خانه / بورس و سهام / شیب ملایمی که یکباره تند شد / احتمال آزادسازی قیمت بنزین قوت گرفت

شیب ملایمی که یکباره تند شد / احتمال آزادسازی قیمت بنزین قوت گرفت

به گزارش ساتین :  رئیس‌جمهور در حالی از تند بودن شیب آزادسازی قیمت بنزین خبر می دهد که استدلال مسئولان دولت یازدهم برای عدم اجرای مصوبه قانونی افزایش ۳۸ درصدی نرخ حامل های انرژی، نبود شرایط مناسب اقتصادی و فشار به مردم بود.

 حجت الاسلام حسن روحانی دو ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در مورد قانون هدفمندی یارانه ها اظهار داشت: قانون هدفمندی یارانه ها، قانون خوبی است. بحث هدفمندی یارانه ها از زمان دولت آقای هاشمی مطرح بود. ایشان در مجلس چهارم مصمم بود که هدفمندی را اجرا کند اما مجلس مخالفت کرد. کارشناسان آقای خاتمی هم مدتی در پی تدوین لایحه هدفمند کردن یارانه ها بودند.قانون هدفمندی یارانه‌ها شکل پرداخت یارانه را تغییر داده است. به گونه ای که به جای پرداخت یارانه در قالب قیمت کالا، بخشی از آن را به شکل نقدی به مردم پرداخت کنند. اما اینکه به قول شما تورم و گرانی، اثر یارانه نقدی را کم کرده است؛ از مسائلی است که جای بحث دارد. اصل هدفمندی یارانه‌ها باید دنبال شود و مراحل بعدی آن نیز اجرا شود. منتها باید برنامه ریزی شود که از آثار سوء جانبی آن جلوگیری شود. یکی از این آثار سوء جانبی این است که مردم یارانه نقدی دریافت میکنند ولی با گرانی اجناس هم مواجه می‌شوند. باید این مسائل را در کنار هم حل کرد.

رئیس جمهور، در جریان مناظره اقتصادی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در پاسه به سوالی مبنی بر اینکه “با توجه به درآمد هدفمندی یارانه‌ها شما کدام تصمیم را اتخاذ می‌کنید؟ کاهش تعداد دریافت کننده یارانه ها، کاهش رقم یارانه‌های نقدی و یا افزایش قیمت بنزین برای تامین هزینه یارانه‌ها؛ این سوال را سوالی علط دانست و از پاسخگویی به آن خودداری کرد.

رئیس جمهور جدیدا در نشست مشترک دولت و مجلس اذعان داشت: در زمینه نفتِ گاز و گازوئیل چون تاثیرش بر حمل و نقل و سایر کالاها زیاد است، شیب نسبتاً متناسب و نرم خواهد بود اما در بنزین شیب تندتر خواهد بود.

تأکید وی بر روی برنامه ریزی دقیق برای جلوگیری از آثار سو، پیش از تصدی پست ریاست جمهوری توسط ایشان و کنار هم گذاشتن این نظر با اظهار نظر جدید رئیس جمهور نشان می دهد دولت هم به دنبال افزایش قابل توجه قیمت بنزین است و هم تدابیر ویژه ای برای جلوگیری از آثار سو این افزایش نرخ، اندیشیده است.

از سوی دیگر، مسئولان دولت یازدهم در توجیه چرایی اجرایی نشدن مصوبه قانونی مجلس که به دولت اجازه افزایش 38 درصدی نرخ حامل های انرژی را در سال جاری داده است، تصریح داشتند که افزایش نرخ ها باید با شیب آرام باشد و هم اکنون شرایط فعلی اقتصاد و جامعه مناسب اعمال افزایش نرخ ها نیست.

مرجع :  تسنیم

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*