خانه / بورس و سهام / دولت با آزادسازی قیمت سنگ آهن موافقت کرد

دولت با آزادسازی قیمت سنگ آهن موافقت کرد

به گزارش ساتین : رئیس هیأت مدیره انجمن سنگ آهن گفت: حمایت بیش از حد از ۸ طرح فولادی باعث تعطیلی معادن سنگ آهن و عدم اجرای طرح‌های توسعه‌ای آنها می‌شود و این مسئله، تأمین مواد اولیه صنعت فولاد را در سال‌های آینده با مشکل روبرو خواهد کرد.

 مهرداد اکبریان در یک نشست خبری اظهار داشت: بی‌ثباتی قوانین باعث شده که معدنکاران نتوانند به توسعه فعالیت‌های معدنی فکر کنند.

وی با بیان اینکه در جلسه با مدیران دولتی بارها خواسته‌ایم که به جای استفاده از ابزار تنبیهی برای کنترل بخش معدن، یک نقشه راه مشخص در این زمینه ارائه کنند، گفت:‌ بین بخش معدن و فولاد خلأ تأمین کنسانتره و گندله وجود دارد.

وی با بیان اینکه اجرای طرح‌های توسعه‌ای در معادن سنگ آهن نیازمند سرمایه‌گذاری است، افزود: دولت در این زمینه منابع مالی لازم را تزریق نمی‌کند و در عین حال، هر بار نیز هزینه جدیدی به معادن تحمیل می‌شود.

اکبریان با تأکید بر اینکه حرف‌های دولت با عملکردش تناسب ندارد، افزود: اگر قرار است خلأ تأمین مواد اولیه صنعت فولاد پر شود، باید از معادن سنگ آهن حمایت مالی و قانونی شود.

به گفته وی، ابزار قانونی برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور فراهم نیست و در شرایطی که هنوز طرح‌های فولادی به نتیجه نرسیده‌اند و حتی تاریخ دقیق راه‌اندازی آنها مشخص نیست، دولت دغدغه تأمین مواد اولیه 5 سال بعد آنها را دارد در حالی که این کار باعث تعطیلی معادن سنگ آهن می‌شود.

رئیس هیأت مدیره انجمن سنگ آهن تأکید کرد: دولت باید حداقل 3 تا 5 سال به معادن سنگ آهن فرصت دهد تا شرایط اقتصادی کشور به ثبات برسد.

وی پیشنهاد کرد برای رشد بخش معدن تحمیل هزینه‌های مضاعف به معدن صورت نگیرد و به جای آن ضمانت و راهکار لازم برای حمایت از معادن اتخاذ شود.

وی در ادامه از تشکیل کارگروه محیط زیست در انجمن سنگ آهن برای بررسی عملکرد معادن در برخورد با محیط زیست خبر داد و گفت: وضعیت معادنی که دارای ایراد کارشناسی باشند، بررسی و راهکار لازم برای حل مشکل آنها ارائه خواهد شد.

وی در ادامه از دریافت حقوق دولتی معادن بر اساس فروش صادراتی و یا فروش در داخل برای معادن سنگ‌آهن در حال حاضر خبر داد.

به گفته رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ آهن، سال گذشته 14 میلیون تن سنگ آهن توسط بخش خصوصی در ایران تولید شد که 12 میلیون تن آن صادر شد.

وی متوسط قیمت صادراتی سنگ آهن را 47 دلار عنوان کرد و گفت: در جلسه با مسئولان دولتی، قرار شد دولت برای تکمیل طرح‌های توسعه‌ای، آزادسازی قیمت سنگ آهن را سرلوحه کار خود قرار دهد.

 پروا سلطانی نایب رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ آهن نیز در این نشست خبری با اشاره به ذخیره 5.1 میلیارد تنی سنگ آهن در کشور،گفت: 156 معدن سنگ آهن در ایران وجود دارد که 93 معدن دارای ذخیره کمتر از یک میلیون تن هستند.

وی با بیان اینکه 5 درصد ذخیره سنگ آهن کشور به 86 درصد معادن اختصاص دارد، گفت: 40 معدن، سنگ آهن با عیار بالای 55 درصد را تولید می‌کنند.

وی تصریح کرد: کارخانه‌های فولادی کوره‌ بلند با سنگ آهن با درجه خلوص 57 درصد فعالیت می‌کنند و درصد خلوص سنگ آهن در کارخانه‌های با قوس الکتریکی نیز باید 67 درصد باشد.

به گفته سلطانی، در حال حاضر در صنعت فولاد ایران امکان تغلیظ سنگ آهن با عیار پائین وجود ندارد.

وی با اشاره به تولید 10.4 میلیون تن سنگ آهن توسط شرکت چادرملو در سال گذشته، گفت:‌ با اجرای برنامه‌های توسعه‌ای این شرکت تولید آن به 11.4 میلیون تن در سال 94 خواهد رسید.

سلطانی در مورد شرکت گل‌گهر نیز گفت: سال گذشته 7.9 میلیون تن سنگ آهن توسط این شرکت تولید شد که این رقم تا سال 94 به 13 میلیون تن خواهد رسید.

سلطانی ادامه داد: مجموعه تولید سنگ آهن توسط بخش خصوصی و دولتی در ایران 46.5 میلیون تن است که 18.9 میلیون تن آن صادر می‌شود و 27.6 میلیون تن نیز در داخل کشور مصرف می‌شود.

وی تأکید کرد: در صورت اخذ عوارض صادرات معادن سنگ آهن، این معادن به تعطیلی کشیده می‌شوند.

سلطانی ادامه داد: بیش از 200 هزار نفر در این بخش فعال هستند که تعطیلی‌ها ‌باعث زیان 128 هزار میلیارد تومانی دولت خواهد شد.

وی توضیح داد: درآمد دولت از محل وضع عوارض صادرات 270 میلیارد تومان خواهد بود در حالی که باید بیش از 128 هزار میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی افراد بیکار شده هزینه شود.

مرجع : فارس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*