خانه / بورس و سهام / افزایش قیمت محصولات پتروشیمی قطعی است

افزایش قیمت محصولات پتروشیمی قطعی است

به گزارش ساتین : دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی بهترین قیمت برای خوراک گاز پتروشیمی‌ها را بین 7 تا 8 سنت دانست و گفت: قیمت خوراک مایع پتروشیمی ها باید از 95 درصد به 90 درصد فوب خلیج فارس برسد.

احمد مهدوی دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی در خصوص افزایش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها و مشکلات احتمالی که گریبانگیر صنایع پایین دستی خواهد شد، اظهار داشت: افزایش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها اگر منطقی باشد و جلوی قدرت رقابت را نگیرد تاثیری در تامین مواد اولیه صنایع نخواهد داشت.وی افزود: اگر افزایش قیمت خوراک غیر منطقی باشد سهام پتروشیمی‌ها در بورس با مشکل مواجه خواهد شد و همچنین منجر به کاهش انگیزه در صنایع پتروشیمی شده و در محصول نهایی نیز اثرگذار خواهد بود.

مهدوی بهترین قیمت برای خوراک گاز پتروشیمی‌ها را ۷ تا ۸ سنت و خوراک مایع را ۹۰ درصد فوب خلیج فارس دانست و تصریح کرد: در صورتی که در قیمت گاز پتروشیمی‌ها افزایش داشته باشیم قیمت اوره، آمونیاک و متانول نیز افزایش خواهد یافت و در دیگر محصولات تاثیری نخواهد داشت.

وی در پاسخ به اینكه در صورت افزایش تا 4 برابری قیمت خوراك پتروشیمی‌ها و رسیدن به قیمت 12 سنت تا چه میزان شاهد افزایش قیمت در سایر فرآورده‌ها علاوه بر محصولات اوره،آمونیاك و متانول خواهیم بود گفت: قطعا افزایش تا این میزان گرانی اكثر فرآورده‌ها را در پی خواهد داشت اما در حال حاضر امكان اعلام قیمت نهایی وجود ندارد.

وی همچنین گفت: با توجه به اینکه قرار است سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی تا ۸ سال آینده به ۷۵ میلیارد دلار برسد در صورت افزایش غیر منطقی قیمت خوراک پتروشیمی در بحث جذب سرمایه گذاری نیز با مشکل مواجه خواهیم شد.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی ادامه داد: در حال حاضر خوراک مایع در عربستان 30 درصد زیر قیمت فوب خلیج فارس است  لذا در صورتی که ما قیمت خوراک مایع را 5 درصد کاهش ندهیم در بحث رقابت و جذب سرمایه‌‎گذاری مشکلات عدیده‌ای خواهیم داشت.

شایان ذکر است؛ تاکنون پیگیری‌های خبرنگار ایلنا جهت میزان افزایش محصولات پتروشیمی در صورت افزایش قیمت خوراک به نتیجه مطلوبی نرسیده و مسئولین امر از پاسخ دادن طفره می‌روند.

مرجع :  ایلنا

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*