خانه / بورس و سهام / اهالی تالار بورس چشم به راه فردا

اهالی تالار بورس چشم به راه فردا

به گزارش ساتین : با اتمام ساعات معاملات روز شنبه 91.11.12 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 966 واحد رشد به رقم 63061 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 2888 واحد افزایش عدد 158978 واحد را تجربه كرد. شاخص كل بورس نيز در روز جاري با 1366 واحد رشد به رقم 84164 واحد رسيد.

همچنین در این روز پالایش نفت بندرعباس با 157 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل پتروشیمی پردیس با 9 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 22 واحد افزایش به رقم 839 واحد رسید.

در این شرایط امروز هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه با 4 واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت.

گفتني است ارزش كل معاملات اين روز به رقم 3549 میلیارد ریال رسید.

امروز شاخص بورس توانست با 1366 واحد رشد وارد کانال 84 هزار واحد گردد. نمادها شرکت های پالایش نفت بندر عباس و سرمایه گذاری غدیر به همراه “پارسان” بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. ولی نکته ای که امروز کاملاً به چشم می خورد این بود که حقوقی ها همچنان با ترس در بازار حرکت می نمایند.

به گزارش بورس نیوز، روند معاملات روز های اخیر بخصوص روز جاری نشان می دهد که حقوقی ها همچنان تمایل به فروش دارند و حتی در برخی از نماد ها با قوت فروشنده هستند. بنظر می رسد چشم و گوش حقوقی ها همچنان در راهروها و صحن علنی مجلس که قرار است این روز ها روند بررسی بودجه سال 93در آن آغاز گردد منتظر مانده است.

اما از روند معاملات روز جاری باید گفت خودرویی ها همچنان در صدر توجهات فعالان بازار سرمایه قرار دارند، گفته می شود برخی از حقوقی ها توجه ویژه ای به برخی از نمادهای این گروه دارند بطوریکه در نماد ایران خودرو امروز 41 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت و نزدیک به 60 میلیون سهم نیز در صف خرید باقی ماند.

به لحاظ حجم معاملاتی نیز بانکی ها در مجموع بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دادند. بانک صادرات در روز جاری حجم معاملاتی 96 میلیونی را به ثبت رساند. اکثر نمادهای این گروه نیز در درصدهای مثبت مورد معامله قرار گرفتند.

اکثر گروه های مطرح بازار امروز را با روندی صعودی پشت سر گذاشتند. به نظر می رسد چنانچه این روند ادامه یابد می توان به گفته های رئیس سازمان امیدوار بود گفتنی است ایشان تأکید کرده که روند ورود سرمایه به بازار سرمایه همچنان با قوت ادامه دارد همچنین نکته جالبی که امروز در بازار شاهد آن بودیم گزارش یکی از نمادهای فلزی بود بطوریکه امروز نورد آلومینیوم ایران در گزارشی با موضوع شفاف سازی اعلام داشته که بدهی ارزی خود را با نرخ ارز مرجع 12321ریالی تسویه و پرداخت کرده است که هرچند اتفاق خوبی محسوب می شود اما می توان آن را چیزی در حد معجزه دانست چرا که در ادبیات اقتصادی کشور هم اکنون دلاری با نرخ تسعیر 12321ریال محلی از اعراب ندارد.

در نهایت گفتنی است امروز بیش از700 میلیون سهم در بازار سرمایه مورد معامله قرار گرفت در حالی که انتظار می رفت حجم معاملات رفته رفته افزایش یابد اما به همان دلیلی که در بالا به آن اشاره شد هنوز حجم معاملات به سطوح قبلی باز نگشته است و این مورد در آینده می توان خطر ساز تلقی گردد.

البته اغلب کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه چشم به معاملات فردا دوخته اند چراکه به اعتقاد اهالی تالار معاملات فردا می تواند به نوعی تعیین کننده روند حرکتی روزهای آتی شاخص باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*