خانه / آخرین اخبار / پرویز بشردوست (بازیگر) درگذشت +بیوگرافی و عکس

پرویز بشردوست (بازیگر) درگذشت +بیوگرافی و عکس

پرویز بشردوست، هنرمند قدیمی تئاتر صبح امروز درگذشت.
در پی انتشار خبر درگذشت پرویز بشردوست از هنرمندان پیشکسوت تئاتر، اصغر همت، مدیرعامل خانه تئاتر ضمن تایید این خبر گفت: «پرویز بشردوست صبح امروز ۲۹ اسفند ماه به طور ناگهانی در منزلش درگذشت»
او افزود: «طی تماس با مدیر‌کل هنرهای نمایشی پیگیری لازم انجام  شد و احتمالا دوم فروردین‌ماه سال جدید این هنرمند در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده خواهد شد.»
همت همچنین در یادداشتی کوتاه نوشته است: «ملک الموت دست‌بردار نیست. امروز صبح پرویز بشردوست را هم قبض روح کرد. پرویز بعد از سال‌ها داشت جانی تازه می‌گرفت، نمایشنامه‌هایش تجدیدچاپ شد، می‌خواست کار کند، اما اجل مهلتش نداد. مردی همیشه آرام، ماخوذ به حیا، مهربان و دوست‌داشتنی. فقدانش را به جامعه هنری و خانواده محترمش تسلیت عرض می‌کنم. روحش شاد و یادش گرامی.»
علت مرگ بازیگران بیوگرافی پرویز بشردوست بیوگرافی بازیگران

پرویز بشردوست متولد سال ۱۳۲۹ در تبریز.

تحصیلات: دیپلم. فعالیت هنری‌اش را از سال ۱۳۴۶ با نمایشنامه نویسی آغاز کرد.
باغ آرزوها و عمو زنجیرباف دو نمایشی است که بشردوست در دهه ۱۳۵۰ منتشر کرد. در سال ۱۳۵۳ باغ آرزو به کارگردانی محمد صالح‌علا و بازیگری بشردوست روی صحنه آمد. سال ۱۳۵۴ گروه هنری «آژیده» را تأسیس کرد و ضمن سرپرستی، به تدریس عملی تئاتر پرداخت. عمو زنجیرباف نخستین نمایش این گروه است که مدت یک ماه در انجمن فرهنگی ایران و آمریکا اجرا شد. در سال ۱۳۵۵ به دعوت علی نصیریان به اداره تئاتر رفت و نمایش انفارکتوس را نوشت که شش ماه در «خانه نمایش» روی صحنه بود. برخی دیگر از نمایش نامه هایی که به عنوان نویسنده، بازیگر و کارگردان در آنها شرکت داشته، عبارتند از: خبرهای روز، تحویلدار، انفجار، افسانه ماشاالله‌خان و درخت انگور. او همچنین تعدادی فیلمنامه برای مجموعه‌های تلویزیونی نوشته است. پس از بازی در تعدادی مجموعه تلویزیونی در سال ۱۳۷۲ سینما را با بازی در همه دختران من به کارگردانی (اسماعیل سلطانیان) تجربه کرد. آخرین حضور او در صحنه تئاتر، بازی در باغ آرزوها در سال ۱۳۶۶ است که او نمایش را دوباره بازنویسی کرده بود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*