خانه / آخرین اخبار / آنچه از شرکت کروز نمی دانید (از قطعه سازی تا خودروسازی)

آنچه از شرکت کروز نمی دانید (از قطعه سازی تا خودروسازی)

شرکت کروز در سال ۱۳۶۱ تاسیس شده است.

شرکت ویسمن موتور از مجموعه شرکت های تابعه گروه صنایع تولیدی کروز در سال ۹۵ مالک ۶۲.۲ درصدی سهام گروه خودروسازی بهمن شد.

اعضاء هیأت مدیره شرکت تدبیر سرمایه آراد در سال ۱۳۹۰ و شرکت ویسمن موتور (تاسیس شده در سال ۱۳۹۳) در شرکت صنایع تولیدی کروز نیز صاحب کرسی مدیریتی بوده و حال آنکه در شرکت صنایع تولیدی کروز نیز ، رییس و نایب رییس این شرکت سمت رییس و نایب رییس هیأت مدیره شرکت تدبیر سرمایه آراد را که در پنجم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ به ثبت رسیده عهده دار هستند.

بررسی ها نشان می دهند ،شرکت قطعه سازی کروز تملک سهام خودرویی ها را از طریق شرکت تدبیر سرمایه آراد برای شرکت ایران خودرو اجرا کرده و توانسته است حدود ۱۶ درصد سهام کل ایران خودرو به عنوان بزرگترین سهامدار در ترکیب سهامداران عمده این شرکت را بدست آورد.

مجموعه قطعه سازی کروز که هم اکنون در ترکیب هیات مدیره ایران خودرو صاحب کرسی مدیریتی است پیش از این در سال های ۹۲ و ۹۳ بطور مشخص با نام مدیران حقیقی این شرکت در ترکیب هیات مدیره “خودرو” حضور داشت،اما پس از تغییر مالکیت سهام این اشخاص به نام شرکت تدبیر سرمایه آراد این رویه تغییر یافته بطوریکه با دقت در نحوه ثبت این شرکت و بکار گیری حسابرسی موشکافانه می توان به روشنی دید اگر چه مدیران کروز به اسم خود در ایران خودرو سهامدار نیستند اما در واقع این دو مدیر مالکیت سهام را همچنان در اختیار دارند .

واقعیت این است که اگر چه مالکیت سهام مدیران کروز در ایران خودرو به اسم شرکت تدبیر سرمایه آراد ثبت شده ولی در معاملات با اشخاص وابسته این مجموعه پولی از بابت این واگذاری جابجا نشده و نشان‌دهنده معاملات موضوع ماده ۱۲۹ قانون تجارت است.

مطابق با آمار خودروسازان گروه قطعه سازی کروز سالانه حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان به ایران خودرو و حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان به سایپا انواع قطعه می فروشد

سرمایه شرکت تدبیر سرمایه آراد بالغ بر یک میلیارد تومان بوده و اعضای هیأت مدیره آن به ترتیب ذیل می باشد.

محمد علیپور فطرتی مالک شرکت کروز شرکت ویسمن موتور شرکت کروز شرکت تدبیر سرمایه آراد سهامداران شرکت کروز سهامداران ایران خودرو سروناز علیپور فطرتی حمید کشاورز توچایی پدرام کشاورز توچایی بیوگرافی میلیاردرهای ایران اسامی ثروتمندان ایران

حمید کشاورز توچایی به سمت رییس هیأت مدیره.
محمد علیپور فطرتی به سمت نایب رییس هیأت مدیره.
سروناز علیپور فطرتی به سمت عضو هیأت مدیره.
فرزانه علمیه به سمت عضو هیأت مدیره.
پدرام کشاورز توچایی به سمت عضو هیأت مدیره.
نکته جالب در این زمینه حضور مستقیم تمامی اعضای هیأت مدیره این شرکت در ترکیب هیأت مدیره شرکت صنایع تولیدی کروز (سهامی خاص) بوده که جایگاه هر یک در شرکت کروز به موجب صورتجلسه هیأت مدیره مورخ ۹۰.۵.۱۵ به شرح ذیل می باشد.
محمد علیپور فطرتی به سمت رییس هیأت مدیره
فرزانه علمیه به سمت نایب رییس هیأت مدیره
حمید کشاورز توچایی به سمت مدیر عامل و عضو هیأت مدیره
سروناز علیپور فطرتی به سمت عضو هیأت مدیره

 

یک چشم بندی ساده
همانطور که مشاهده می شود کلیه اعضاء هیأت مدیره شرکت تدبیر سرمایه آراد در شرکت صنایع تولیدی کروز نیز صاحب کرسی مدیریتی بوده و حال آنکه در شرکت صنایع تولیدی کروز نیز ، رییس و نایب رییس این شرکت سمت رییس و نایب رییس هیأت مدیره شرکت یک میلیارد تومانی صنایع خودرو سازان کروز (سهامی خاص) را که در پنجم اردیبهشت ماه سال جاری به ثبت رسیده عهده دار هستند.
از سویی دیگر رییس و نایب رییس شرکت تدبیر سرمایه آراد هر کدام به تنهایی از سهامداران حقیقی ۳.۴۰ و ۳.۴۱ درصدی ایران خودرو نیز به شمار می روند.
بنا بر این چنانچه میزان درصد سهامداری شرکت تدبیر سرمایه آراد در شرکت ایران خودرو به همراه بلوک خریداری شده اخیر از شستا را به حساب آوریم و از طرفی فرض بر واگذاری حق رأی سهامداران عمده حقیقی ایران خودرو به شرکت مذکور بگذاریم می توان اعلام کرد که اعضای هیأت مدیره شرکت صنایع تولیدی کروز در نماد “خودرو” بطور غیر مستقیم دارای مالکیت ۱۴.۰۹ درصدی هستند.

کارخانه ۱

مساحت زمین: ۲۶,۰۰۰ متر مربع

مساحت مسقف: ۳۱,۰۰۰ متر مربعمحمد علیپور فطرتی مالک شرکت کروز شرکت ویسمن موتور شرکت کروز شرکت تدبیر سرمایه آراد سهامداران شرکت کروز سهامداران ایران خودرو سروناز علیپور فطرتی حمید کشاورز توچایی پدرام کشاورز توچایی بیوگرافی میلیاردرهای ایران اسامی ثروتمندان ایران

محصولات: سوئیچ و کانکتور، قطعات تزئینی، نشانگرها و مالتی مدیا، قوای محرکه، کنترل بدنه و حفاظت، بردهای الکترونیکی

کارخانه ۲

مساحت زمین: ۴۰,۰۰۰ متر مربع

مساحت مسقف: ۳۰,۰۰۰ متر مربع

محمد علیپور فطرتی مالک شرکت کروز شرکت ویسمن موتور شرکت کروز شرکت تدبیر سرمایه آراد سهامداران شرکت کروز سهامداران ایران خودرو سروناز علیپور فطرتی حمید کشاورز توچایی پدرام کشاورز توچایی بیوگرافی میلیاردرهای ایران اسامی ثروتمندان ایران

محصولات: دسته سیم

کارخانه ۳

مساحت زمین: ۱۷۰,۰۰۰ متر مربع

مساحت مسقف: ۶۵,۰۰۰ متر مربع

محمد علیپور فطرتی مالک شرکت کروز شرکت ویسمن موتور شرکت کروز شرکت تدبیر سرمایه آراد سهامداران شرکت کروز سهامداران ایران خودرو سروناز علیپور فطرتی حمید کشاورز توچایی پدرام کشاورز توچایی بیوگرافی میلیاردرهای ایران اسامی ثروتمندان ایران

محصولات: تعلیق و ترمز، قطعات تزئینی، داشبورد و سپر، ایربگ و ایمنی، چراغ، آینه، سیستم تهویه

شرکت های زیر مجموعه کروز

گسترش صنعت رانه

شرکت صنعتی رانه در سال ۱۳۹۱ در تهران تاسیس گردید. این شرکت به عنوان یکی از زیر مجموعه های شرکت کروز با هدف تولید قطعات اصلی موتور خودرو که عمده فرایندهای تولیدی آنها شامل فعالیتهای ماشینکاری است مانند بلوک سیلندر، سر سیلندر، میل بادامک, میل لنگ, شاتون و قطعات مشابه پایه گذاری شده است.

در حال حاضر شرکت رانه ماشینکاری بلوک سیلندر خام خودرو سمند را شروع کرده است و پروژه های جدید دیگری را نیز در دست اجرا دارد. این شرکت حدود ۸۰ نفر پرسنل دارد.

محمد علیپور فطرتی مالک شرکت کروز شرکت ویسمن موتور شرکت کروز شرکت تدبیر سرمایه آراد سهامداران شرکت کروز سهامداران ایران خودرو سروناز علیپور فطرتی حمید کشاورز توچایی پدرام کشاورز توچایی بیوگرافی میلیاردرهای ایران اسامی ثروتمندان ایرانحمید کشاورز توچایی و محمد علیپور فطرتی (دو مالک اصلی شرکت کروز)

ایسکرا اتوالکتریک ایران

شرکت ایسکرا اتوالکتریک ایران (IAI) در سال ۱۳۷۷ در تهران تاسیس شد. کارخانه تولید قطعات در شهرک صنعتی امیر کبیر کاشان قرار دارد. شهر تاریخی کاشان در ۲۸۰ کیلومتری جنوب تهران در حاشیه صحرا واقع است و کارخانه ایسکرا در آنجا دارای ۱۰۰۰۰ متر مربع زمین است که ۶۵۰۰ متر مربع آن فضای مسقف می باشد. در سال ۱۳۹۱ شرکت کروز ۶۰% از سهام ایسکرا را خریداری کرد و مدیریت فعالیتهای شرکت را به عهده گرفت.

شرکت ایسکرا مجموعا دارای ۲۰۰ نفر نیروی انسانی در تهران و کاشان است و دو گروه از قطعات خودرو را تولید می کند: دینام و استارت.

به بیان دیگر، شرکت ایسکرا طراح و تولید کننده انواع دینام خودروهای سواری مختلف و نیز انواع استارت موتورهای احتراقی تا ظرفیت ۲ لیتر می باشد.

محمد علیپور فطرتی مالک شرکت کروز شرکت ویسمن موتور شرکت کروز شرکت تدبیر سرمایه آراد سهامداران شرکت کروز سهامداران ایران خودرو سروناز علیپور فطرتی حمید کشاورز توچایی پدرام کشاورز توچایی بیوگرافی میلیاردرهای ایران اسامی ثروتمندان ایران

تاریخچه شرکت کروز

تولید کویل (۱۳۹۳)
تولید قطعات سیستم تهویه (۱۳۹۲)
تولید رادیو ضبط (۱۳۹۱)
راه اندازی کارخانه ۳: تولید داشبورد، سپر، ایربگ و چراغ (۱۳۹۰)
تولید قطعات کنترل بدنه و حفاظت (۱۳۸۸)
تولید قطعات تعلیق و ترمز (۱۳۸۶)
راه اندازی کارخانه ۲ : انتقال کلیه خطوط تولید دسته سیم به این کارخانه (۱۳۸۴)
تولید قطعات قوای محرکه (۱۳۸۳)
صادارت دسته سیم به اروپا (۱۳۷۹)
تولید نشانگرها (۱۳۷۸)
تولید قطعات تزئینی (۱۳۷۵)
تولید دسته سیم (۱۳۷۴)
ورود به صنعت خودروسازی: تولید انواع سوییچ های خودرو (۱۳۷۱)
تولید کانکتورها و سوئیچ های مخابراتی (۱۳۶۹)
تولید کلید و سوئیچ لوازم خانگی (۱۳۶۲)
افتتاح کارخانه (۱۳۶۱)
 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*