خانه / سلامت / روش صحیح خارج کردن آب از گوش (درمان آب رفتن داخل گوش)

روش صحیح خارج کردن آب از گوش (درمان آب رفتن داخل گوش)

اب رفتن در گوش هنگام شنا ، راه حل خارج شدن اب از گوش ،  علائم آب رفتن در گوش ، درمان گوش که اب رفته ، آب رفتن داخل گوش نوزاد

روش صحیح خارج کردن آب جمع شده در گوش از عفونت و جرم گرفتن گوش جلوگیری می کند. مردم اغلب، مخصوصا در ماه های تابستان، وقتی به حمام می روند یا شنا می کنند، متوجه می شوند که آب در گوششان رفته است. شرایطی که وقتی آب در گوش باشد و نتوانید آن را از گوشتان خارج کنید، کمی ناخوشانید می باشد و ممکن است مجبور شوید به مقابله با التهاب، سوزش، عفونت داخلی گوش و یا عفونت در قسمت های بیرونی گوش که به گوش شناگر معروف است، بپردازید. خوشبختانه به کمک چند راهکار، می توان به راحتی آب را از گوش خارج کرد. اگر راهکارهایی که در خانه انجام دادید، اثر نداشتند و یا همراه با درد بودند، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

مجله سلامت درمان خانگی خارج کردن آب از گوش آب رفتن داخل گوش

درمان خانگی با استفاده از نصف الکل و نصف سرکه سفید استفاده کنید.

علاوه بر کمک کردن به گوش برای خلاصی از آب، این راه به حفظ گوش از آلوده شدن نیز کمک می کند. به راحتی می توانید یک قطره گوش که از ۵۰% الکل و ۵۰% سرکه سفید درست شده است، بسازید و با دقت و با استفاده از قطره چکان، چند قطره از محلول را داخل گوش آسیب دیده بریزید. سپس با دقت آن را از گوش خارج کنید. می توانید از یک بزرگتر برای ریختن محلول داخل گوش کمک بگبرید.

 • اسید موجود در گوش باعث از بین بردم جرم گوش شده و آن را به همراه آب از داخل گوش خارج می کند.
 • الکل باعث افزایش سرعت تبخیر آب در گوش می شود.
 • اگر پرده گوشتان پاره شده است، هرگز این کار را انجام ندهید.

۲   یک خلاء در گوش ایجاد کنید.

گوشتان را به سمت پایین نگه دارید و کف دستتان را به گوش بچسبانید و کمی فشار دهید و از روی گوش بردارید. آنقدر این کار را انجام دهید تا آب از گوشتان خارج شود. وقتی گوشتان به سمت بالا است، این کار را انجام ندهید چون ممکن است باعث شوید آب به کانال های جلوتری در گوش وارد شود. این خلاء مثل یک مکش عمل می کند که آب را به سمت خود می کشاند.

 • روش دیگر این است که گوشتان را کج کرده و انگشتتان را با ایجاد یک خلائ به گوش فشار داده و سریع بکشید.آب در همان لحظه سریعا از گوش خارج می شود. توجه کنید که این روش بر بقیه روشها ارجح نیست، خاراندن گوش می تواند باعث عفونت شود. اگر روش کف دست اثر نداشت و خواستید از انگشت استفاده کنید،دقت کنید که انگشتتان تمیز باشد و ناخن کوتاه باشد.

سومین روش خارج کردن آب جمع شده از گوش استفاده از سشوار است.

ممکن است به خارج کردن آب از گوش به وسیله سشوار شک کنید اما این روش برای اغلب مردم تأثیر گذار است. سشوار را روی پایین ترین درجه حرارت و یا حتی سرمای آن تنظیم کرده و به فاصله ۳۰ سانتی متر از گوش خود نگه دارید. سشوار را روشن کرده و بگذارید حرارت را داخل گوشتان بدمد تا زمانیکه حس کنید آب در حال خارج شدن از گوشتان است. فقط مطمئن شوید که زیاد داغ و یا زیاد به گوشتان نزدیک نباشد که باعث سوختن تان شود.

 • روش دیگر این است که به جای اینکه هوای گرم را داخل گوش بفرستید، می توانید اطراف گوش را گرم کنید،هوای گرم باعث تبخیر و خشک شدن آب می شود.

۴   برای پاک سازی آب از گوش، از قطره های مخصوص استفاده کنید.

این قطره ها در داروخانه ها موجود هستند و حاوی الکل هستند که باعث سرعت در تبخیر آب می شود. مطابق دستورالعمل قطره، آن را در گوش ریخته و شیب گوشتان را برای تخلیه آب از آن، به سمت پایین قرار دهید.

 • برای استفاده از این قطره در خانه، می توانید از یک بزرگتر کمک بگیرید.

۵ برای خارج کردن آب جمع شده در گوش ،با یک پارچه گوشتان را پاک کنید

گوش خارجی خود را با یک پارچه یا حوله به آرامی پاک کنید. گوشتان را به سمت پارچه کج کنید تا آب از گوشتان خارج شود. توجه کنید که نباید پارچه را به داخل گوش بفرستید چون ممکن است که آب را به قسمت داخلی تر گوشتان بفرستد.

۶  خارج کردن آب جمع شده در گوش با کج کردن سر خود

مجله سلامت درمان خانگی خارج کردن آب از گوش آب رفتن داخل گوش

راه دیگر برای خارج کردن آب از گوش این است که روی یک پا ایستاده و گوش خود را به سمت زمین کج کنید. ایستادن روی یک پا را برای خارج کردن آب از گوشتان امتحان کنید. این کار به باز شدن حفره گوش کمک کرده و با بالا کشیدن لبه بالایی گوش به سمت سر، به تخلیه ی آب از گوش کمک می کند.

 • همچنین می توانید فقط سر را کج کرده و تکان دهید.

۷   طوری دراز بکشید که گوشتان به سمت پایین باشد.

جاذبه ممکن است به طور طبیعی باعث تخلیه گوش شود. برای تأثیر بیشتر، سر خود را مستقیما روی زمین قرار دهید مگر اینکه بخواهید از یک بالش یا کوسن استفاده کنید. برای حداقل چند دقیقه همانطور دراز بکشید. اگر لازم بود می توانید تلویزیون تماشا کنید یا راهی برای سرگرم کردن خود پیدا کنید.

 • اگر بعد از ظهر در گوش هایتان آب رفت و برای استراحت دراز کشیدید تا آب خارج شود، حتما طوری بخوابید که گوشتان به سمت پایین قرار گیرد. این کار شانس شما را برای خارج شدن آب از گوش هنگامیکه خواب هستید، افزایش می دهد.

۸ خارج کردن آب جمع شده در گوش با استفاده از جویدن

وانمود کنید که در حال جویدن غذا هستید. با این کار، استخوان فک سمت گوش آسیب دیده حرکت می کند. سر خود را به سمت گوشی که آب در آن نیست، کج کنید و سپس به سمت دیگر کج کنید. اگر فکر می کنید جویدن آدامس ممکن است به بیرون آوردن آب از گوشتان کمک کند، این کار را امتحان کنید. آب در گوش، در لوله استاش که قسمتی از گوش داخلی است، گیر می کند و جویدن می تواند به آزاد کردن آب کمک کند.

 • برای تأثیر بیشتر می توانید همانطور که آدامس می جوید، سرتان را به اطراف تکان دهید.

۹   خمیازه بکشید.

گاهی می توانید به راحتی حباب آب را با خمیازه کشیدن خارج کنید. هر حرکتی که باعث تحریک و خارج شدن آب از گوشتان می شود، امتحان کنید. اگر حس می کنید آب در حال تغییر و حرکت است، بدانید که این کار تأثیر مثبت داشته است مثل جویدن آدامس. این کار هم به آزاد کردن آب از لوله استاش کمک خواهد کرد.

۱۰   اگر نیاز بود، به دکتر مراجعه کنید.

هنگامیکه آب در گوشتان است، اگر احساس درد کردید، حتما باید به دکتر مراجعه کنید. همچنین، بدانید که عفونت گوش میانی حسی مانند این دارد که در گوشتان آب وجود دارد و این عفونت باید به دقت درمان شود. اگه درد وجود دارد، نشانه خوبی است که متوجه شوید دچار عفونتی شدید که به گوش شناور معروف است.

اگر علائم زیر را داشتید، حتما باید به دکتر مراجعه کنید:

 • عفونت و چرک زرد یا سبز – زرد که بوی آب مانده دهد.
 • وقتی گوشتان را می کشید، درد را حس می کنید.
 • مشکل در شنوایی
 • خارش کانال گوش یا گوش

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*