خانه / بورس و سهام / گزارش عملکرد بازار بورس در روز یکشنبه / روزي مثبت براي پالايشگاهي ها

گزارش عملکرد بازار بورس در روز یکشنبه / روزي مثبت براي پالايشگاهي ها

به گزارش ساتین : با اتمام ساعات معاملات روز یکشنبه 92.11.20 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 178 واحد افت به رقم 60455 واحد رسيد. عکس این وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 260 واحد رشد عدد 153950 واحد را تجربه كرد. شاخص كل بورس نيز در روز جاري با 117 واحد کاهش به رقم 80949 واحد رسيد.

سرمایه هایی که قرار بود در گروه پتروشیمی وارد شود، بر روی دیگر گروه مهم و تا حدودی مشابه، متمرکز شدند. امروز شاهد معاملات مثبت در گروه پالایشگاهی بودیم. در نتیجه معاملات امروز، شاخص کل با افت اندک ۱۱۷ واحدی روبرو شد.

در نمادهای شبندر و فولادشاهد رشد بوديم  و ارزش معاملات امروز نیز از مرز ۴۰۰ میلیارد تومان گذشت.شاخص بازار اول با افت 178 واحدي به عدد 60 هزارو 455 واحد و شاخص بازار دوم با رشد 260 واحدي به عدد 153 هزارو 950 واحد رسيد.

نمادهاي شبندر،فولاد رشد مثبت و فخور و حکشتي و خودرو از نمادهاي پر بازده اي بودند که رشد منفي داشتند.

همچنین در این روز پالایش نفت بندرعباس با 147 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل فولاد خوزستان با 47 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 6 واحد افزایش به رقم 745 واحد رسید.

در این شرایط امروز پالایش نفت تهران با یک واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل تأمین مواد اولیه فولاد صبانور با 0.38 واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتني است ارزش كل معاملات اين روز به رقم 4723 میلیارد ریال رسید.

امروز شاخص در نهایت 117 واحد افت کرد که به این ترتیب وارد کانال 80 هزار واحد شد البته امروز شاخص پرنوسان ظاهر شد در ابتدای ساعت کاری شاخص افت نمود که این افت در ساعات میانی متوقف شد و با تحولاتی که رخ داد می رفت که شاخص از روند نزولی خارج شود که علی رغم حمایت های به عمل آمده به دلیل فشار عرضه ها در نهایت شاخص تاب نیاورد و مجدداً افت نمود اما آنچه مسلم است اینکه اوضاع بازار امروز به مراتب بهتر از روزهای گذشته بود در نهایت باید توجه داشت اینگونه اقدامات مقطعی نمی تواند چندان دلیل محکمی برای بهبود شاخص در روزهای آینده تلقی گردد یابه عبارت دیگر این وضعیت مصداق ضرب المثل “با یک گل بهار نمی شود” است به خصوص اینکه این حمایت ها بطور کاملاً اتفاقی در نزدیکی یک مناسبت سیاسی رنگ و بوی جدی تری به خود می گیرد.

به گزارش بورس نیوز، امروز بیش از 1.2 میلیارد سهم در بازار سرمایه مورد معامله قرار گرفت که سهم فرابورس تنها 140میلیون سهم بود که همچنان رقم پایینی محسوب می شود. رشد حجم معاملات در روز جاری به مدد حمایت های صورت گرفته در دو نماد فولاد مبارکه و ملی صنایع مس ایران به وقوع پیوست در مجموع این گروه نیز علی رغم بهبود نسبی در اکثر نمادها افت ارزش قیمت به ثبت رسید.

در گروه خوردرویی اما همچنان اوضاع نابسامان است و فشار عرضه موجب تشکیل صف های سنگین فروش گشته است. البته پیش تر هم گفتیم این گروه به لحاظ بنیادی اصلاً در شرایط مطلوبی قرار نداشته و اصلاح بنیادی آن نیز دست کم به بیش از یک سال زمان آن هم در شرایط ایده آل احتیاج است.و بنابراین نوسان های بوجود آمده در این گروه بیشتربازی برخی حقوقی ها است.

در گروه بانکی که شاید در این مدت تنها گروه مطرحی بود که به نسبت سایر گروه های بورسی از افت کمتری برخوردار شده نیز وضعیت همچنان آرام است ولی میل به صعود در روز جاری بیشتر از روزهای گذشته بود بانکی ها همچنان به لحاظ حجم معاملاتی حائز رتبه برتر هستند.

در گروه ساختمانی امروز به طور بسیار ملموسی شرایط بهبود یافت که در نهایت شاهد مثبت شدن برخی از نمادهای این گروه پس از مدت ها بودیم. گروه نفتی هم در غیاب گروه پتروشیمی توانست اندکی بهبود یابد که در نماد پالایش نفت بندرعباس این روند به خوبی نمایان بود. با بهبود نسبی بازار گروه قندی واکنش همیشگی را از خود بروز داد و نمادهای این گروه مجدداً در درصدهای منفی قررار گرفتند.

در حالی که امروز با توجه به شایعاتی که در خصوص حضور پررنگتر حقوقی ها در بازار پس از توقف نمادهای گروه پتروشیمی شنیده می شد و همین امر باعث افزایش سطح عمومی تقاضاها در بازار شده بود این روند تا پایان وقت ادامه نیافت و به دلیل افزایش عرضه ها مجددا ًسطح عمومی عرضه ها بر تقاضاها رجحان یافت توصیه ای که می توان در این خصوص به فعالان بازار بخصوص حقیقی ها داشت اینکه با صبر و تأمل بیشتری گام بردارند و برای شناسایی ضرر اینقدر مشتاق نباشند شاید در طول زمان فرجی حاصل شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*