خانه / آخرین اخبار / بیوگرافی یاسمن مقبلی ،دختر ایرانی در میان ۱۲ فضانورد جدید ناسا +عکس

بیوگرافی یاسمن مقبلی ،دختر ایرانی در میان ۱۲ فضانورد جدید ناسا +عکس

ناسا ۱۲ فضانورد جدید خود را برای انجام ماموریت‌های مدار زمین و اعماق فضا‌ انتخاب کرد. در بین اسامی نام یک بانوی ایرانی نیز به چشم می خورد.

به گزارش کلیک، این خبر برای ایرانی‌ها زیاد جذاب نیست اما وقتی خبر برسد که نام یک دختر ایرانی در این فهرست ۱۲ نفره که از بین ۱۸هزار نفر انتخاب شده‌اند قرار دارد، ماجرا فرق می‌کند.

دختر ایرانی بیوگرافی یاسمن مقبلی بیوگرافی انوشه انصاری ایرانیان در ناسا ایرانیان آمریکا jasmin moghbeli

«یاسمن مقبلی» و آن ۱۱ نفر دیگر البته هنوز رسما فضانورد ناسا نیستند بلکه کاندیداهایی برای این کار هستند تا به کلاس‌های آموزشی ویژه ناسا بروند. به این ترتیب هنوز مانده تا نام او به اندازه « انوشه انصاری» نخستین زن فضانورد ایرانی مشهور شود یا حتی نمی‌شود او را در فهرست چهره‌‌های زن ایرانی خارج از کشور در کنار دانشمندی مانند «مریم میرزاخانی» برنده جایزه ریاضی «فیلدز» قرار داد.

تفاوت مقبلی با انصاری و میرزاخانی البته فقط محدود به سطح شهرت و توانایی علمی نیست بلکه برخلاف آنها او نه در ایران به دنیا آمده و نه هرگز در ایران بوده است.درحالی‌که انوشه انصاری متولد مشهد است و تا ۱۸سالگی در ایران زندگی کرده و مریم میرزاخانی متولد تهران است و تا سال ۱۳۷۸در ایران زندگی کرده، یاسمن مقبلی متولد آلمان است و تنها پدر و مادر ایرانی دارد. به این ترتیب او یک آمریکایی- ایرانی‌الاصل محسوب می‌شود.

دختر ایرانی بیوگرافی یاسمن مقبلی بیوگرافی انوشه انصاری ایرانیان در ناسا ایرانیان آمریکا jasmin moghbeli

ناسا در سایت خود البته او را یک نیویورکی معرفی کرده که تحصیلاتش را در مهندسی هوافضا و IT در MIT به پایان رسانده و فوق‌لیسانس‌اش را در هوا فضا از مدرسه ناوال دریافت کرده است. مقبلی‌فارغ‌التحصیل خلبانی نیروی هوایی آمریکا هم هست و ۱۶۰۰ساعت پرواز و ۱۵۰عملیات هوایی آموزشی را برای رسیدن به این مرحله طی کرده است.با این همه وجود نام یک ایرانی در این فهرست در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه کاربران ایرانی قرار گرفته و البته بیشتر آنها نمی‌دانند هنوز مانده تا او یک فضانورد واقعی بشود. خانم مقبلی باید به‌مدت ۲سال در آموزش‌های مختلف شرکت کند پس از آن می‌توانند در ماموریت‌های مختلف، ازجمله پژوهش در ایستگاه فضایی بین‌المللی، سفر به فضا با فضاپیمای تجاری و حتی اکتشاف در اعماق فضا شرکت کند. اهمیت قرار گرفتن در بین این ۱۲نفر را وقتی متوجه می‌شوید که بدانید آژانس فضایی آمریکا این فضانوردان را در «مرکز فضایی جانسون» در هوستون و در حضور «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا معرفی کرد.

یاسمن مقبلی کیست

یاسمین مقبلی، ۳۳ ساله، یک سرگرد سپاه تفنگداران دریایی آمریکا است که در آلمان متولد و در نیویورک بزرگ شده است. او مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه MIT در رشته مهندسی هوا-فضا دریافت کرد و مدرک کارشناسی ارشدش اش را نیز در همین رشته از مدرسه عالی نیروی دریایی آمریکا دریافت کرد.

او دختر فرشته و کامی مقبلی است که در فلوریدا زندگی می کنند. برادر او کاوه نیز مقیم پنسیلوانیا است.

یاسمین مقبلی کار خود در برنامه فضانوردی ناسا را از ماه اوت سال جاری آغاز خواهد کرد که شامل دو سال تعلیم و آموزش است. پس از خاتمه این دوره آموزشی، او در ایستگاه های فضایی بر روی جزئیات فنی کار خواهد کرد تا زمان نخستین پروازش به فضا فرا رسد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*