خانه / بورس و سهام / سهامدارن تازه وارد به کاهش قیمت عادت ندارند !

سهامدارن تازه وارد به کاهش قیمت عادت ندارند !

به گزارش ساتین : یک کارشناس بازار سهام با تشریح دلایل افت‌وخیز بازار سهام در دوره فعلی و بررسی تحلیلی و کارشناسانه از روند بورس تاکید کرد که افت‌وخیزهای بازار از طبیعت بازار بوده و نمی‌تواند برای مدتی همواره یکسویه باشد‌. نصرالله برزنی در گفت‌وگو با فارس، ضمن اشاره به اینکه شاخص‌های بازار سهام از مردادماه 91 با نوسان همراه شده است که جزو جدانشدنی آن به حساب می‌آید، اظهار داشت: شاخص بورس نمی‌تواند همیشه در یک مدار باشد‌. وی با بیان اینکه نوسانات می‌تواند برای اصلاح قیمت باشد،گفت: طبیعت بازار کارا این است که روی مسایل کلان اقتصادی واکنش نشان دهد که اگر غیر از این باشد در بازار کارآمدی نخواهد داشت‌.

برزنی خاطرنشان کرد: انتخابات ریاست‌جمهوری و نتیجه آن نقطه عطفی برای تحول شگرف در بازار به شمار می‌رود و بر همین اساس شاخص بورس از 25 خردادماه 92 از رقم 46 هزار و 600 واحد به بالاترین حد یعنی 16 دی‌ماه 92 به 89 هزار و 501 واحد رسید‌. وی افزود: در فاصله زمانی کوتاه انتظارات خوشبینانه و اصلاحاتی که مدنظر بود، روند رشد و افزایش شاخص را رقم زد؛ یکی از دلایل این رشد شاخص ورود سرمایه‌های بسیاری از سایر بخش‌های اقتصاد است‌. این کارشناس با تاکید بر اینکه بسیاری از سرمایه‌گذاران برای اولین بار وارد بورس شدند که پیش از این در بازارهای طلا و سکه و حتی ساخت و ساز بودند، گفت: این گروه از سرمایه‌گذاران با رقم بسیار بالایی وارد بازار شدند و در آن مدت روزانه شاهد ورود نقدینگی‌های جدید و بسیار بالا بودیم که متناسب با آن قیمت‌ها افزایش یافت‌.
وی با تاکید بر اینکه بسیاری از سرمایه‌گذاران تازه‌وارد به کاهش ارزش سهام عادت ندارند، گفت: این گروه با اولین اتفاق و حرکت طبیعی بازار سعی در خروج سراسیمه از بازار داشتند با وجود اینکه علایم و نشانه‌های امیدوارکننده از اقتصاد و روابط سیاسی مشاهده می‌شد‌.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: عملیاتی شدن توافق ژنو و برداشته شدن تحریم‌ها به شکل تدریجی از جمله موارد بسیار مهمی است که منجر به رشد شاخص خواهد شد همچنین سخنان رییس‌جمهور در جمع بزرگان اقتصاد مبنی بر حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور نشان‌دهنده علایم مثبتی است که طی آن برای آینده بازار رشد شاخص پیش‌بینی می‌شود‌. وی یکی از دلایل افت شاخص طی هفته گذشته را هجوم برخی شرکت‌های حقوقی بازار برای عرضه سهام برای شناسایی سود عنوان کرد و گفت: در این میان یک توهمی وجود دارد که قیمت‌ها در حال تشکیل حباب است که در این باره باید تاکید کنم به هیچ عنوان شرایط بورس به سمت حبابی شدن پیش نمی‌رود و دلایل مختلفی در آن نیز وجود دارد‌.
برزنی ابراز داشت: طبق محاسبات انجام شده از تولید ناخالص داخلی کشور و قیمت‌های ثابت شاخص 89 هزار واحدی متناسب با ارزش واقعی ریال رقم خورد‌. وی با اشاره به تغییرات عرضه‌های خارجی مهم از جمله دلار و یورو در برابر ریال خاطرنشان کرد: تغییرات شاخص و افزایش میزان آن به دلیل تغییرات مهم نرخ‌های خارجی است بنابراین از این میزان رشد شاخص هیچ نگرانی وجود نداشته است‌. این مدیرعامل کارگزاری تاکید کرد: بازار سهام بازاری منسجم و محکم است که اتفاقات و انتظارات خوشبینانه آن را همواره تقویت می‌کند که با ورود سرمایه‌گذاران خارجی و رفع تدریجی تحریم‌ها چشم‌انداز مثبتی برای آن وجود دارد‌.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار سهام برای سرمایه‌گذاری بلندمدت پیش‌بینی شده است، گفت: استفاده کوتاه‌مدت و روزانه از این بازار یکی از دلایل رشد ارزش معاملات و نوسانات غیرطبیعی در برخی مقاطع زمانی است‌. وی اذعان داشت: برخی سرمایه‌گذاران به معامله‌گران روزانه تبدیل شده‌اند که به عنوان مثال در یک روز خریدار و فروشنده و یا به فاصله مدت کوتاهی اقدام به تغییر رویه می‌دهند‌. برزنی درباره چشم‌انداز بازار سرمایه و برآورد کارشناسانه و تحلیلی از وضعیت آن تاکید کرد: اقتصاد به تدریج و در بلندمدت به سمت بهبودی و شرایطی بهتر حرکت خواهد کرد و شاخص هم به موازات آن در آینده تغییراتی خواهد داشت‌.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*