خانه / بورس و سهام / دور تازه افت قيمت‌ها در بازار سهام

دور تازه افت قيمت‌ها در بازار سهام

به گزارش ساتین :  بورس تهران پس از تنفسي موقت در هفته گذشته، بار ديگر مسير كاهش را در پيش گرفت تا با مصوبات نمايندگان مجلس و روشن شدن متغيرهاي اقتصادي كلان در سال آينده، تصوير واقعي‌تري از چشم‌انداز اقتصاد و سودآوري شركت‌ها پيش‌روي سرمايه‌گذاران قرار گيرد و از شدت خوش‌بيني‌هاي رواني تا حد زيادي كاسته شود.

بدين‌ترتيب با تصويب افزايش ماليات بر ارزش افزوده به ميزان دو‌واحد درصد، تعيين كف 15 سنتي براي خوراك پتروشيمي‌هاي گازي و بهره مالكانه 30 درصدي معادن سنگ‌آهن، افت عمومي در انگيزه فعالان بازار سهام رقم خورد كه منجر به كاهش 7/0‌درصدي شاخص كل در مقياس هفتگي و تشكيل صف‌هاي فروش قابل ملاحظه در روز گذشته شد. انتظار مي‌رود با رفع ابهامات بودجه‌اي و ارسال نخستين پيش‌بيني درآمد شركت‌ها در پايان بهمن‌ ماه، فاز نهايي اصلاح قيمت‌هاي سهام تكميل شود و با افزايش جذابيت خريد سهام در اثر اصلاح اخير، فضاي تعادل و رونق منطقي در بورس تهران از اوايل اسفند‌ماه ايجاد شود.

بعد مثبت تعيين تكليف نرخ گاز
روز گذشته هر چند تصويب كف نرخ گاز 15 سنتي براي سهامداران پتروشيمي روزي تلخ و ناگوار بود، اما اعلان مصوبه مجلس از يك زاويه رويدادي در جهت مثبت براي اهالي بازار سرمايه به شمار مي‌رود. واقعيت اين است كه آنچه در بازارهاي مالي ركودهاي فرسايشي را رقم مي‌زند و باعث فراري دادن سرمايه‌گذاران مي‌شود «احتمال مخابره اخبار منفي» است. اين وضعيت كه در بازارها از آن تحت عنوان «ابهام» ياد مي‌شود تاثيري به مراتب مخرب‌تر از اخبار واقعي منفي دارد، چرا‌كه با حاكم كردن جو بلاتكليفي و سردرگمي، عملا براي مدت طولاني سرمايه‌گذاران بالقوه را در وضعيت بي‌تصميمي قرار مي‌دهد؛ حال آنكه اخبار منفي، با وارد كردن يك ضربه كوتاه‌مدت، زمينه پالايش سريع نرخ‌ها و تصميم‌گيري سرمايه‌گذاران متناسب با رويداد را فراهم مي‌كند. مصداق بارز اين روند در مورد رفتار گروه پتروشيمي در بورس تهران در يكسال گذشته صادق است. بررسي وضعيت سهام يكي از بزرگ‌ترين شركت‌هاي پتروشيمي بورس در اين دوره يعني پرديس نمونه‌اي جالب براي توضيح اين مساله است؛ سهام اين شركت بزرگ پتروشيمي از پايان دي‌ماه گذشته تا به امروز به‌رغم دارا بودن نسبت قيمت بر درآمد مناسب، برگزاري دو مجمع با تقسيم سود حداكثري و رشد بيش از 100 درصدي شاخص بازار سهام، هيچ گونه بازدهي را نصيب سهامدارانش نكرده است! حال آنكه اگر همين نرخ خوراك فعلي از يكسال گذشته تعيين شده بود، بسياري سرمايه‌گذاران با انجام محاسبات لازم و لحاظ كردن ريسك و بازده خود اقدام به سرمايه‌گذاري مي‌كردند و چه بسا كه اين سهام، به‌رغم پيش‌بيني سود كمتر با وضعيت به مراتب بهتري در بازار مواجه مي‌شد. بدين ترتيب نهايي شدن نرخ خوراك كنوني هر چند احتمالا منجر به اعلام كاهش ميانگين 25 درصدي در سودآوري سهام پتروشيمي براي سال آينده خواهد شد، اما انتظار مي‌رود با پالايش سريع قيمت‌ها، سهام اين گروه با عنايت به P/E منطقي آنها پس از طي مدت كوتاهي به نرخ‌هاي جذاب براي خريداران برسند و روند آتي سهام پتروشيمي با تعيين تكليف نرخ خوراك، متفاوت از قبل دنبال شود.

تداوم ابهام در بهره مالكانه سنگ‌آهني‌ها
يكي ديگر از مهم‌ترين گروه‌هاي متاثر از تصميمات بودجه‌اي مجلس در اين هفته سنگ‌آهني‌ها بودند. بر اساس مصوبه مجلس، كليه استخراج كنندگان سنگ‌آهن كه پروانه بهره‌برداري از معدن آنها به نام ايميدور است، موظفند 30 درصد از مبلغ فروش محصولات خود (سنگ‌‌آهن خام، سنگ‌آهن دانه‌بندي و كنستانتره- شامل كنستانتره تحويلي براي گندله‌سازي درون شركت و كنسانتره فروشي به خارج از شركت) را به خزانه دولت واريز كنند. شاخص صنعت كانه‌هاي فلزي در واكنش به اين خبر يك درصد در اين هفته عقب نشيني كرد. در تحليل آثار اين مصوبه بر شركت‌ها، به عنوان يك نمونه، وضعيت شركت چادرملو به عنوان بزرگ‌ترين توليد كننده سنگ‌آهن كشور قابل‌بررسي است. در آخرين بودجه اين شركت در سال جاري 846‌ميليارد تومان هزينه بابت بند مشابه قانوني در سال 92 پيش‌بيني شده كه 40 درصد هزينه (338 ميليارد تومان) توسط شركت و 60 درصد از طريق افزايش قيمت فروش كنسانتره توسط فولاد‌سازان پرداخت شود. با مصوبه جديد و با فرض توليد و فروش 10 ميليون تن كنسانتره با نرخ‌هاي فعلي، رقم هزينه در سال آينده به 450 ميليارد تومان مي‌رسد. بايد توجه داشت اين رقم هرچند از كل رقم مورد محاسبه براي سال 92 (846 ميليارد تومان) كمتر است، اما كماكان از بودجه فعلي چادرملو، 112 ميليارد تومان (نه درصد سود خالص فعلي) بيشتر است. نكته مهم در اين ميان، عدم پذيرش هزينه 60 درصدي حق پروانه بهره‌برداري از معدن توسط فولاد‌سازان در سال جاري است كه در صورت حفظ وضعيت موجود مي‌تواند منجر به تحميل هزينه سنگين بابت عدم دريافت مابه التفاوت دو رقم مورد اشاره و تعديل منفي سنگين سود سال 92 شركت‌هاي سنگ‌آهني شود. به اين ترتيب مي‌توان گفت هر چند تعيين عوارض 30 درصدي فروش نسبت به پرداخت 5 درصد از قيمت شمش فولاد خوزستان (مطابق روش سال جاري) واجد بار مالي كمتري در مجموع است اما عدم توافق نهايي در زمينه حق السهم فولادسازان از هزينه مصوب سال 92 و 93 كماكان به عنوان يك عامل ابهام در تعيين وضعيت مالي دوقلوهاي سنگ‌آهني در بورس خودنمايي مي‌كند.

فاز دوم هدفمندي، شايد وقتي ديگر…
در حالي كه مطابق بودجه ارائه شده به نظر مي‌آمد كه دولت براي برداشتن گام دوم هدفمندي با شيب معنادار آماده شده است، نمايندگان مجلس در هفته جاري با طرح يك پيشنهاد جايگزين عملا اجراي فاز دوم هدفمندي از ابتداي سال 93 را متوقف كردند. به اين ترتيب نمايندگان مجلس با ارزيابي صحيح از دشواري‌هاي كنوني وضعيت اقتصاد كشور (شامل فضاي تورمي موجود در كنار ركود عميق و سراسري در عرصه توليد)، اجراي گام دوم را منوط به تنظيم لايجه جداگانه و بررسي مجدد در صحن مجلس تا پيش از تابستان سال آينده كردند.

بنابراين، فرضيه قبلي سرمايه‌گذاران مبني بر ثبات نسبي قيمت حامل‌هاي انرژي حداقل تا ابتداي تابستان سال آينده كماكان پابرجا خواهد بود. علاوه‌بر اين، مباحثات مجلس نمايانگر دغدغه عميق نمايندگان از پيامدهاي افزايش معنادار قيمت‌هاي انرژي در شرايط فعلي است؛ بر اين اساس مي‌توان گفت اجراي شوك درماني در فاز دوم (كه به معناي جهش شديد قيمت حامل‌هاي انرژي همانند فاز اول است) احتمالا در سال آينده منتفي خواهد بود و از اين منظر، مي‌توان نسبت به عدم آسيب‌پذيري جدي بخش مهمي از صنايع انرژي بر بورسي در افق كوتاه مدت اميدوار بود.

مرجع : دنیای اقتصاد / شروین شهریاری

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*