خانه / بورس و سهام / تحلیل و وضعیت بازار بورس در روز گذشته

تحلیل و وضعیت بازار بورس در روز گذشته

به گزارش ساتین : بورس اوراق بهادار تهران پس از نزديك به 10 روز افت ديروز شاهد رشد شاخص بود.

سرمايه‌گذاران بازار سرمايه روز گذشته در شرايطي فعاليت خود را شروع كردند كه بورس با زمزمه‌هايي در مورد حمايت از بازار مواجه بود. در اين شرايط هر چند خرابي سيستم معاملات كه در هفته‌هاي اخير به كرات در بازار رخ داده مانع از جريان روان بازار شد، اما در اكثر نمادها شرايط رو‌به بهبود گذاشت تا برخي از نمادها نظير ايران خودرو حتي تا صف خريد نيز به پيش روند.

اين امر هر‌چند كه در نهايت نتوانست دوام بياورد اما انگيزه معامله‌گران را براي بهبود شرايط بازار بهتر كرد؛ امري كه مي‌تواند در روزهاي آينده و با رفع مشكلات سيستم معاملات به رخداد يك بازار متعادل كمك كند. ديروز خرابي سيستم معاملات باعث شد كه معاملات تا ساعت 3 در فرابورس تمديد شود. در همين حال بازار با نزديك شدن به ايام دهه فجر نيز به صورت سنتي شرايط بهتري را مي‌تواند تجربه كند.

روز گذشته در كنار بهبود انگيزه معامله‌گران، حمايت محسوسي نيز از بازار توسط معامله‌گران حقوقي و احتمالا صندوق توسعه بازار سرمايه صورت گرفت. اوج اين حمايت را همچنين در اعلام آغاز معاملات اوراق فروش تبعي شركت تاپيكو و اعلام انتشار اوراق تبعي چادرملو بايد جست‌وجو كرد؛ جايي كه سهامداران عمده با اعلام بيمه پرداخت 20درصد سود روز شمار اطمينان خود را از روند آتي بازار و سهام مورد حمايت نشان دادند.
انتظار مي‌رود اوراق فروش تبعي به ويژه از سوي معامله‌گران حقوقي و صندوق‌ها مورد استقبال قرار گيرد و تاثير محسوسي بر كاهش عرضه‌ها در نمادهاي مورد حمايت صورت دهد.
با توجه به سخنان رئيس‌جمهوري، در بازار ديروز معامله‌گران همچنان با نگراني شديد روند تحولات در مجلس شوراي اسلامي را دنبال مي‌كردند. امري كه به‌ويژه در مورد دو موضوع تعيين نرخ گاز و عوارض معدني بازار را متاثر كرده است. اين امر در شرايطي است كه رئيس‌جمهوري در اجلاس داووس سوئيس از سرمايه‌گذاران خارجي درخواست كرد براي استفاده از گاز ارزان در ايران به سرمايه‌گذاري در صنعت پتروشيمي ايران بپردازند.
در رابطه با مساله خوراك پتروشيمي‌ها عضو كميسيون انرژي مجلس با بيان اينكه افزايش نرخ خوراك پتروشيمي عاملي براي كاهش انگيزه سرمايه‌گذاري است، گفت: اگر اين نرخ بالا باشد مانع از ورود سرمايه‌گذاران در حوزه فعاليت‌هاي پتروشيمي و تبديل فرآورده‌هاي نفتي به محصولات پتروشيمي كه ارزآوري بالايي دارد، مي‌شود.
در بازار ديروز همچنين خبرهاي مربوط به عوارض معدني ، برخي از مديران توليد كنندگان سنگ‌آهن تلاشي را براي تغيير نظر مجلس شوراي اسلامي در مورد عوارض 30درصد معادن سنگ‌آهني كه بالاترين عوارض در سطح جهاني است شروع كرده‌اند.به نظر مي‌رسد با شروع مذاكرات مجلس در روز سه‌شنبه در مورد لايحه بودجه ريسك تصميمات مجلس در مورد بازار سرمايه افزايش خواهد يافت. ديروز در گروه پتروشيمي معامله‌گران شاهد توقف و اعلام گزارش 9 ماهه شركت پتروشيمي فن آوران و بازگشايي اين نماد بودند.
فن آوران ديروز اعلام كرد با توجه به پوشش صد درصدي بودجه بر اساس سود اعلامي 6 ماهه، سود سال 92 از سطوح 5560 ريال به سطوح 6170 ريالي با رشد 11 درصدي همراه شده است.
در گروه پالايشگاهي ديروز پالايش نفت اصفهان گزارش عجيبي را منتشر كرد كه براساس آن شركت پالايش نفت اصفهان اعلام كرده به دليل وجود برخي ابهامات در زمينه نرخ فروش فرآورده‌هاي توليدي و نفت خام مصرفي و همچنين عدم ابلاغ دستورالعمل اجرايي مرتبط با نحوه تثبيت تغييرات نرخ ارز ناشي از فروش فرآورده‌ها طي سال 91 امكان تهيه گزارش قابل اتكا جهت انعكاس به بازار سرمايه وجود ندارد.لذا اين شركت، به‌منظور حفظ حقوق سهامداران به محض دريافت اطلاعات از شركت ملي و پالايش و رفع ابهامات مذكور گزارش‌هاي مربوطه را تهيه و در اختيار سازمان بورس قرار خواهد داد.
در گروه خودرويي دعوت رئيس جمهوري از شركت‌هاي خارجي براي مشاركت در صنعت خودرو كشور از اهميت بالايي براي سرمايه‌گذاران در اين صنعت برخوردار است.رئيس جمهوري در داووس گفت: به غير از انرژي، صنعت ديگري كه مايلم به‌طور ويژه به آن بپردازم، صنعت خودروسازي ايران است. در مجموع بازار ديروز بازاري مثبت بود كه در آن تلاش زيادي براي به تعادل رسيدن بازار صورت گرفت. شاخص ديروز 78/0درصد رشد كرد وبه 82هزار و 670واحد رسيد. ارزش معاملات نيز در بورس به 301ميليارد تومان رسيد. يك كارشناس بازار سهام با تشريح دلايل افت و خيز بازار سهام در دوره فعلي و بررسي تحليلي و كارشناسانه از روند بورس، گفت: افت و خيزهاي اخير از طبيعت بازار بوده و نمي‌تواند براي مدتي همواره يك‌سويه باشد.
نصرالله برزني در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، با اشاره به اينكه شاخص‌هاي بازار سهام از مرداد ماه 91 با نوسان همراه شده است كه جزو جدا‌نشدني آن به حساب مي‌آيد، اظهار كرد: شاخص بورس نمي‌تواند براي مدتي همواره يكسويه باشد. وي با بيان اينكه اين نوسانات مي‌تواند در برابر اصلاح قيمت، اتفاقات در كلان اقتصاد، روابط سياسي و اقتصادي واكنش نشان دهد، گفت: طبيعت بازار كارآ اين است كه روي مسائل كلان اقتصادي واكنش نشان دهد كه اگر غير از اين باشد كارآمدي در بازار نخواهد بود.
برزني افزود: انتخابات رياست‌جمهوري و نتيجه آن نقطه عطفي براي تحول شگرف در بازار به شمار مي‌رود و بر همين اساس شاخص بورس از 25 خرداد 92 از رقم 46 هزار و 600 واحد به بالاترين حد آن (در تاريخ 16 دي ماه 92) يعني رقم 89 هزار و 501 واحد رسيد. وي افزود: در فاصله زماني كوتاه انتظارات خوش‌بينانه و اصلاحاتي كه مدنظر بود، روند رشد و افزايش شاخص را رقم زد؛ يكي از دلايل اين رشد شاخص ورود سرمايه‌هاي بسياري از ساير بخش‌هاي اقتصاد است.
اين كارشناس بازار سرمايه در ادامه تصريح كرد: عملياتي شدن توافق ژنو و برداشته شدن تحريم‌ها به شكل تدريجي از جمله موارد بسيار مهمي بود كه منجر به رشد شاخص خواهد شد؛ همچنين سخنان رئيس‌جمهور در جمع بزرگان اقتصاد مبني بر حضور سرمايه‌گذاران خارجي در كشور نشان‌دهنده علايم مثبتي براي آينده بازار است كه به رشد شاخص منجر خواهد شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*