خانه / بورس و سهام / برندگان و بازندگان (پر سودترین سهام و زیان ده ترین سهام) بورس تهران در 25 روز گذشته + جدول آمار

برندگان و بازندگان (پر سودترین سهام و زیان ده ترین سهام) بورس تهران در 25 روز گذشته + جدول آمار

به گزارش ساتین : سونامی نزول شاخص بورس که از نیمه دوم دی‌ماه آغاز شده قربانیان بسیاری داشته به‌طوری که در این مدت قیمت سهام ۷۰درصد شرکت‌های بورس کاهش یافته است.

 آمارها با ما سخن می‌گویند. در بورس اعداد فقط برای ترسیم نمودار خلق نشده‌اند بلکه هر کدام بار معنایی خاصی دارند و اثر وضعی هر سیاستی را بر بازار نشان می‌دهند. تازه‌ترین آمارها گویای این واقعیت است که اولا سونامی نزول شاخص بورس فراگیر بوده و دوم اینکه برخی صنایع خاص در این دوره نه‌تنها نزول نکرده‌اند بلکه با موج صعودی هم همراه بوده‌اند. اما این همه ماجرا نیست؛

آمار‌ها می‌گویند با وجود نزول شاخص از نیمه دوم دی‌ماه بازار سهام پخته‌تر شده، حتما می‌پرسید چرا؟پاسخ روشن است، از میان نزدیک به 600 شرکتی که سهامشان در بورس و فرابورس پذیرفته شده‌اند سهام 401شرکت معامله شده، یعنی با وجود نزولی بودن بازار، سطح نقد شوندگی بازار سهام حفظ شده است؛ به این معنی که فروشندگان یا خریداران سهام همواره در دسترس بوده‌اند.

مروری برآنچه در 3هفته گذشته در بورس اتفاق افتاده نشان می‌‌دهد روند نزولی بورس تهران درست از نیمه دوم دی‌ماه اتفاق افتاده است. شاخص کل بورس تهران 16دی‌ماه یکباره 2300واحد نزول کرد و یکی از بالاترین نزول‌های تاریخی خود را ثبت کرد. یک روز قبل از این رویداد یعنی 15دی‌ماه شاخص کل بورس تهران به 89هزارو 500واحد یعنی بالاترین نقطه تاریخی خود رسیده بود. این رقم عدد بی‌سابقه‌ای در بورس تلقی می‌شود و بالاترین عددی است که نماگر‌های بورس تهران تا آن زمان به‌خود دیده بودند، از آن تاریخ تا دیروز که شاخص بورس به 80هزار و 861 واحد رسید شاخص بورس تهران 8639واحد معادل 9.6درصد افت کرده است.

آمار‌ها همچنین نشان می‌دهد؛ در طول این مدت سهام 401شرکت در بورس و فرابورس دادوستد شده که از این تعداد ارزش سهام 308شرکت نزول کرده است، قیمت سهام 5شرکت تغییری نکرده و فقط قیمت سهام 88شرکت در این مدت رشد کرده است.
بررسی روند نزولی قیمت سهام شرکت‌های بورس نشان می‌دهد، بیشترین میزان افت قیمت سهام در این مدت مربوط به سهام شرکت‌هایی بوده که عموما در بخش راه و ساختمان فعالیت می‌کرده‌اند.

جالب است بدانید مصوبه شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف وام مسکن به 35میلیون تومان درست از نیمه دوم دی‌ماه رسما اعلام شد اما در اتفاقی عجیب این موضوع منجر به افزایش شدید قیمت وام مسکن در فرابورس شد و در مقابل قیمت سهام شرکت‌های ساختمانی را نزولی کرد.

براساس اطلاعات موجود از 15 دی‌ماه به این سو، قیمت سهام شرکت‌هایی مانند سرمایه‌گذاری مسکن شمال شرق، سیمان مجد خواف، سرمایه‌گذار ساختمان، سرمایه‌گذاری مسکن تهران، عمران و توسعه شاهد، آ. س. پ، سیمان غرب آسیا، شهر‌سازی‌ و خانه‌سازی‌ باغمیشه بین 39.5 تا 31.5 درصد افت کرده است.

وضعیت بانک شهر نقد شوندگی بازار سهام نصیر ماشین مجمع نصیر ماشین مجمع بانک شهر سود بانک شهر سهام زین ده سهام پر سود سهام بد سهام بانک شهر تحلیل نصیر ماشین تحلیل سهام تحلیل بورس تحلیل بانک شهر پر سود ترین سهام بهترین سهام بر ترین سهام اخبار سهام اخبار بورس

در مقابل سهام برخی از شرکت‌ها با رشد بسیار زیادی مواجه شده است ازجمله سهام شرکت‌های به نسبت کوچکی چون؛ نصیر ماشین، چرخشگر و بوتان که قیمت سهامشان به‌ترتیب 246 درصد، 128 درصد و 119 درصد افزایش یافته است.

نکته قابل توجه اینکه قیمت سهام بانک شهر هم که به تازگی وارد بازار پایه فرابورس شده است از 151 تومان به 240 تومان رسید و معادل 58.9 درصد رشد کرده است. بانک شهر در این مدت چهارمین سهام پربازده بورس بوده است.نتیجه کلی اینکه سطح عمومی قیمت سهام شرکت‌ها در بورس و فرابورس در 22روز اخیر به‌طور میانگین 7.1 درصد نزول کرده اما در همین بازار منفی هم سرمایه‌گذاران هوشمند برنده بوده‌اند.

همشهری

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*