خانه / آخرین اخبار / منفجر کردن کتیبه شاپور یکم به بهانه یافتن گنج

منفجر کردن کتیبه شاپور یکم به بهانه یافتن گنج

فرهاد صولت – پژوهشگر فرهنگ و زبان‌های باستانی پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه‌ها در نشست تخصصی زبان شناسی با بیان اینکه کتیبه شاپور یکم در تنگ براق در سال ۱۳۳۵ کشف شده است، اظهار داشت: این سنگ نبشته به دو خط و زبان پهلوی و پارتی (اشکانی) نوشته شده و محتوای آن شرح تیراندازی شاپور در این تنگه است که از نظر نگارش و مضمون بسیار شبیه کتیبه شاپور در حاجی آباد فارس  است.

وی با اشاره به اینکه در سالهای اخیر گزارش‌های نگران کننده‌ای از وضعیت وخیم این کتیبه منتشر شده است، عنوان کرد: برای بررسی نزدیک از اثر و تهیه گزارش از چگونگی اوضاع فعلی کتیبه کارشناسانی به محل اعزام شدند.

صولت با توصیف وضعیت کتیبه گفت: هیچگونه علائم راهنما و حفاظتی در اطراف آن وجود نداشت و اطراف سنگ حاوی کتیبه مملو از زباله بود و نشانه‌هایی از حفاری‌های غیر مجاز دیده می‌شد.

نقشه گنج کتیبه های ساسانی کتیبه شاپور یکم تنگ براق اخبار فارس آدرس گنج

وی افزود: پیش تر، گزارش‌هایی مبنی بر اقدام به تخریب کتیبه منتشر شده بود که با صدماتی که در گوشه‌های سنگ نبشته مشاهده شد این گزارش‌ها مورد تأیید قرار گرفت.

صولت با اشاره به ثبت این سنگ نبشته در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۹۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران افزود: با این حال ظاهراً در بین سالهای ۸۷-۸۶ افرادی به بهانه یافتن گنج، قسمت پایین سنگ نبشته‌ را منفجر کردند که خوشبختانه آسیب زیادی به آن وارد نشده اما با بازدیدی که از آن داشتیم و گفته‌های ساکنان محلی خطرات مشابه این اثر را تهدید خواهد کرد.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: با توجه به موارد فوق، رسیدگی و اقدامات حفاظتی و مرمتی فوری و برگزاری جلسات و مذاکرات مسئولان ذی‌ربط درباره این کتیبه، که جزو سنگ نبشته‌های بسیار مهم از اوایل دوره ساسانی است، ضروری به نظر می‌رسد.

تنگ براق ناحیه ای کوهستانی در شمال غربی استان فارس و  در کنار روستایی به همین نام از توابع بخش سده شهرستان اقلید است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*