خانه / آخرین اخبار / جزییات ادغام بانک مهر اقتصاد و موسسه ثامن و کوثر

جزییات ادغام بانک مهر اقتصاد و موسسه ثامن و کوثر

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد که موسسه ثامن و مهراقتصاد با موسسه کوثر تجمیع و یک بانک ایجاد خواهد شد.

بعد از این‌که چندی پیش شایعاتی درباره ادغام موسسه ثامن و مهر اقتصاد با موسسه کوثر مطرح و البته تایید نهایی نشد، این‌بار ولی‌الله سیف رسما عنوان کرد که این ادغام نهایی بوده و در دستور کار است.
وی تاکید کرد که این موسسات هیچ مشکلی نداشته و امور آن‌ها پیش خواهد رفت.

وی در اظهارات خود به مسایلی پیرامون ثامن‌الحجج و کاسپین نیز اشاره کرد، اما تاکید داشت که با اقدامات اخیر انجام‌شده، دیگر هیچ موسسه غیرمجازی فعالیت نخواهد کرد.

سیف مدعی شد: رکود نداریم

رییس کل بانک مرکزی در ادامه به شرایط اقتصادی اشاره و مدعی شد که در  حال حاضر اقتصاد ایران درگیر رکود نیست.

سیف تاکید دارد این‌که اقتصاد دچار رکورد است را قبول ندارد چرا که سال گذشته رشد اقتصادی بالای ١٢ درصدی ثبت شده است که بیش از سه درصد آن بدون نفت است.
‎وی البته گفت که رشد اقتصادی ١٢/۵ درصدی سال قبل قابلیت تکرار چندانی ندارد چراکه عمده دلیل این رشد به اجرایی شدن برجام و رفع تحریم‌ها و به دنبال آن رشد فروش نفت بوده است اما هدف‌گذاری برای هشت درصد است.

در چند ماه گذشته فعالیت موسسات غیرمجاز و ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی به طور حتم یکی از مهم‌ترین مسائل حاکم بر شبکه بانکی و البته محلی برای چالش بین مجلس و بانک مرکزی بود و در نهایت در این رابطه جلسات بسیاری برگزار و توافقاتی نیز شکل گرفت.

در حالی در روزهای اخیر بانک مرکزی مسئولیت سه موسسه افضل توس، البرز ایرانیان و آرمان را به بانک آینده، تجارت و موسسه ملل واگذار کرده و آن را پایانی بر فعالیت موسسات غیرمجاز اعلام کرد که وضعیت دو موسسه ثامن و مهر اقتصاد نیز به زودی مشخص شده و در موسسه کوثر تجمیع خواهند شد.

براساس گفته‌های سیف دیگر شاهد فعالیت هیچ موسسه غیرمجاز نخواهیم بود و با همکاری نیروی انتظامی و قوه قضاییه نباید اجازه داد که هیچ غیرمجازی شکل گرفته و فضایی برای فعالیت داشته باشند.

حتی برای سپرده گذاری در مجازها دقت کنید

اما رییس کل بانک مرکزی نسبت به سپرده گذاری در بانک‌ها و موسسات اعتباری و نحوه انتخاب آنها نیز توصیه‌هایی داشت.

وی با این که تاکید دارد مجازها دیگر فعالیت نخواهند کرد و آنها از عوامل اصلی تخریب در بازار پول و بهم ریختگی سودهای بانکی هستند، اما عنوان می‌کند که حتی برای سپرده گذاری در مجازها هم باید دقت کرد و نباید این تصور وجود داشته باشد چون آنها دارای مجوز از بانک مرکزی هستند پس می‌تواهن در هر کدام که سود بالاتری می‌پردازند سپرده‌ گذاری کرد، چرا که به هرحال پرداخت سودهای غیرمتعارف می‌تواند ناشی از ریسک بالایی باشد.

وی با بیان این‌که صندوق ضمانت سپرده‌ها، سپرده‌های تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان را پوشش بیمه‌ای می‌دهند، گفت: بنابراین مناسب است که تمام سپرده‌ها در یک بانک قرار نگرفته و به گونه‌ای باشد که بانک‌هایی را انتخاب کنیم که ریسک پایین‌تری داشته و در چارچوب مصوبات شورای پول و اعتبار و سودهای متعارف حرکت می‌کنند.

سیف در این باره به عملکرد برخی موسسات غیرمجاز اشاره داشت و گفت که این موسسات متاسفانه در زمان فعالیت خود به گونه‌ای فعالیت می‌کردند که موجب بهم ریختگی نظم در شبکه بانکی‌ می‌شدند. حتی موسسه غیرمجازی داشتیم که تا ۸۴ درصد سود دریافت می‌کرد. واقعا نمی‌دانند مدیران این موسسات که افرادی بی‌سواد و ناکارآمدی بودند و از تخصص کافی برخوردار نبودند، چگونه می‌توانستند چنین سودی پرداخت کرده و از پس هزینه‌های آن برآیند.

رییس کل بانک مرکزی همچنین عنوان کرد که در شهریار موسسه‌ای شکل گرفته بود که توانسته بود تا ۲۷۰ میلیارد تومان از مردم پول جمع کرده و از آن سودجویی می‌کرد. واقعا نمی‌دانم چرا به راحتی پول‌های خود را در چنین موسساتی که هیچ مجوزی برای فعالیت ندارند قرار می‌دهند.

وی تاکید کرد: مردم در هیچ شرایطی فریب نرخ‌های سودهای بالا را نخورده و همواره در بانک‌ها و موسساتی سرمایه‌ گذاری کنند که براساس مصوبات شورای پول و اعتبار عمل می‌کنند، البته سیف این را هم گفت که بسته سیاستی از سوی بانک مرکزی در حال اجراست که دیگر اجازه نخواهد داد که بانک‌ها و موسسات اعتباری از سودهای مصوب منحرف شوند به طوری که حداکثر تا دو هفته آینده تمامی آنها مکلف به پرداخت سود حداکثر ۱۵ درصد خواهند بود.

سیف توضیح داد: براساس قانون بانکداری بدون ربا سود در شبکه بانکی باید به طور علی‌الحساب تعریف شود، از این رو این سود در حال حاضر حداکثر ۱۵ درصد بوده و بانک‌ها حق پرداخت بیش از این ندارند.
 ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیر موسسه ثامن الحجج

رییس کل بانک مرکزی در ادامه اظهارات خود به تخلفات دیگری در موسسات غیرمجاز اشاره داشت و گفت: در رابطه با موسسه ثامن الحجج باید یادآور شد که مدیران این موسسه اصلا نه تخصص و تجربه‌ای در بانکداری داشتند و نه سوادی در این اندازه، اما با این حال توانسته بودند تا ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از پول مردم را جمع کرده و با آن فعالیت کنند، در حالی که مدیر این موسسه تا ۱۱۹ فقره چک برگشتی داشت و مجوز فعالیت آن فقط برای سبزوار اعتبار داشت که در ادامه توانسته بود آن را توسعه داده و به موسسه‌ای با ۵۰۰ شعبه تبدیل کند که در آن تخلفات بسیاری اتفاق افتاده بود و در نهایت نتوانست پابرجا بماند.

وی همچنین به شرایط موجود بر موسسه کاسپین اشاره کرد و افزود: به هرحال تخلفات بسیاری در تعاونی‌های زیرمجموعه موسسه اعتباری کاسپین اتفاق افتاده بود که در حال حاضر نیز مدیر فرشتگان در زندان به سر می‌برد و مدیران این موسسه نیز حجم بالایی از سرمایه‌ها را خرج خرید خودروهای لوکس و املاک زیادی کرده بودند که کم کم در حال شناسایی و ارزیابی است.

سیف تاکید کرد که هر آنچه املاک و دارایی متعلق به فرشتگان است حتما برای پرداخت مطالبات سپرده گذاران در دستور کار قرار می‌گیرد، اما هرگونه پرداختی منوط به پاسخگویی دارایی‌های این تعاونی است. براین اساس در اولویت اول اصل پول و در اولویت دوم سودهای متعارف پرداخت خواهند شد.

اما رییس کل بانک مرکزی در رابطه با شرایط موجود حاکم بر کاسپین و تعاونی فرشتگان توضیح داد که دو گروه هستند که موجب این شرایط می‌شوند اول مدیران گروه مدیران متخلف فرشتگان هستند و دیگری سپرده گذاران درشت که اجازه نمی‌دهند حتی سپرده گذاران خردتر برای دریافت مبالغ خود و تعیین وضعیت حساب‌ها مراجعه کنند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*