خانه / بورس و سهام / سرازیر شدن نقدینگی از بازار سهام به بانک‌ها با نرخ جدید اوراق مشارکت

سرازیر شدن نقدینگی از بازار سهام به بانک‌ها با نرخ جدید اوراق مشارکت

به گزارش ساتین : تصمیم دولت برای افزایش نرخ سود اوراق مشارکت و انتشار آن در دقایق پایانی معاملات امروز موجب افزایش موجی از صف فروش در بازار سهام شد و قطعا بانک‌ها به عنوان بازار رقیب بورس در آینده تقویت خواهد شد.

 در دقایق آغازین معاملات امروز بازار سهام، اکثر نمادها به صورت متعادلی خرید و فروش شد، اما پس از گذشت ساعاتی با فشار فروش، بازار سهام باز هم در وضعیت قرمز قرار گرفت.

روند شاخص بورس همانند یک ماه گذشته همچنان نزولی بود و امروز هم اکثر شرکت‌های بورسی کاهش 4 درصدی قیمت را تجربه کردند، تا شاخص به مرز 80 هزار واحد نزدیک شود.

پس از انتشار خبر افزایش سود اوراق مشارکت به 23 درصد بر حجم صف  فروش نمادها افزوده شد و شاخص با افتی شدیدتر به مرز 79 هزار واحد نزدیک شد.

امروز با اعلام رویکرد جدید بانک مرکزی در مورد نرخ سودهای بانکی انتظار می‌رود بازار رقیب بورس بیش از گذشته تقویت شود و نقدینگی‌ زیادی از بازارهای موازی به سمت بانک‌ها سرازیر شود.

به گزارش فارس، با ورود نقدینگی‌ و افزایش منابع بانک‌ها قدرت این بازار به نسبت بازار سهام افزوده شده و مردم ترجیج بیشتری به سرمایه‌گذاری در بانک‌ها می‌دهند.

پیش از این نیز با مصوبات مجلس شورای اسلامی بازار سرمایه در وضعیت قرمز قرار گرفته و کاهش شدیدی را تجربه کرده بود، در این مصوبات نرخ خوراک پتروشیمی 15 سنت و بهره مالکانه معادن نیز 30 درصد تعیین شد.

در ماه‌های پایانی سال 92، روزهای تلخی برای سرمایه‌گذاران بازار سهام رقم خورد، چرا که مصوبات دولت یکی پس از دیگری منجر به ریزش بیشتر قیمت‌ها شدند.

به نظر می‌رسد، امروز با مصوبه جدید بانک مرکزی کاهشی در نقدینگی بازار سرمایه  روی خواهد داد و نقدینگی‌ با تغییر جهت خود به سمت بانک‌ها سرازیر شوند.

در معاملات امروز بورس تهران به غیر از 23 نماد شامل شرکت‌های دارویی، مخابراتی و شوینده بود، مابقی با کاهش قیمت معامله شدند.

در فرابورس هم شاخص کل با کاهش حدود 8 واحدی به 738 واحد رسید که بیشترین تأثیر منفی را شرکت نفت پاسارگاد، ذوب‌آهن اصفهان، پالایش نفت شیراز، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و نفت ایرانول داشتند.

مرجع : فارس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*