خانه / توریستی / امیرحسین آرمان در کویر مرنجاب +عکس و راهنمای سفر

امیرحسین آرمان در کویر مرنجاب +عکس و راهنمای سفر

امیرحسین آرمان بازیگر سینما و تلویزیون که با حضور در سریال به شهرت رسید، تصویری از حضورش در کویر مرنجاب منتشر کرد.

محل اقامت در کویر مرنجاب کویر مرنجاب کجاست کاروانسرای مرنجاب فاصله تهران تا کویر مرنجاب جاهای دیدنی ایران اینستاگرام امیرحسین آرمان Maranjab Desert

کویر مرنجاب Maranjab Desert در سال های اخیر به محلی برای تردد تورهای گردشگری تبدیل شده و عموم مردم از آن استفاده می کنند به همین انتظار می رود افراد جامعه بویژه هنرمندان می توانند برای دیگران الگو باشند با پوششی مناسب حضور یابد.

 

کویر مرنجاب آران و بیدگل در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان قرار دارد. این کویر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل، از غرب به کویر مسیله و دریاچه‌های نمک حوض سلطان و حوض مره، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستان آران و بیدگل محدود می‌شود.

پوشش جانوری

پوشش جانوری منطقه به دلیل وجود آب و غذای فراوان بسیار غنی است. از جمله حیوانات موجود می‌توان به گرگ، شغال، کفتار، روباه شنی، گربه شنی، بزمجه، آفتاب‌پرست، انواع مارمولک، مار، عقرب، تیهو، عقاب، شاهین اشاره کرد. در سال اخیر یک جفت یوزپلنگ نیز در منطقه مرنجاب مشاهده شده‌است. به گفته ساکنان محلی هم اکنون ۲۱ قلاده یوزپلنگ در این منطقه وجود دارد.

محل اقامت در کویر مرنجاب کویر مرنجاب کجاست کاروانسرای مرنجاب فاصله تهران تا کویر مرنجاب جاهای دیدنی ایران اینستاگرام امیرحسین آرمان Maranjab Desert

کویر مرنجاب یکی از زیباترین نقاط کویری ایران محسوب می‌شود. تپه‌های شنی بلند و جنگلهای تاق جلوه زیبایی به این منطقه بخشیده‌است. دریاچه نمک آران و بیدگل و جزیره سرگردان از دیگر نقاط دیدنی منطقه محسوب می‌شوند. لازم است ذکر شود جزیره سرگردانی در دریای بیکران کویر، به جز یک یا دو ماه از سال که به دلیل بارندگی در منطقه، قابل مشاهده می‌شود، در سایر ایام سال به نمکزار تبدیل می‌گردد. چاه تاریخی دستکن در قسمت شرق کویر، محل آبشخور شترهای کاروانها بوده‌است. قلعه مرنجاب، کاروانسرایی است در کویر که در مسیر راه ابریشم قرار دارد و کاروانها برای سفر به خراسان، اصفهان، ری و بالعکس از این مسیر می‌گذشتند. همچنین منطقه بیابانی ریگ شق (در گویش محلی رق شق) منطقه‌ای بیابانی شمال شهرستان بادرود اصفهان، ادامه ریگزار بزرگ بند ریگ است، ارتفاع بلندترین تپه‌های ماسه‌ای ریگ شرق حدوداً ۷۰ مترمی باشد.

در کنار تپه‌های شنی که اصلی‌ترین جاذبه کویرند، وجود قلعه کرشاهی و جزیره سرگردان در کویر مرنجاب، دربارهٔ دلیل ساخت این قلعه و کاروانسرا در کنار دریاچه نمک، نقل است که شاه عباس با وجود ایجاد کاروانسرا و قلعه‌های متعدد در سراسر کشور، در این منطقه تأسیسات دفاعی تعبیه نکرده بود، چون تا آن زمان دشمنان به خاطر دریاچه نمک و گستره کویر، از این سوی به پایتخت هجوم نبرده بودند. حمله ازبکها و افغانها از طریق دریاچه نمک به کاشان که تا اصفهان پیش رفتند، شاه عباس را به صرافت انداخت تا در سال ۱۰۱۲ قمری سریعاً یک پایگاه نظامی در این منطقه ایجاد کند و جلوی تهدید را بگیرد. بالای کاروانسرا به شکل سنگرهای دیدبانی است و ذکر شده‌است که همیشه ۵۰۰ پاسدار مسلح در قلعه حضور داشتند و امنیت عبور کالا از چین به اروپا و بالعکس را در این منطقه تأمین می‌کردند.

محل اقامت در کویر مرنجاب کویر مرنجاب کجاست کاروانسرای مرنجاب فاصله تهران تا کویر مرنجاب جاهای دیدنی ایران اینستاگرام امیرحسین آرمان Maranjab Desert

قنات کنار کاروانسرا که برکه بزرگی به وجود آورده‌است، آب شیرین دارد و این در کویر نمک و شوره زار یک پدیده بسیار منحصر به فرد است. کاروانسرای مرنجاب در قلب کویر کاروانسرای مرنجاب در موقعیت جغرافیاییِ’۷و °۳۴ عرض جغرافیایی و ’۴۸و °۵۱ طول جغرافیایی، در ارتفاع ۸۱۰ متری از سطح دریای آزاد در حاشیه جنوبی دریاچه قم واقع شده‌است. بیرون قلعه برکه‌ای وجود دارد که آب آن از دو چشمه آب شور و آب شیرین تأمین می‌شود و این دو چشمه با هم به سطح زمین می‌آیند که در عین حال وجود یک چشمه آب شیرین در کویر نمک، باعث تعجب بسیاری از زمین شناسان گشته است. مرنجاب از دهستان کویرات شهرستان آران و بیدگل و در ۵۰ کیلومتری شمال شرق مرکز این شهرستان قرار دارد.

محل اقامت در کویر مرنجاب کویر مرنجاب کجاست کاروانسرای مرنجاب فاصله تهران تا کویر مرنجاب جاهای دیدنی ایران اینستاگرام امیرحسین آرمان Maranjab Desert

راه‌های ورود به کویر مرنجاب

مسیر اول: مسیر شهر آران و بیدگل به سمت پادگان ارتش و سپس جاده خاکی مرنجاب که پس از طی مسافتی در حدود ۴۵ کیلومتر به مرنجاب می‌رسد

مسیر دوم: مسیر پارک ملی کویر است که از پیشوا آغاز شده و سپس مبارکیه (۱۵ ک. م) – قصر بهرام (۶۰ ک. م) – کاروانسرای سفیدآب (۸۰ ک. م) – و سپس مرنجاب (۵۰ ک. م) می‌باشد. شایان ذکر است تردد در این جاده تا سفیدآب نیاز به مجوز از سازمان حفاظت از محیط زیست استان سمنان دارد.

مسیر سوم: مسیر آران و بیدگل به ابوزیدآباد و سپس کاروانسرای سفیدآب و مرنجاب می‌باشد.

اگر می­ خواهید از تهران به کویر مرنجاب بروید، ابتدا باید از طریق یکی از خروجی­ های تهران خود را به آزادراه تهران قم (خلیج فارس) برسانید. پس از رد کردن عوارضی تهران – قم، ۱۴۸ کیلومتر را طی می­ کنید تا به عوارضی وردی قم برسید. پس از آن وارد آزاد راه قم – کاشان (امیرکبیر) می­ شوید. پس از طی مسافت ۲۳۶ کیلومتر (نرسیده به کاشان) تابلو کوچکی از مجتمع خدمات رفاهی قائم را می­ بینید. نشانه اصلی این مجموعه پمپ بنزین آن است. وارد ورودی این مجتمع شوید و سپس از زیرگذری که بعد از این مجتمع قرار دارد عبور کنید و به سمت چپ بروید.

در واقع این مسیر شما را به جاده قدیم کاشان هدایت می­ کند. (لازم به ذکر است که در ابتدای این فرعی هیچ تابلویی وجود ندارد که به شما نشان بدهد که این مسیر کاشان است)

اولین تقاطع را به سمت راست بروید؛ حالا در بلوار قطب راوندی هستید. این بلوار را تا آنجا ادامه دهید که به میدان ولیعصر (البته کاشانی­ ها این میدان را به اسم قدیمش یعنی مَدخل می شناسند) برسید. پس از گذر از این میدان، در همین راستا حرکت کنید تا به میدان منتظری برسید.

درضلع شمال­ شرقی میدان منتظری خیابان کارگر وجود دارد که باید برای رفتن به آران و بیدگل وارد این جاده شوید. این جاده را تا زمانی ادامه دهید که به میدان آزادگان شهرستان آران و بیدگل برسید. (در این مسیر بعد از اتمام خیابان کارگر، و گذر از یک تقاطع وارد بلوار دکتر عظیمی می­ شوید. در ادامه مسیر از میدان محمد رسول­الله عبور کرده و سپس به میدان آزادگان می­ رسید)

در شمال میدان بلواری به اسم آیت­ الله عاملی وجود دارد که باید وارد این بلوار شوید، سپس به میدان سپاه رسیده و بعد از آن خیابان زینبیه را ادامه می­ دهید تا میدان امام حسن برسید. بعد از میدان امام حسن در همین راستا به مسیر خود ادامه دهید و وارد خیابان محمد هلال شوید. میدان را باید به سمت چپ بپیچید و سپس وارد خیابان عباس­ آباد شوید.

 در ادامه، این خیابان وارد بلوار ارتش می ­شود. بعد از گذشتن از پادگان ارتش (سمت راست) و جاده کارخانه فولاد، جاده آسفالته تمام م ی­شود. در راستای مسیری که آمده ­ایم یک تابلو و یک کیوسک ابتدای مسیر جاده خاکی را به ما نشان می­ دهد. وارد این جاده خاکی (با مسافت ۴۵ کیلومتر) شوید که مستقیماَ شما را به کاروانسرای مرنجاب می رساند.

فاصله بین کویر مرنجاب و تهران : ۳۰۱ کیلومتر

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*