خانه / آخرین اخبار / بازیگران سریال تفنگ سرپر +عکس و زمان پخش

بازیگران سریال تفنگ سرپر +عکس و زمان پخش

تفنگ سرپر عنوان مجموعه‌ای تلویزیونی است که در فاصله سالهای ۱۳۷۷ الی ۱۳۸۱ در گروه فیلم و سریال شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران به کارگردانی امرالله احمدجو ساخته شد و در سال ۱۳۸۱ پخش گردید.

فیلم و سریال آی فیلم سریال تفنگ سرپر جدول پخش آی فیلم

خلاصه داستان

تفنگ سرپر داستان مرد جوانی به نام غیبیش (با بازی حمیدرضا پگاه) است که در زمان جنگ جهانی اول زندگی می‌کند. در این دوران به دلیل خودکامگی خان‌ها، حکام محلی، رجال درباری، شاهزادگان قاجار و بیگانگان اشغالگر، روزگار مردم به سختی و تیرگی می‌گذرد.

فیلم و سریال آی فیلم سریال تفنگ سرپر جدول پخش آی فیلم

محل فیلمبرداری

این سریال در شهرک سینمایی واقع در شهرستان میمه اصفهان در دههٔ ۷۰ خورشیدی فیلمبرداری شده است.
سریال «تفنگ سرپر» به کارگردانی امرالله احمدجو از شنبه ۲۱ اسفندماه از شبکه آی‌فیلم پخش می‌شود.

بازیگرانحمیدرضا پگاه
خسرو شکیبایی
ژاله علو
انوشیروان ارجمند
فتحعلی اویسی
صدرالدین حجازی
عباس امیری
محبوبه بیات
آتش تقی‌پور
فردوس کاویانی

بر اساس این گزارش، مجموعه « تفنگ سرپر» هر شب ساعت ۲۳:۰۰ از شبکه آی‌فیلم پخش می‌شود و بازپخش آن نیز رأس ساعت‌های ۷:۰۰ و ۱۵:۰۰ روز بعد خواهد بود.

بهاره ارجمند با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت:

فیلم و سریال آی فیلم سریال تفنگ سرپر جدول پخش آی فیلم

«با چشم هایت حرف دارم می خواهم ناگفته های بسیاری را برایت بگویم از بهار، از بغض های نبودنت، از نامه های چشمانم… که همیشه بی جواب ماند باور نمی کنی؟! تمام این روزها با لبخندت آفتابی بود اما دلتنگی آغوشت رهایم نمی کند، به راستی… عشق بزرگترین آرامش جهان است. سید علی صالحی
چقدر کمِت دارم باباجانم … اما قسم به تو و کیهانت از پا نخواهم ایستاد با هرچه نامرادی، با هرچه نارفیقی … هردم با یادت قوی تر گام خواهم برداشت مرشدم . پ ن :عکس مربوط به پشت صحنه سریال تفنگ سرپر ، شهر میمه اصفهان ،سال ١٣٧٨»

********

ممیش بر سر چشمه قصه را روایت می کند که : دختری به نام طرلان دل درگرو عشق عیبیش جوان گله بان اسبهای عزیزخان حاکم روستا دارد و عیبیش نیز متقابلا عشق او را در دل می پروراند تفنگچی های خان به سردستگی قلی برادرزاده مباشرخان از راه می رسند تا عیبیش را به جرم دزدیدن یکی از اسبهای خان ، کت بسته با خود ببرند عیبیش می نالد که شازده ای اسب را به زور از او گرفته و با خود برده است اما قلی که در عشق رقیب خونی اوست و او نیز از عشق طرلان در سوز و گداز است برای از سر راه برداشتن رقیب و یکه تازی در وادی عشق فرصت را غنیمت شمرده و عیبیش را با خود می برد.
فیلم و سریال آی فیلم سریال تفنگ سرپر جدول پخش آی فیلم

طرلان با نگاهی زار و ناتوان دور شدن مرد آرزوهایش را نظاره می کند از آن سو میرزاعلی و پسر سید از راه می رسند و عیبیش را آزاد می کنند سخن گفتن از تفنگ سر پر در نگاه اول شاید کمی مشکل به نظر آید.

مجموعه ای که قصه آن زمانی ۱۶ ساله را برای پخته شدن و به ثمر نشستن سپری کرده با کارگردانی که سریالی همچون روزی ، روزگاری را در چنته هنری خود دارد و تدوینگری همچون واروژ کریم مسیحی نامی که وسواس و دقت نظرش در تمام مراحل تولید فیلم از جمله تدوین ، همچون خود احمدجو زبانزد خاص و عام جامعه فیلمسازان است علاوه بر این ، بازیگران شاخص عرصه بازیگری همچون خسرو شکیبایی و ژاله علو اینها همه دست به دست هم داده اند تا ما شاهد نمایش یک اثر داستانی جذاب و پرکشش باشیم.

دوربین احمدجو ما را به عالم خیال و خاطره می برد به دامنه های پرشیب و چشمه های روان در دل این دامنه ها سرزمین هایی که در خارج از کادر دوربین احمدجو، بظاهر لخت و فارغ از هر گونه رنگ و نور طیف گونه هستند هنگامی که در کادر سازنده روزی روزگاری قرار می گیرند معنایی خاص پیدا می کنند. طیفی از رنگهای زرد و خاکستری در غبار نیمروز دشت و سایه روشن هایی که در جهت شخصیت پردازی به کمک فیلمنامه آمده به همراه حرکتهای حساب شده دوربین ، بخشی از بار معنایی قصه را به دوش می کشند از تصویر که بگذریم ، کلام در همین دو اثر تلویزیونی احمدجو جایگاه خود را یافته است تکیه کلام های نغز و دیالوگ های ساده و روان؛ از خصوصیات شاخص و برجسته فیلمنامه است بازیگری و بازیگردانی در تفنگ سرپر اما حکایت دیگری دارد و حرف و حدیث دیگری را می طلبد.

فیلم و سریال آی فیلم سریال تفنگ سرپر جدول پخش آی فیلم

توان ارائه نقشهای متنوع در شکیبایی آنقدر هست که با وجود شباهت های بسیاری که بین دو مجموعه روزی روزگاری و تفنگ سرپر وجود دارد، ما او را در این مجموعه با هیبتی تازه و سوای دزد و سر راه بگیر روزی ، روزگاری ببینیم هر چند که تجربه نشان داده هرگاه شکیبایی غرق نقشی شده ، تا مدتها تحت تاثیر آن نقش ، آثار بعدی او نیز از ترکشهای آن مصون نمانده است .

اما به نظر می رسد که خانم ژاله علو از این نظر مشکل چندانی نداشته است ؛ چرا که نقش او در این سریال همان آموزگاری خاله لیلا و روزی روزگاری است منتها این بار با شاگردانی کم سن و سالتر هدایت سیاهی لشگر و کنترل “بک گراند”های باز و شلوغ و میزانسن دادن به آنها، از مقوله های دردسر ساز و پرخطر عرصه فیلمسازی است و معمولا هیچ کارگردان محافظه کاری تن به این خطر نمی دهد اما به نظر می رسد آقای احمدجو، آن احترامی را که لازمه شعور تماشاگر تلویزیون است ، برایش قائل شده و همچون گذشته صبوری به خرج داده و برای درگیر کردن ذهن مخاطب با اوج و فرود قصه و درآوردن یک سکانس خوب و جذاب از هیچ سعی و تلاشی فروگذار نکرده است.

فیلم و سریال آی فیلم سریال تفنگ سرپر جدول پخش آی فیلم

دو سریال احمدجو یعنی روزی روزگاری و تفنگ سرپر برالگوهای روایتی ژانر وسترن استوار شده است در تفنگ سرپر، برای دو شخصیت اصلی از همان ابتدا شناسنامه و زمان و مکان خاص تعریف می شود و بنابراین شاید کمتر بتوانیم آنها را واجد خصوصیات قهرمانان وسترن بدانیم.

اما در عوض کارگردان و فیلمنامه نویس شرایط را دوباره برای همان دوئل دو نفره مهیا کرده اند ، در این سریال شخصیت های مثبت و منفی ، “سید” (خسرو شکیبایی) و “خان ” هستند ظاهرا در یک دوره زمانی هستیم که قدرت خانها در روستا افول کرده و آنها نمی تواند با توسل به حربه قدرت خود، از مردم روستاها برای خود غلامان حلقه به گوش بسازند.

این است که وقتی ارباب – در قسمت چهارم سریال – وارد روستای سید می شود، مردم ، کمتر به او سلام می کنند و احترامش می گزارند و او همیشه از این موضوع بشدت ناراحت است حتی وقتی ظاهرا برای طلب بدهی اش به در خانه یکی از اهالی روستا می رود و پسربچه ای در را به روی او می گشاید و خان همراه با چند فحش به پدر پسربچه سراغ او را می گیرد، پسر ناراحت می شود و سرباز می زند و حتی باعث می شود اسب درشکه خان رم کند و باعث زحمتش شود و حتی ماموش (محمد فیلی) که ظاهرا درشکه چی خان است و دچار مشکل مغزی است ، از دستورات او تبعیت نمی کند و مرتبا از دست خان فرار می کند.

فیلم و سریال آی فیلم سریال تفنگ سرپر جدول پخش آی فیلم

گرچه خان یک بار او را بشدت تنبیه می کند؛ چرا که ظاهرا جز یک مرد دیوانه زبان بسته بی آزار، فرد دیگری را دم دست تر برای آزار دادن پیدا نکرده است سید را هم در همین قسمتهای اول می شناسیم او و همسرش بی بی (ژاله علو) در منزلشان به پسران و دختران تعلیم می دهند.

سید الفبا را به پسران می آموزد و بی بی به دختران نخریسی و قرآن را تا پیش از نماز را که زمان تعلیم کودکان است ، هیچ کس حق ندارد در خانه را بزند ، حتی اگر آن شخص بزرگترین قدرت منطقه یعنی خان باشد نکته دیگر از این معرفی دقیق و کامل شخصیت ها نوع رفتار مهربان سید نسبت به کودکان است.

او در قسمت اول سریال ، تمام شکایت هایی را که والدین بچه ها از خطاهای کوچک فرزندانشان داشته اند می خواند و به گونه ای طنزآمیز و با روحیه ای کاملا کودکانه ، به شماتت این اعمال می پردازد یا در قسمت سوم در یاد حرف “الف ” به یک کودک آنقدر اصرار می ورزد و با ملایمت رفتار می کند که تیر خلاص می زند و همدلی کامل تماشاگر را با خود به طور کامل برمی انگیزد اما فصل دوئل مورد نظر که در قسمت چهارم مجموعه صورت می پذیرد کاملا با آنچه از معنای متعارف این کلمه در آثار غربی از این نوع در نظر داریم ، متفاوت است.

فیلم و سریال آی فیلم سریال تفنگ سرپر جدول پخش آی فیلم

بر همین اساس است که احمدجو در این قسمت یک دوئل ناب پدید می آورد که بر دیالوگ های گزیده گو، ظریف و دوپهلو میان ارباب و سید استوار است یعنی در واقع ، در اینجا دو طرف دوئل به جای نشانه رفتن اسلحه های مکانیکی شان به سمت هم ، از سلاح زبان استفاده می کنند و به جای گلوله ، رگبار کلام را به سوی هم شلیک می کنند البته ترکیب بندی تصویری این دوئل نیز چیزی از دیالوگ های رد و بدل شده کم ندارد. منظورم نشستن پشت به پشت ارباب و سید روی درشکه است که باز هم یک هنجارشکنی و متفاوت نمایی دیگر در مقوله “نوع ” است ؛ چرا که معمولا در دوئل دو نفره ، طرفین درگیری رو در روی هم می ایستند و به سمت یکدیگر شلیک می کنند این دوئل دو نفره البته تنها به دیالوگ یا میزانسن ختم نمی شود بلکه در ادامه روایت داستان حالت ضمانت اجرایی نیز به خود می گیرد.

تا اینجای کار سریال تفنگ سرپر نشان داده است که قابلیت های خاصی را دارا بوده است اما صحنه هایی نیز وجود دارند که اگر پرداخت بیشتری برایشان لحاظ می گردید تفنگ سرپر جذاب تر ادامه می یافت مثلا در ابتدای معرفی محل زندگی خان و دار و دسته اش خان روی یک بالکن نشسته و همه عمال او سر به زیر ، پایین تر و داخل حیاط کاملا بی حرکت و ساکن ایستاده اند و این سکون برای لحظاتی طول می کشد جالب توجه این که این سکانس یادآور سکانس مشابه در سریال “روزی روزگاری “ است .

فیلم و سریال آی فیلم سریال تفنگ سرپر جدول پخش آی فیلم

در اینجا به نوعی حضور احمدجو به عنوان یک کارگردان صاحب سبک دقیقا احساس می شود و بیننده سریعا با سریال روزی روزگاری همذات پنداری می نماید همچنین در قسمت سوم در همان صحنه کتک خوردن ماموش توسط خان که ذکرش رفت ، خان در حین کتک زدن ماموش جملاتی را بر زبان می راند که به علت سلیس صحبت نکردن بازیگر این نقشقابل درک نیست ای کاش در این مورد و پاره ای موارد مشابه احمدجو گفتگوها را آنچنان تنظیم می کرد که خود به تنهایی پیام صحنه یا سکانس را ارائه می نمود به نظر می رسد در موارد اشاره شده گفتگوها تا حدی در حاشیه مانده است و بیننده برای درک این گفتگوها ممکن است دچار مشکل شود.

به هر روی احمدجو کارگردانی است که می داند ساختار روایتی کلاسیک داستان سریالش را چگونه باید شروع کند ، به اوج برساند و پایان بندی کند او کاملا آگاه است که عناصر متعدد روایتی یک سریال ۱۳ قسمتی را در کجاهای آن سریال باید تند و کند، برجسته یا کم رنگ کند و این برای کل جریان سریال سازی صدا و سیمای ما، چیز کمی نیست.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*