خانه / بورس و سهام / فریب شاخص کل بورس را نخورید

فریب شاخص کل بورس را نخورید

به گزارش ساتین : از آنجایی که شاخص هر بورس می بایست نشان دهنده وضعیت روند کلی بازار سرمایه باشد، بنابراین وجود یک شاخص کارا که بیانگر مناسبی از وضعیت کلی بازار سرمایه باشد الزامی است تا سرمایه گذاران را جهت سرمایه گذاری مناسب راهنمایی کند تغییرات شاخص نشانگر وضعیت اقتصادی کشور است که از آن به عنوان آینده اقتصادی کشور هم نام برده می شود. بنابراین کاهش قیمت سهام که منجر به کاهش شاخص هم می شود به معنی رکود اقتصادی و افزایش آن به معنی رونق اقتصادی خواهد بود.

با توجه به اینکه شاخص یک معیار از وضعیت کلی بازار سرمایه است بنابراین انتقال هر گونه اطلاعات غلط موجب منحرف شدن بازار سرمایه می شود و متأسفانه بسیاری از سرمایه گذاران خرد معاملات خود را تا حدی براساس نوسانات شاخص انجام می دهند لذا بررسی کارایی شاخص از اهمیت بالایی برخوردار است که باید مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

 در همین ارتباط طی برگزاری نظرسنجی در سایت بورس نیوز بیش از پنج هزار و 725 نفر شرکت کرده اند که براساس آمار این نظرسنجی حدود 68 درصد از شرکت کنندگان معتقدند که شاخص فعلی نشان دهنده روند کلی بازار سرمایه نمی باشد و نمی توان با اتکا به شاخص کل برای انجام معاملات و سرمایه گذاری در بورس تصمیمی اتخاذ کرد.

در حالی که حدود 18 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی معتقدند که شاخص کل فعلی بورس نشان دهنده وضعیت اقتصادی و روند کلی بازار سرمایه می باشد.

همچنین نزدیک به 14 درصد از کل آرا نظری بینابین داشته و معتقدند تا حدودی می توان با استفاده از اطلاعات شاخص فعلی اقدام به تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در بورس نمود.

قیمت سهام شاخص کل بورس اخبار سهام اخبار بورس آموزش سهامدار آموزش بورس آموزش بازار سهام آموزش بازار بورس

تاکنون به کرات از انحراف شاخص کل از وضعیت واقعی بازار سرمایه صحبت شده است و طبق بررسی ها و تحقیقات بسیاری که صورت گرفته شاخص کل بورس و اوراق بهادار تهران شاخص ایده آلی نبوده و بنابراین کارایی لازم را در تعیین وضعیت روند کلی بازار سرمایه دارا نیست.

بنابراین وجود یک شاخص کارا که نمایانگر وضعیت کلی بازار سرمایه بر مبنای روند کلی قیمت سهام باشد ضروری است لذا شاخص اگر نتواند وظیفه خود را برای ارایه نگاه درست از وضعیت بازار به خوبی انجام دهد ناگزیر اطلاعات نادرستی را به سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری خواهد داد.

این در حالی است که بارها کارشناسان از معیارهای یک شاخص مناسب جهت محاسبه همچون شاخص بر مبنای سهام شناور آزاد و استفاده از قیمت تعدیل شده برای محاسبه صحبت کرده اند و همچنین عملیات های دستوری نیز باید به طور کل از شاخص حذف گردند تا شاخص واقعی که نشان دهنده روند کلی بازار سرمایه باشد به دست آید.

مرجع :  بورس نیوز

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*