خانه / بورس و سهام / آنچه که در دو هفته گذشته بازار بورس مغفول ماند!

آنچه که در دو هفته گذشته بازار بورس مغفول ماند!

به گزارش ساتین : بورس در هفته گذشته روزهای سرنوشت سازی را پشت سرگذاشت روزهایی که در آن برای فعالان بازار سرمایه اتفاقاتی همچون گزارش های شرکت های بورسی چندان مورد اهمیت نبود چراکه عمده نگرانی ها در خصوص شرایط عمومی بازار سرمایه بود که سرانجام وضعیت عمومی بازار سرمایه رو به بهبود گذاشت و به اصطلاح “بیمار از بخش مراقبت های ویژه به بخش عمومی انتقال یافت”. البته هنوز هم به اعتقاد کارشناسان احتمال بازگشت وجود دارد اما امید می رود با معاملات هفته جاری بورس مجدداً جان تازه ای بگیرد.

 در هفته گذشته گزارش هایی به بازار سرمایه ارایه شد که شاید به دلایلی که در بالا به آن اشاره شد کمتر مورد توجه قرار گرفت که در ادامه قصد داریم به صورت اجمالی اشاره به مهمترین آنها داشته باشیم.

در نگاه کلی باید گفت اکثر گزارش های ارایه شده وضعیت قابل قبولی دارند و حتی می توان گفت بسیاری از نمادهای بورسی هرچند به صورت جزیی اندکی فراتر از پیش بینی ها گام برداشته اند. گروه های سیمانی و دارویی پا را از پیش بینی ها فراتر گذاشته اند نفتی ها و پتروشیمی ها نیز همین شرایط را از خود نشان می دهند در مقابل قندی ها و کاشی کاری ها نتوانسته اند گزارش هایی باب میل سهامداران خود ارایه کنند البته این دو حالت مذکور بطور مطلق برای تمامی نمادهای گروه های مذکور صدق نمی کنند بلکه طرحی کلی را نشان می دهند.

به گزارش بورس نیوز، صنعتی بارز در گزارش اخیر پیش بینی سود خود را از 1423ریال به 1827ریال افزایش داده است که با این احتساب 28 درصد پیش بینی سود خود را افزایش داده بارز اعلام کرده طی 9 ماه 71 درصد از آن را نیز پوشش داده است.

در مقابل کاشی حافظ وضعیت نابسامانی را تجربه می کند این شرکت با اعلام اینکه نتوانسته به پیش بینی های خود در زمینه فروش دست یابد پیش بینی سود خود را به 39 ریال کاهش داده است که در گزارش قبلی کاشی حافظ پیش بینی سود خود را برای سال مالی جاری 250 ریال اعلام کرده بود و این یعنی افت 84 درصدی! پیش از این نیز گزارشی را در خصوص وضعیت این صنعت ارایه نموده بودیم که در آن احتمال بروز چنین حالتی پیش بینی شده بود. گفتنی است کاشی نیلو نیز با شیب کمتری همین روند را در گزارش خود ارایه نموده است. نکته دیگر میزان پایین پوشش آخرین پیش بینی ها در این دو نماد است که نگرانی ها را افزایش می دهد.

سرمایه گذاری پارس توشه در آخرین گزارش خود اعلام داشته طی 9 ماه 411 ریال از پیش بینی سود 602 ریالی را پوشش داده است. این در حالی است که پیش بینی اخیر سود سال مالی جاری این شرکت نسبت به گزارش قبلی نیز بیش از 8 درصد رشد نشان می دهد.

گفتنی است شرکت های دارویی لقمان و صنایع بهشهر نیز از جمله شرکت هایی هستند که در گزارش های جدید خود با تعدیل بیش از 18 درصدی مواجه اند. در گروه پتروشیمی هم فن آوران توانسته اندکی بیش از 10 درصد پیش بینی سود خود را افزایش دهد تهران شیمی نیز با تعدیل مثبت 47 درصدی پیش بینی سود خود را 1537 ریال اعلام نمود. در گروه دارویی پارس دارو ،دارویی اکسیر و مواد داروپخش نیز فراتر از پیش بینی ها ظاهر شده اند.

 در گروه معدنی شرکت معادن بافق با تعدیل مثبت 36 درصدی توانسته عملکرد خوبی از خود ارایه دهد.

در پایان گفتنی است گروه مواد غذایی هم توانسته اند گزارش های خوبی را ارایه نمایند و در مجموع همانطور که اشاره شد نگرانی عمده ای از این ناحیه متوجه بازار سرمایه نیست و حتی می توان گفت اکثر گزارش ها محرک خوبی برای رشد ارزش سهام شرکت ها محسوب می شوند. لذا به فعالان بازار سرمایه بخصوص حقیقی ها توصیه می کنیم که با دقت بیشتری به گزارش های ارایه شده توجه نمایند.

مرجع : بورس نیوز

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*