خانه / بورس و سهام / میزان صادرات “سفانو” با کاهش تحریم ها افزایش می یابد

میزان صادرات “سفانو” با کاهش تحریم ها افزایش می یابد

به گزارش ساتین : شرکت سیمان فارس نو در تازه ترین گزارش ارسالی پیش بینی سود هر سهم خود برای سال مالی 92 را از 1161 ریال به 1233 ریال افزایش داده است.

همچنین شرکت طی 9 ماهه سال جاری مبلغ 994 ریال که معادل 81 درصد از این پیش بینی می شود را محقق کرده است.

مدیر مالی شرکت سیمان فارس نو به خبرنگار بورس نیوز اظهار کرد: علت تعدیل مثبت 6 درصدی در گزارشات 9 ماهه شرکت در اثر افزایش مقدار فروش می باشد.

کشاورزی در خصوص روند تولید و فروش در سه ماهه پایانی سال عنوان کرد: شرکت سیمان فارس نو از سال 1385 تا به امروز همواره با ظرفیت 120 درصدی مشغول تولید بوده است بنابراین شرکت مشکلی در روند تولید نداشته است ولی وضعیت جوی در 6 ماهه دوم امسال و مخصوصاً فصل زمستان در استان فارس نسبت به سال های گذشته از سرما و یخبندان شدیدتری برخوردار بوده است که این موضوع بر تقاضای محصول در این فصول تأثیر می گذارد و باعث کاهش نسبی تقاضا می گردد که امید است با بهتر شدن اوضاع جوی این مورد نیز بزودی برطرف گردد و بنابراین انتظار داریم روند تولید و فروش طبق پیش بینی بودجه برآوردی محقق گردد.

این مقام مسئول در خصوص صادرات محصولات تولیدی “سفانو” اظهار کرد: در حال حاضر بخش عمده محصولات تولیدی شرکت در داخل کشور به فروش می رسد و بخش کوچکی از آن به کشور عراق صادر می شود که در صورت رفع تحریم های بین المللی در خصوص نقل و انتقالات پولی (سوئیفت) احتمال افزایش میزان صادرات مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: یکی دیگر از دلایلی که شرکت سیمان فارس نو بیشتر محصولات خود را در بازار داخلی به فروش می رساند نبود مزیت نزدیکی به مرزهای کشور و هزینه بالای حمل و نقل است.

مدیر مالی شرکت سیمان فارس نو در خصوص تأمین مواد اولیه ابراز داشت: عمده مواد اولیه اساسی تولید توسط خود شرکت و بخش اندکی از آن مثل آهن و سایر مواد مصرفی از شرکت های داخلی دیگر تأمین می گردد بنابراین از بابت تأمین مواد اولیه مشکلی وجود ندارد.

کشاورزی در خصوص تسهیلات 598 هزار یورویی دریافتی نیز گفت: همانطور که در گزارشات 9 ماهه ارایه شده به سامانه کدال مشخص گردید. این بدهی به طور کامل و با نرخ ارز مبادله ای یعنی 33451 ریال به ازای هر یورو تسویه گردیده است.

وی در خصوص طرح های پیش رو شرکت عنوان کرد: “سفانو” از سیاست های ابلاغی توسط “شستا” تبعیت می کند بدین صورت که “شستا” بررسی می کند، مذاکره می کند و همین طور مفروضات بودجه ای را به شرکت سیمان فارس نو ابلاغ می کند بنابراین تا وقتی “شستا” تصمیم به افزایش سرمایه گذاری در “سفانو” نداشته باشد شرکت هم طرحی برای توسعه ندارد بنابراین با توجه به عدم نیاز شرکت به افزایش سرمایه برنامه خاصی هم در این باره در نظر گرفته نشده است.

کشاورزی در خصوص موانع و مشکلات شرکت های سیمانی عنوان کرد: به غیر از بحث افزایش حامل های انرژی عامل دیگری که باعث افزایش فشار بر شرکت های تولیدی شده بحث سخت گیری های مالیاتی است که اداره اقتصادی و دارایی در مورد شرکت های تولیدکننده به اجرا در می آورد در صورتیکه این روش ها دیگر در هیچ کجای دنیا مورد استفاده نمی باشند و استفاده از روش های جدید و با استفاده از شاخص هاست که هم اکنون در دنیا مطرح می باشد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از سختی های موجود بر سر راه شرکت های تولیدکننده که در این شرایط خود مشکل مضاعفی است غیر منطقی عمل نمودن سیستم بانکی در دادن تسهیلات بانکی می باشد که طی یکسال گذشته شرکت را با سختی رو به رو کرده است.

در پایان مدیر مالی سیمان فارس نو ابراز داشت: با توجه به همه مسائل ذکر شده در بالا شرکت سیمان فارس نو توانسته موانع را پشت سرگذارد بطوریکه در 9 ماهه سود عملیاتی بودجه برآوردی را 80 درصد پوشش دهد بنابراین انتظار داریم در خصوص تحقق 100 درصدی بودجه برآوردی تا پایان سال با مشکل خاصی رو به رو نباشیم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*