خانه / بورس و سهام / امیدواری به شکوفایی صنعت دارو

امیدواری به شکوفایی صنعت دارو

در پی حذف ارز مرجع و تخصیص ارز مبادله ای به شرکت های دارویی جهت تأمین مواد اولیه مورد نیاز از منابع خارجی، نرخ فروش محصولات این صنعت از اواخر خرداد ماه سال جاری طی دو مرحله حدود 25 تا 45 درصد افزایش یافته است.

مدیر مالی شرکت داروسازی کوثر با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: طی سال گذشته نرخ خرید مواد اولیه مصرفی با افزایش بیش از 30 درصدی همراه شد که این امر منجر به رشد بهای تمام شده محصولات و کاهش حاشیه سود آنها گردید، به گونه ای که تولید بسیاری از محصولات نیز با زیان همراه شد. برهمین اساس از خرداد ماه سال جاری همراه با افزایش هزینه های تحمیل شده بر شرکت های دارویی، نرخ فروش محصولات حدود 25 تا 45 درصد رشد کرده است.

امید حجازی پیرامون آثار این افزایش نرخ بر سودآوری “دکوثر” طی سال مالی جاری گفت: این افزایش نرخ به دلیل عدم قطعیت آن طی سال گذشته در پیش بینی اولیه درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 92 لحاظ نشده است. با این وجود به نظر نمی رسد با در نظر گرفتن آن در گزارش های جدید آثار مثبت با اهمیتی بر روند سودآوری شرکت طی سال مالی جاری را شاهد باشیم. چراکه متناسب با افزایش درآمدها، هزینه های ناشی از خرید مواد اولیه مورد نیاز که بخش عمده بهای تمام شده محصولات را تشکیل می دهد نیز رشد با اهمیتی داشته است.

وی در ارزیابی عملکرد 12 ماهه سال گذشته بیان کرد: طی سال گذشته شرکت های فعال در گروه دارویی از جمله “دکوثر” در تأمین مواد اولیه مصرفی خود چه از منابع خارجی و چه داخلی با موانع و مشکلات فراوانی مواجه شدند که در نهایت منجر به روند نزولی تولید محصولات آنها شد.

این مقام مسئول افزود: علاوه بر این موارد، درآمد حاصل از فروش محصولات پس از گذشت ماه ها از تحویل کالا به خریداران، به حساب شرکت واریز می شد. اما با همه این اوصاف و با وجود همه موانع و مسایل عنوان شده، “دکوثر” موفق به پوشش 132 درصدی سود برآوردی 124 ریالی طی دوره مذکور شده است.

مدیر مالی شرکت داروسازی کوثر در ارتباط با نحوه تأمین مواد اولیه مورد نیاز اظهار داشت: این مواد از شرکت های داخلی و همچنین خارجی فراهم می شود، به طوریکه بر حسب قیمت های موجود در بازار داخلی و خارجی و نیز سرعت تحویل مواد از تأمین کنندگان اقدام به خرید آنها می شود. البته واردات مواد اولیه مورد نیاز طی سال گذشته با نرخ ارز مبادله ای و تنها در برخی موارد با نرخ ارز مرجع صورت پذیرفته. همچنین نرخ ارز مبادله ای به عنوان ارز مصرفی برای سال مالی 92 نیز در نظر گرفته شده است.

حجازی در خاتمه پیرامون چشم انداز گروه دارویی تصریح کرد: مشکل اصلی بر سر راه روند سودآوری فعالان این گروه، رشد قابل توجه قیمت مواد اولیه مورد نیاز و موانع موجود در زمینه تأمین ارز مصرفی آنها است. از این رو به نظر می رسد، در صورت برطرف شدن موانع مذکور می توان به شکوفایی این صنعت و روند صعودی سودآوری آنها در آینده امیدوار بود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*