خانه / بورس و سهام / شیب کاهش قیمت فلزات پایه تندتر شد

شیب کاهش قیمت فلزات پایه تندتر شد

سحر نمایشی: ادامه روند نزولی قیمت فلزات پایه در بازار آزاد داخلی طی روز سه شنبه موجب تشکیل صف فروش بعد از تعطیلات نیمه شعبان در این بازار گردید، چرا که فروشندگان از التهاب کاهش بیشتر قیمت‌ها و اطمینان از ادامه این روند ترجیح دادند تا برای جلوگیری از زیان بیشتر، کالاهای خود را هر چه زودتر به فروش برسانند.
به گفته یکی از فعالان بازار از آنجا که محصولات انبار شده با ارز گران‌تری خریداری شده بودند در نتیجه با این روند نزولی که نرخ ارز و بورس فلزات جهانی در پیش گرفته اند بهتر است هر چه سریع‌تر کالاهایمان را به فروش برسانیم، اما از آنجا که عرضه در بازاربه شدت بالا رفته است در نتیجه به دلیل نبود تقاضا با بی‌رونقی معاملات مواجه شده ایم. اما این بی‌رونقی با بی‌رونقی رکود مطلق بسیار متفاوت است، چرا که فعالان بازار معتقدند به زودی با بازار واقعی روبه‌رو خواهند بود.همچنین این فعال آگاه پیش‌بینی کرد که با ریزش نرخ این فلز در بورس لندن و ادامه کاهش نرخ ارز، قیمت فلزات پایه تا انتهای هفته با افت بیشتری رو‌به‌رو شود.
افت 40 دلاری مس در بورس لندن
علاوه بر کاهش 11 درصدی مس در بورس کالای ایران طی روز یکشنبه گذشته که موجب افت قیمت این فلز در بازار آزاد شد، روز دوشنبه فلز مس با افت 40 دلاری کار خود را در بورس لندن آغاز کرد که موجب سقوط مجدد قیمت در بازار آزاد شد. به گفته کارشناسان حوزه فلزات، شنیده می‌شود که این فلز هم اکنون با قیمت 22 هزار و 800 تومان نیز در بازار آزاد معامله می‌شود، اما این در شرایطی است که تقاضا برای خرید مس به شدت پایین آمده و معامله‌گران در انتظار کاهش بیشتر قيمت این فلز در بازار داخلی هستند که بنا به پیش‌بینی‌های کارشناسان این اتفاق در هفته آینده خواهد افتاد. البته آمارهای منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد که ساخت‌و‌سازها در ماه آینده افزایش خواهند یافت و این امر سبب می شود تقاضا برای مس و آلومینیوم بالا رفته و در نتیجه قیمت این فلزات رشد بیشتری در ماه آینده تجربه خواهد کرد.
مقاومت آلومینیوم در مقابل کاهش نرخ ارز
ریزش متغیرهای مهم بازار فلزات پایه گویی بر روند آلومینیوم تاثیر چندانی نداشته است، چرا که این فلز در برابر نزول قیمت مقاومت می‌کند؛ آن هم در شرایطی که فلزات پایه در سرازیری نزول افتاده‌اند. هیبت‌الله فاضلی، رییس هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌های آلومینیوم ایران در گفت‌و‌گو با خبرگزاری جوانان (برنا) اظهار کرد: با وجود کاهش دلار و نزول شاخص قیمت در بازار لندن، قیمت آلومینیوم در بازار داخل افزایش یافته است. وی افزود: با توجه به انحصاری بودن بازار آلومینیوم، بر خلاف متغیرهای واقعی موثر بر بازار، قیمت بیلت آلومینیوم افزایش یافته است. فاضلی ادامه داد: قیمت‌های هفته گذشته هر کیلو بیلت آلومینیوم ۷۶۰۰ تومان بوده که طی هفته جاری به ۷۷۰۰ تومان رسیده است.
وی دلیل اصلی این افزایش قیمت را انحصاری بودن بازار دانسته و اظهار کرد: تشنه نگه ‌داشتن بازار و عدم عرضه به موقع بیلت، عامل مهمی در افزایش قیمت آلومینیوم است. رییس هیات ‌مدیره اتحادیه تعاونی‌های آلومینیوم ایران تاکید کرد: اگر عرضه بیلت آلومینیوم هر هفته به طور مداوم انجام شود، ما با مشکل افزایش قیمت بازار روبه‌رو نخواهیم بود. البته این در شرایطی است که اعضای سندیکای آلومینیوم ایران معتقدند این فلز در بازار آزاد با قیمت 7 هزار تومان در هر کیلو به فروش می‌رسد.
تکروی قلع در بازار فلزات پایه
ديروز قلع تنها فلزی بود که در میان فلزات پایه با افزایش قیمت رو‌به‌رو شد؛ آن هم در شرایطی که تمامی فلزات پایه البته به غیر از آلومینیوم روند نزولی در پیش گرفته اند. با توجه به اخبار انتشار یافته از سوی بازار لندن، این فلز در روز دوشنبه شاهد رشد 30 دلاری در هر تن نسبت به روز جمعه بوده است. البته این در شرایطی است که افزایش نرخ این فلز در بورس لندن به دلیل نبود تقاضا برای این محصول تاثیر چندانی بر رشد قیمت قلع نداشته است.
قیمت این فلز در بازار آزاد به زیر 92 هزار تومان در هر کیلو رسیده است هر چند در دامنه‌ای تا 200 تومان در هر کیلو در نوسان است. تحلیلگران معتقدند کاهش ظرفیت تولید قلع و رشد مصرف طی ماه‌های آینده در بازارهای جهانی باعث خواهد شد که قیمت این فلز در پایان سال جاری یا اوايل سال آینده به بالاترین میزان برسد. اگر این پیش‌بینی تحقق یابد، قلع نخستین فلز پایه است که بار دیگر به اوج قیمت در اواخر سال 2013 خواهد رسید.
تحلیلگران با توجه به اینکه همبستگی بالایی بین نوسان قیمت مس و این فلز وجود دارد و از آنجا که پیش‌بینی‌ها برای فلز سرخ افزایشی است این احتمال را می‌دهند که قلع بالاتر از هر فلزی رشد کند، زیرا عوامل بنیادین بازار برای رشد قیمت قلع بسیار مساعد است. از ابتدای سال جاری تا کنون، نوسان قیمت قلع از دیگر فلزات اساسی بهتر بوده و سرمایه‌گذاران شاهد ثبات تقریبی قیمت آن بوده‌اند. قیمت قلع بیشترین تاثیر را از محدودیت ظرفیت تولید می‌پذیرد و اگر وضعیت کنونی تولید این فلز همچنان ادامه پیدا کند، عملکرد قیمتی آن بهتر از دیگر فلزات اساسی خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود تولید قلع در اواخر سال 2013، حدود 6 درصد افزایش یابد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*