون زاده شدم

 27. ملت ایران ببین دست کیا افتاده نفری ۵۰۰ تومان رو کردن ۹۰ هم من هیچی نگم بهتره خدا

 28. بابا جون به لبمون کردین با این سهامتون

 29. صدالبته که گوش اگر گوش تو وناله اگرناله من. آنچه البته به جایی نرسد فریاد است..جانبازاعصاب وروان وشیمیایی هستم با یک میلیون و پانصد هزار ….بارها و بارها عریضه نوشتم هیچکس اصلا زحمت خواندن هم به خودش نداد..

 30. هرکی تابتونه می‌خوره ومیبره حق فقرارو.بخداکه کاردرستی میکنن.بخورین وبیاشامین حق ضعفاروکه می‌تونین.به خداوندی همون خدایی که ازش درآمد کسب میکنین یه روزی هم خواهد رسید که شماهم گریه خواهیدکردولی بدونی آن روزدیگربخششی نخواهد بود..

 31. یعنی چی؟تو سایت نوشته سود شما ۵۰۰هزارتومن اما اینجا میگن ۹۰هزارتومن برای ده سال؟یه مشت … اون بالا نشستن.

 32. فقط میخاستن از یه سری آدم ساده اون ۵۰۰هزارتومنو بگیرن؟بعد ده سال بخاطر تبلیغات واسه ریاست جمهوری که مردم بیان رای بدن.تقصیر خودمونه.خودمون وقتی حرفی نزنیم اینا هم میزنن تو سرمون.

 33. ۹۰ هزار تومن پول ادامس از ما بهترونه…..

 34. سلام
  ترابخدا سهام دردی را دوا نمیکند . پیشنهاد میکنم ان را در پیشرفت پروژه های کلیدی مجدد سرمایه گذاری کنید . شاید فرجی برای آینده گان باشد . با تشکر

 35. ملتو مسخره کردین ۹۰ هزار تومن ؟؟؟
  ۹۰ هزار تومن اصن ارزش نداشت اینقدر بریم دنبالش اینور و اونور واقعا که همش به فکر پولداراین اصن به ما فقیرا فکر نمیکنن

 36. به نظرتون خیلی زیاد نیست من پولو بدن یکسره ویلا میخرم

 37. این ۹۰هزارتومان هم بدید به اقازاده ها ببخشید منظورم حروم … هاست تا پس انداز کنند همچین تو بوق وکرنا کردند این ۹۰ تومانو که دل کشورهای دیگه از غصه اب شد … .البته اینها یک مشت … هستند و سر سفرهای مردم بزرگ شدند …

 38. مهم نیس،مهم اینه که ایرانی بیشتر از این لیاقت نداره

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند %s *

*