خانه / آخرین اخبار / جریمه شکار غیر مجاز در سال ۹۶ چقدر است؟ +جدول

جریمه شکار غیر مجاز در سال ۹۶ چقدر است؟ +جدول

جریمه شکار گنجشک ،  جریمه شکار گراز ،  جریمه شکار خرگوش ، جریمه شکار غیر مجاز ۹۶ ، مجازات شروع به شکار ، قانون شکار غیر مجاز ،جرایم جدید محیط زیست

جرایم نقدی بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار و صید غیر مجاز جانوران وحشی بعد از دو سال تغییر کرد.

از رده خارج کردن گونه‌های در خطر انقراض حالا دیگر راحت نیست، تاوان دارد. وقتی باید برای کشتن یک گونه در حال انقراض ضرری نزدیک به دیه انسان پرداخت کرد. حالا دیگر تفریحی در کار نیست و عکس انداختن با لاشه‌های حیوانات مختلف برای پز دادن رنگ می‌بازد، وقتی جریمه شکار پلنگ ۱۶ برابر و جریمه شکار یوزپلنگ ۴ برابر می‌شود.

مصوبه شماره ۳۸۰ شورای عالی محیط زیست با موضوع جرائم نقدی قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار و صید غیرمجاز جانوران وحشی که در جلسه این شورا به تصویب رسیده بود با آخرین جرایم نقدی تصویب شده تغییرات زیادی داشته است. جریمه‌های بسیاری از حیوانات در حال انقراض افزایش بسیاری داشته است و برخی نیز تغییرهای ناچیز داشته است. به طوری که پلنگ، یوزپلنگ، گوزن زرد و کگوی پلنگی و مرال و شوکا بیشترین تغییر را داشته‌اند و بیشترین رقم جریمه‌ها به یوزپنگ با جریمه هزار میلیون ریالی تعلق دارد که بعد از دو سال چهار برابر شده است.

یوزپلنگی که تعداد آنها در حالت خوش‌بینانه کمتر از ۱۰۰ قلاده است. نتایج جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد که کمتر از ۷۰ یوزپلنگ تنها در ایران وجود دارد. یوزپلنگ آسیایی در رده‌بندی اتحادیه جهانی حفاظت در رده شدیداً در خطر انقراض جای دارد.

گوزن زرد نیز جزو جانورانی است که جریمه نقدی آن ۱۲ برابر شده است. گوزن زرد ایرانی از نظر (IUCN) گونه در معرض تهدید اعلام شد که شکار بی‌رویه و از بین رفتن زیستگاه‌ها حدود ۵۰ سال گذشته منجر به کاهش شدید این جمعیت شده بود؛ به طوری که در سال ۱۳۳۵ تصور می‌شد کاملا منقرض شده است اما به طور ناگهانی بعد از سال ۱۳۳۵ تعداد محدودی از گوزن زرد در اطراف منطقه دز و کرخه مشاهده شد و از همان سال احیای جمعیت این گونه در دستور کار قرار گرفت.

از طرف دیگر امسال را می‌توان سال سیاه پلنگ ایرانی نامگذاری کرد. از آغاز سال ۹۴ تا به حال حدود ۱۲ لاشه پلنگ کشف شده است که به طرق مختلف به خصوص دخالت انسان کشته شده است. این کشتارها مسئولان را وادار کرد تا فکری به حال پلنگ ایرانی کرده و کار به جایی رسید که جریمه نقدی آن ۱۶ برابر شد تا کسی برای تفریح سمت این گونه ارزشمند نرود.

پلنگ یکی از ۳۷ گونه گربه‌سانان است. در گذشته در ایران ۱۰ گونه گربه‌سان زندگی می‌کردند که با انقراض شیر ایرانی و ببر خزر امروز پلنگ بزرگ‌چثه‌ترین گربه‌سان کشور محسوب می‌شود. پراکندگی این گونه در ایران بسیار قابل توجه است. تمامی استان‌های ایران میزبان این گربه بزرگ هستند که پلنگ ایرانی در معرض خطر انقراض طبقه‌بندی شده است. شکار غیرمجاز پلنگ و طعمه‌هایش عمده‌ترین عامل تهدید بقای پلنگ در ایران است.

تخریب زیستگاه‌ها و ناامنی در آنها نیز باعث ترک منطقه توسط پلنگ می‌شود. در سال‌های اخیر نیز گسترش بی‌رویه جاده‌های کشور نیز به بلایی برای جان پلنگ‌های ایران بدل شده است به طوری که هر سال چند پلنگ در برخورد با ماشین‌های عبوری از بین می‌روند و همین امر باعث کاهش تعداد این گربه‌سان می‌شود.

از میان ۱۱۴۰ گونه جانوری در ایران ۱۹ گونه از پستانداران، ۲۵ گونه از پرندگان، ۱۶ گونه از خزندگان، ۴ گونه از دوزیستان و ۱۰ گونه از ماهیان آب‌های داخلی کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی به عنوان گونه‌های مهره‌دار در معرض تهدید در لیست سرخ IUCN قرار دارند.

در جدول زیر نام تعدادی از حیوانات همراه با تغییرات در میزان خسارت ضرر و زیان آنها آمده است:

ردیفنام گونهقیمت مصوب ۱۳۹۱ (میلیون ریال)قیمت مصوب ۱۳۹۳ (میلیون ریال)
۱یوزپلنگ۲۵۰۱۰۰۰
۲گوزن زرد ایرانی۵۰۶۰۰
۳گورخر، خرس سیاه، خرس قهوه‌ای۶۰۵۰۰
۴پلنگ۵۰۸۰۰
۵مرال، شوکا۳۲۳۵۰
۶آهو، جبیر۲۰۱۰۰
۷روباه شنی، روباه ترکمنی، شاه روباه، رودک عسل‌خوار۳۰۴۰
۸کفتار، گرگ۵۰۴۰
۹گره شنی، گربه پالاس۳۰۱۰۰
۱۰کارال، سیاه‌گوش۵۰۱۰۰
۱۱قوچ و میش وحشی، کل و بز وحشی۱۸۱۰۰
۱۲فک دریای خزر۳۰۱۵۰
۱۳خدنگ، انواع رودوک۳۰۳۵
۱۴کوسه ماهیان۱۵۰۳۰۰
۱۵انواع نهنگ۱۵۰۵۰۰
۱۶انواع دلفین و پورپویز۱۰۰۲۰۰
۱۷گاو دریایی۱۰۰۲۵۰
۱۸تمساح پوزه کوتاه۱۰۰۲۰۰
۱۹نواع لاک‌پشت‌های دریایی شامل، سبز عقابی، زیتونی۳۰۱۰۰
۲۰لاک‌پشت‌ سرخ و پشت چرمی۳۰۶۰
۲۱لاک‌پشت فراتی۱۰۵۰
۲۲لاک پشت مهمیزدار و لاک پشت آسیایی۳۱۰
۲۳افعی لطیفی، البرزی، زنجانی گرز، کفچه مار و دم عنکبوتی۵۱۰
۲۴گکوی پلنگی، مارمولک دوند(پلسک) آگامای سروزغی ایران۲۴۰
۲۵شاهین، بحری، بالابان، طرولان، لاچین۲۰۰۶۰۰
۲۶انواع قوش‌ها از قبیل قرقی و پیغو۵۰۱۰۰
۲۷انواع دلیجه۲۰۲۰۰
۲۸انواع عقاب و هما۱۵۲۰۰
۲۹هوبره۲۰۲۰۰
۳۰میش مرغ و زنگوله بال۱۵۲۰۰
۳۱قو، فلامینگو، پلیکان، باکلان مارگردون۶۱۲
۳۲ماهی آزاد۵۰۷۵
۳۳ماهی خاویاری۵۰۱۰۰

ساتین

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*