خانه / بورس و سهام / تحلیل بازار بورس دوشنبه / هر روز بدتر از دیروز

تحلیل بازار بورس دوشنبه / هر روز بدتر از دیروز

به گزارش ساتین : با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه 92.11.07 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 907 واحد افت به رقم 60316 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 1308 واحد کاهش عدد 154168 واحد را تجربه كرد. شاخص كل بورس نيز در روز جاري با 1044 واحد افت به رقم 80861 واحد رسيد.

همچنین در این روز پالایش نفت اصفهان با 48 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل مخابرات ایران با 88 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 25 واحد افت به رقم 754 واحد رسید.

در این شرایط امروز پتروشیمی مارون با 4 واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتني است ارزش كل معاملات اين روز به رقم 3232 میلیارد ریال رسید.

شاخص بورس امروز هم با سقوط 1044 واحدی وارد کانال 80 هزار واحد شد. نمادهای مخابرات، فولاد مبارکه و تاپیکو بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند و حجم معاملات نیز به 516 میلیون سهم رسید هرچند حجم معاملات در این روز نسبت به روز گذشته افزایش نشان می دهد اما همچنان این رقم پایین محسوب می شود البته بخش عمده ای از حجم معاملات در دقایق پایانی صورت گرفت که آن را می توان تلاشی از سوی حقوقی ها برای کاهش التهاب بازار تلقی کرد که در نهایت در دقایق پایانی شاهد کاهش 40 واحدی از کل افت شاخص بودیم.

به گزارش بورس نیوز، در مقطعی که سهامداران بورسی بخصوص حقیقی ها با گوشت و پوست خود افت شاخص را تجربه می کنند و هر روزه شاهد افت حداکثری ارزش سبد سهام خود هستند چند نکته قابل تأمل است.

اول اینکه علی رغم ریزش متوسط 40 درصدی ارزش سهام اکثر شرکت های بورسی در 3 هفته گذشته چرا همچنان مسئولین و نهادهای ذیربط مانند شورای عالی بورس وارد گود نمی شوند. بطور قطع افت 40 درصدی یک اصلاح طبیعی نیست مگر اینکه تعاریف و مبناها تغییر کرده باشد و کسی هم ازآن خبر نداشته باشد و جالب اینکه در تمامی اظهار نظرها هم شاهد عدم نگرانی و تأکید بر طبیعی بودن وضعیت هستیم که به نوعی می توان آن را به پاشیدن نمک بروی زخم فعالان بورس تعبیر کرد.

نکته دوم در خصوص واکنش رسانه ملی به این موضوع می باشد در حالی که رسانه ملی به اقتضای مسایل سیاسی افت های 2 درصدی و یا کمتر در سایر بورس های جهان را بطور مبسوطی پوشش خبری می دهد و از آن نتیجه های مطلوب خود را استحصال می نماید. چرا در این سه هفته که منافع بسیاری از سرمایه گذاران داخلی مورد خطر قرار گرفته، کاملاً سطحی با این مسئله برخورد می کند و حتی اعلام اخبار بورسی را تا حد ممکن محدود ساخته و بسیار ساده ار آن می گذرد. در حالی که این رسانه می تواند با اقدام به موقع خود قل زنگ خطر را برای مسئولینی که هنوز واقف به شرایط بحرانی موجود نیستند به صدا درآورد تا دست کم رسالت خود را ایفا نماید.

به گزارش بورس نیوز، مورد دیگر که قابل تامل به نطر می رسد اینکه از روز آتی روند بررسی بودجه در صحن علنی مجلس هم آغاز خواهد شد که در این شرایط باید گفت “گل بود به سبزه نیزآراسته شد”چرا که باید منتظر تاثیر تعیین تکلیف برخی از نکات کلیدی بودجه از نظر فعالان بازار سرمایه نیز در بورس باشیم که تا این لحظه نیز خبر ها خوبی از مورادی همچون نرخ بهره مالکانه یا نرخ خوراک پتروشیمی ها بگوش نمی رسد.

در پایان گفتنی است هرچند اقدام دیر هنگام حقوقی ها در دقایق پایانی روز جاری قابل تقدیر است و حتی اخبار حاکی از تداوم آن در روز های بعد حکایت دارد اما باید توجه داشت با توجه به اینکه روند نزولی صعودی در مقایسه روند های نزولی قیمت بسیار زمان بر تر خواهد بود یا به عبارت دیگر رشد قیمت 100دصدی در مقابل افت قیمت 50 درصدی در یک پروسه زمانی طولانی تری رخ می دهد. فعالان بازار سرمایه حتی اگر از روز آتی هم روند صعودی شود مدت زمان زیادی را باید منتظر جبران زیان خود باشند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*