خانه / بورس و سهام / پاسخ مدیران چهار شرکت پتروشیمی به دو پرسش

پاسخ مدیران چهار شرکت پتروشیمی به دو پرسش

به گزارش ساتین : در پی موافقت نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر افزایش قیمت گاز طبیعی مصرفی شرکت های پتروشیمی به 15 سنت، روند نزولی قیمت سهام این شرکت ها که از حدود یک ماه گذشته آغاز شده بود، بیش از پیش تداوم یافت. از این رو نماد معاملاتی 12 شرکت فعال در گروه پتروشیمی طی روز گذشته توسط ناظر بازار بورس و فرابورس متوقف شد تا این مجموعه ها نسبت به اطلاع رسانی و شفاف سازی پیرامون آثار افزایش قیمت خوراک مصرفی بر وضعیت سودآوری خود اقدام کنند.

 با توجه به مطالب عنوان شده این سوال مطرح می شود که رشد حدود پنج برابری نرخ خوراک مصرفی واحدهای پتروشیمی چه تأثیری بر وضعیت سودآوری آنها در پی خواهد داشت، آیا اجرای این برنامه اثر منفی پنج برابری بر روند سودآوری این واحدها خواهد گذاشت؟ و آیا برنامه ای مدون جهت جبران این رشد قابل توجه قیمت خوراک مصرفی از سوی شرکت های مذکور طراحی شده است؟

اندکی کمتر از پنج برابر

در همین ارتباط، یک مقام مسئول در شرکت پتروشیمی پردیس در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: بررسی اثرپذیری وضعیت سودآوری این شرکت در پی رشد قیمت خوراک مصرفی آن به عوامل مختلفی همچون چگونگی تعیین قیمت فروش محصولات بستگی دارد. برهمین اساس می توان گفت در صورت ثبات سایر عوامل اثرگذار بر وضعیت سودآوری شرکت، تأثیر رشد حدود پنج برابری قیمت گاز طبیعی مصرفی بر روند سودآوری این واحد اندکی کمتر از این میزان خواهد بود.

وی اجرای این برنامه را منوط به تصویب آن توسط شورای نگهبان دانست و اظهار داشت: در صورت اجرایی شدن این برنامه، “شپدیس” نیز برنامه هایی جهت جبران افزایش هزینه ها همچون افزایش مقدار فروش محصول آمونیاک بکار خواهد گرفت که البته همانطور که عنوان شد این امر نیز به چگونگی قیمت فروش محصولات بستگی دارد.

افزایش قیمت های جهانی راه نجات پوشش هزینه ها

در ادامه کرمی، مدیر مالی شرکت پتروشیمی زاگرس بررسی اثرپذیری روند سودآوری “زاگرس” از افزایش قیمت گاز طبیعی مصرفی را به دلیل عدم تعیین تکلیف سایر پارامترهای اثرگذار بر وضعیت سودآوری آن طی سال آینده همچون قیمت ارز و نرخ فروش محصولات را مشکل دانست و بیان کرد: این مجموعه برنامه ای جهت پوشش هزینه های ناشی از رشد قیمت خوراک مصرفی خود ندارد، مگر اینکه قیمت فروش محصولات در بازارهای جهانی با رشد همراه شود.

فقط قیمت گاز طبیعی رشد یافته است

همچنین یک مقام مسئول در شرکت پتروشیمی شیراز در این ارتباط اظهار داشت: این رشد نرخ تنها مربوط به خوراک مصرفی شرکت های پتروشیمی بوده و قیمت سایر عوامل همچون سوخت مصرفی، حقوق و دستمزد افزایش نیافته است.

برهمین اساس، به نظر می رسد تأثیر منفی رشد حدود پنج برابری قیمت گاز طبیعی مصرفی بر وضعیت سودآوری “شیراز” کمتر از این میزان خواهد بود.

وی به عدم وجود فرصت کافی به منظور تدوین برنامه ای جهت جبران افزایش هزینه ها ناشی از رشد فزآینده قیمت خوراک مصرفی اشاره کرد و گفت: طراحی چنین برنامه هایی منوط به چگونگی اجرای این قانون در آینده و تصمیمات اخذ شده از سوی دولت پیرامون این موضوع می باشد.

افزایش قیمت اوره راه کار ارایه شده از سوی سایر واحدها

در ادامه مدیر امور سهام شرکت پتروشیمی کرمانشاه نیز تصریح کرد: افزایش قابل توجه قیمت خوراک مصرفی بر وضعیت سودآوری شرکت اثر خواهد گذاشت، اما به نظر می رسد میزان افت سودآوری کمتر از مقدار افزایش قیمت گاز طبیعی مصرفی باشد.

چهری افزود: فروش محصولات براساس قیمت های جهانی از جمله برنامه هایی است که همواره طی روزهای گذشته توسط تمامی شرکت های پتروشیمی و نیز انجمن صنعت پتروشیمی جهت پوشش هزینه های تحمیلی بر این واحدها پیشنهاد شده است.

در پایان این گزارش می افزاید، مدیر مالی شرکت پتروشیمی خارک حاضر به پاسخگویی به سوال خبرنگار ما نشد و همچنین این سایت خبری موفق به برقراری ارتباط با شرکت های پتروشیمی فن آوران و نیز خراسان نشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*