خانه / آخرین اخبار / فرمول محاسبه حق کمیسیون مشاوران املاک (بنگاه) چیست؟

فرمول محاسبه حق کمیسیون مشاوران املاک (بنگاه) چیست؟

دریافت کمیسیون معامله یکی از جاافتاده ترین موضوعات در بنگاه های مشاوره املاک است. این کمیسیون تا ۱۳۷۹/۰۷/۰۴ به صورت سلیقه ای از سوی مشاوران املاک گرفته می شد، اما پس از آن با تصویب وزارت صنعت، معدن و تجارت به صورت یک قانون درآمد و بنگاه ها ملزم به رعایت فرمول مشخص در دریافت این کمیسیون شدند. اجرای این قانون پس از یکسال شامل یک اصلاحیه شد و بعد از آن تا فروردین سال ۹۵ تغییری نکرد.

از سال گذشته هر معامله خرید و فروشی که در دفتر مشاوران املاک شهر تهران به ثبت برسد، تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان مشمول ۰.۵ درصد کمیسیون از هر طرف معامله است (خریدار و فروشنده هر کدام نیم درصد)، پس از آن بسته به ارزش ملک مورد معامله در رقم های بالاتر از ۵۰۰ میلیون، نسبت به مازاد ارزش مورد معامله ۰.۲۵ درصد به کمیسیون طرفین معامله افزوده خواهد شد.

به عنوان مثال اگر یک ارزش معامله خرید و فروش یک ملک ۷۰۰ میلیون تومان باشد، هر طرف معامله برای ۵۰۰ میلیون اولیه می بایست نیم درصد کمیسیون به بنگاه مشاوره املاک بپردازند. این یعنی مبلغ ۲ میلیون و پانصد هزار تومان و پس از آن کمیسیون ۲۰۰ میلیونی باقیمانده بر اساس بیست و پنج صدم درصد محاسبه می شود که معادل یک میلیون تومان خواهد شد. البته حسب قانون پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، هر طرف معامله می بایست ۹ درصد ارزش کمیسیون معامله را هم به بنگاه مشاوره املاک علاوه بر کل کمیسیون پرداخت کند. بدین ترتیب در یک معامله ملک به ارزش ۷۰۰ میلیون تومان هر طرف معامله می بایست ۳ میلیون و دویست و هفتاد هزار تومان کمیسیون پرداخت کند.

در خصوص اجاره مسکن، فرمول محاسبه حق الزحمه بنگاه مشاور املاک بر اساس ارزش اجاره ملک است. به این شکل که یک چهارم اجاره نوشته شده در قرارداد میان موجر و مستاجر به عنوان کمیسیون دفتر مشاور املاک پرداخت می شود. کمیسیون محاسبه شده برای خانه های اجاره ای فقط یک چهارم مبلغ اجاره یک ماه خانه است و برای املاک رهنی به ازای هر یک میلیون تومان رهن معادل ۳۰ هزار تومان اجاره در نظر گرفته می شود و براساس رقم معادل، کمیسیون مشاور املاک محاسبه می شود.

گفتنی است؛ روش محاسبه حق الزحمه کمیسیون مشاوران املاک مربوط به شهر تهران است و در سایر شهرهای کشور سایت اتحادیه مشاوران املاک آن شهر نحوه محاسبه این کمیسیون را اطلاع رسانی می کند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص چگونگی اجرای قانون دریافت کمیسیون توسط مشاوران املاک به خبرنگار اقتصاد آنلاین این طور می گوید: مشاوران املاک هر شهر ملزم به رعایت دستورالعمل محاسبه کمیسیون معامله در شهر خود هستند و شهروندان در صورت مشاهده تخلف در دریافت این کمیسیون ها می توانند به اتحادیه مشاوران املاک شهر خود مراجعه کنند. البته به منظور سهولت در رسیدگی به تخلف های بنگاه های مشاوران املاک، سامانه تلفنی ۷۳۳۴ نیز در سراسر کشور آماده دریافت شکایت ها در این زمینه است.

حق کمیسیون اجاره مسکن چقدر است؟

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت : حق کمیسیون اجاره‌ مسکن در شهر تهران، یک‌چهارم اجاره ماهانه از هر طرف است و حق کمیسیون مشاوران املاک به میزان ۱۵ روز و یک ماه خلاف قانون است.

حسام عقبایی درباره درصدی که مشاوران املاک باید از دو طرف قرارداد(صاحب ملک و مستاجر) دریافت کند بیان کرد: حق کمیسیون اجاره‌ مسکن در شهر تهران، یک‌چهارم اجاره ماهانه از هر طرف است، یعنی هر فردی که خانه‌ای را در شهر تهران با هر قیمتی اجاره می‌کند، کمیسیون مشاوران املاک یک‌چهارم این اجاره ماهانه از هر طرف است، یعنی خانه‌ای که اجاره آن ماهانه یک میلیون تومان است، کمیسیون مشاوران املاک یک‌چهارم این مقدار از دو طرف قرارداد است، یعنی ۲۵۰هزار تومان از مالک و ۲۵۰ هزار تومان از مستاجر.

او افزود: کسانی که خانه‌هایی را رهن می‌کنند، با توجه به اینکه هر یک میلیون تومان ودیعه معادل ۳۰ هزار تومان اجاره ماهانه است، بر همین اساس رهن را به اجاره تبدیل کرده و به میزان یک‌چهارم آن به عنوان کمیسیون به مشاوران املاک تعلق می‌گیرد، برای مثال کسی که خانه‌ای را ۵۰ میلیون تومان رهن کامل کرده، با توجه به اینکه ۵۰ میلیون تومان معادل یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه است، به میزان یک‌چهارم این مبلغ مشاور املاک به عنوان کمیسیون از دو طرف قرارداد دریافت می‌کند.

وی که در گفت‌وگوی رادیویی با برنامه «روی خط اقتصاد» با رادیو اقتصاد گفت‌وگو می‌کرد، پس از این ادامه داد: حق کمیسیون مشاوران املاک به میزان ۱۵ روز و یک ماه خلاف قانون است و چنان‌چه همچین مبالغی دریافت شود، مستاجران و مالکان محترم می‌توانند به اتحادیه مراجعه کنند. ما در سطح تهران و در سطح کشور این موضوع را پیگیری می‌کنیم و تلفن ما برای پیگیری شکایات مردم ۷۳۳۴ است که پاسخگو به شکایات مردم هستیم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*