خانه / بورس و سهام / بازار سرمایه در هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده

بازار سرمایه در هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده

به گزارش ساتین : علی رغم تمام وعده های مطرح شده در هفته های اخیر مبنی بر حمایت از بازار سرمایه، این هفته بار دیگر بورس تهران به لاک دفاعی فرو رفت و روند اصلاح قیمتی باز هم ادامه یافت. روند اجتناب ناپذیر اخیر امری است که شاید با وعده و وعید به پایان نخواهد رسید و تنها گذر زمان و تعدیل نسبی ارزش سهام در نمادهای مختلف پس از رالی قیمتی یک سال و اندی اخیر پایان بخش آن می تواند باشد.

در روز ابتدایی این هفته روند صعودی که از اواخر هفته قبل اغاز شده بود ، ادامه یافت و شاهد اقبال بیش از پیش سرمایه گذارن به بسیاری از گروه ها به خصوص شیمیایی و نفتی، بانک و سرمایه گذاری، خودرویی و دارویی بودیم اما از روز یکشنبه بار دیگر بازار سیری نزولی را در پی گرفت. روز یکشنبه، بسیاری از گروه های بزرگ و کوچک معاملاتی منفی را پشت سر گذاشتند و تنها برخی گروه های معدود همچون مخابرات روندی صعودی را پشت سر گذاشتند. در روز میانی هفته نیز این روند ادامه یافت و تنها گروهی مانند قندی بود که به رسم سنتی بازار در مواقع افول گروه های بنیادی در کانون توجه قرار گرفت. روند صعودی این گروه نیز در پایان هفته مختل شد.

روز سه شنبه بازار در نیمه اول معاملات کمی احیا شد اما بار دیگر بسیاری از نمادها به محدوده منفی خزیده و شاخص را به محدوده منفی کشتندند اما دراواخر زمان معاملات با برخی حمایت های صورت گرفته ، شاخص کل توانست به میزان مختصری مثبت گردد. معاملات در بسیاری از گروه ها طی این روز منفی و بعضا مبهم بود. در روز پایانی هفته نیز با دیگر جو منفی معاملات تشدید شد و شاهد ریزش قیمت ها در بسیاری از نمادهای کوچک و بزرک بازار بودیم.

خوراک پتروشیمی ها: این هفته سرانجام بحث نرخ خوراک گازی پتروشیمی ها تعیین تکلیف شد و به گمانه زنی های ماه های اخیر پایان داده شد. عصر روز سه شنبه نمایندگان مجلس در ادامه بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال آینده مصوب کردند که قیمت پایه خوراک گازی پتروشیمی به گونه ای تعیین می گردد که نرخ بازدهی داخلی ارزی سرمایه گذار این واحدها تا 25 درصد باشد اما نرخ حاصله از این قاعده نباید از 15 سنت در هر مترمکعب کمتر شود.

بهره مالکانه سنگ آهنی ها: عصر روز دوشنبه نیز پیرامون بحث بهره مالکانه تولیدکننده سنگ آهن درصحن علنی مجلس تصمیم گیری شد . در این جلسه واریز 30 درصد مبلغ فروش محصولات استخراج کنندگان معادن سنگ آهن به خزانه داری کل کشور مورد تصویب نمایندگان قرار گرفت.

هدفمندی یارانه ها: بحث هدفمندی یارانه ها نیز یکی از موضوعات اساسی بررسی شده در مجلس طی این هفته بود. بر اساس تصویب نمایندگان، دولت مکلف شد تا حداکثر پایان خرداد ماه سال آینده اقدامات مورد نیاز برای اصلاح قانون هدفمندی را انجام داده و از ابتدای تابستان آینده فاز دوم این طرح اجرایی شود.

فروش بلوک بانک پارسیان: داستان ادامه دار فروش بلوک بانک پارسیان از سوی ایران خودرو این هفته وارد فاز جدیدی شد. مدیر عامل ایران خودرو اعلام کرد که این شرکت عزم جدی را برای فروش 33 درصدی مذکور تا پایان سال جاری در دستور کار خود قرار داده و مذاکراتی نیز با خریداران این بلوک صورت گرفته است. مدیر عامل سرمایه گذاری غدیر نیز از مذاکرات جدی این شرکت با ایران خودرو برای خرید بلوک پارسان خبر داد. غدیر از سوی ساتا برای خرید مذکور دست بکار شده است.

سهام عدالت: در بررسی موضوع سهام عدالت در بودجه سال آینده برخی نمایندگان پیشنهاد بازگشت به لایحه دولت درباره آزادسازی سهام عدالت را مطرح کردند اما این امر با مخالفت نمایندگان مواجه و به جای این لایحه، مصوبه کمیسیون تلفیق مورد موافقت قرار گرفت. بر طبق لایحه دولت، وزارت اقتصاد موظف می شد مراحل اجرایی تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری سهام عدالت را ظرف 6 ماه تهیه و پس از تأیید هیأت واگذاری به اجرا بگذارد. اما بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق سازمان خصوصی سازی می‌تواند جهت وصول سود سهام موضوع این بند و سایر اقساط معوق شرکتهای واگذارشده از طریق ماده 48 قانون محاسبات عمومی کشور اقدام نماید.

پیش بینی هفته آینده:

پس از رویدادهای هفته اخیر به نظر نمی رسد که شاهد احیای بازار از حیث حجم و ارزش معاملات در هفته پیش رو باشیم. با این وجود تعیین تکلیف برخی از موضوعات بسیار تاثیرگذار بر بازار طی هفته جاری از جمله نرخ خوراک پتروشیمی ها، بهره مالکانه ، خوراک پالایشگاه ها ، زمان اجرای فاز دوم هدفمندی و … در خلال بررسی بخش درآمدی بودجه سال 93 بر رسیدن بازار به ثبات در هفته های پیش رو کمک شایانی خواهد کرد.

گروه پتروشیمی در بهترین حالت تا اوسط هفته با بی مهری سرمایه گذاران روبرو خواهد شد و نمی توان انتظار ادامه روند فعلی را بیش از چند جلسه معاملاتی در این گروه داشت. عدم حمایت جدی حقوقی ها در بخش بانکی، سرمایه گذاری و دیگر نمادهای مالی، این گروه ها و شرکت های متاثر از آنها را کمانان در محاق نگاه خواهد داشت. انتظار ادامه عرضه از سوی حقوقی ها در زیرمجموعه های این نهادها به خصوص در گروه خودرویی چندان دور از انتظار نیست. گروه نفتی نیز کماکان تلاش سختی را برای آغاز روند صعودی پیش رو خواهد داشت. گروه ساختمانی می تواند در سطوح قیمتی کمی پایین تر از سطوح فعلی به تعادل نسبی برسد اما احتمال این امر زودتر از نیمه پایانی هفته متصور نیست. معدنی ها نیز روند نه چندان با ثباتی را پیش رو دارند و با ادامه روند تضعیف قیمت های جهانی در بازار فلزات اساسی و رویکرد نه چندان مثبت سرمایه گذاران به نمادهای این گروه در مقطع فعلی، فشار زیادی را بر گروه مذکور باید شاهد باشیم.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*