خانه / بورس و سهام / آیا سرمایه‌گذارانی که از بورس خارج شدند پشیمان می‌شوند ؟

آیا سرمایه‌گذارانی که از بورس خارج شدند پشیمان می‌شوند ؟

وضعیت فعلی بورس را مورد توجه قرار داد و گفت: اخبار متفاوتی که در صنایع بورس تاثیرگذار است منتشر شده و به نظر می رسد فضای عمومی بازار فضای امیدوارکننده‌ای نیست.

وی افزود:‌این درحالی است که عرضه‌های بازار زیاد نبوده و شواهد نشان می دهد که حقیقی‌ها کماکان تمایل به خرید در بازار دارند و سهامداران حقوقی نیز کم و بیش به خریداری سهم اقدام می‌کنند.

به گزارش ساتین : وی ادامه داد: با توجه به این که فضای جدیدی برای خروج نقدینگی از بازار وجود ندارد و کسانی که طی یک سال گذشته در بورس سودهای خوبی کسب کردند علاقه‌ای ندارند این فضا را ترک کنند و آستانه تحمل آن ها زیاد است و فشار عرضه شدیدی در بازار وجود ندارد، بازار باید به نقطه برگشت و تعادل برسد اما این مستلزم آن است که جریان خبری منفی که عمدتا ناشی از مصوبات مجلس بوده متوقف شود و فضا تغییر کند.

پایان رسیدگی به لایحه بودجه نقطه عطف بازار سرمایه

خواجه نصیری خاطرنشان کرد:‌ پایان رسیدگی به لایحه بودجه و ابلاغ قانون و نهایی شدن آن فارغ از هر گونه نتیجه ای که دارد نقطه عطفی در بازار سرمایه است.

وضعیت عمومی بازار نگران کننده نیست

مدیر امور بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس گفت:‌این درحالی است که وضعیت عمومی بازار به لحاظ وضعیت شرکت‌ها خیلی نگران‌کننده نیست و حتی تاثیرات منفی لایحه بودجه در شرکت‌ها با خوش بینی‌هایی که در سال آینده در خصوص افزایش آمار تولید، فروش و افزایش قیمت محصولات چه در بخش پتروشیمی و چه در بخش معادن وجود دارد نه تنها منفی بوده بلکه حتی ممکن است شاهد بهبود سودآوری شرکت‌ها باشیم.

وی ادامه داد: این درحالی است که صحبت‌ها و امیدواری‌هایی که مطرح می‌شود سهامداران این امیدواری‌ها را به دید امیدواری می بینند زیرا فضای ذهنی در حال حاضر یک فضای ناامیدی است اما به اعتقاد من تمام شدن قصه لایحه بودجه و تعیین تکلیف چارچوب‌ها کم کم باعث خواهد شد که بازار سرمایه نگاهی که امروز در فضای ناامیدی به شرکت‌ها، سهام و سودآوری وجود دارد را از بین ببرد و زمانی که ابرهای تیره و ناامیدی کنار رود سرمایه‌گذاران چشمشان به سرمایه‌ای خواهد افتاد که ارزنده است و بازار باز هم برای رونق و تجربه روزهای خوب فرصت خواهد داشت.

برآیند مثبت خبر منفی نرخ خوراک

خواجه نصیری در ادامه عنوان کرد: فارغ از مصوبات مجلس می توان به بازار سرمایه امیدوار بود و قطعا شرکت‌های پتروشیمی بخشی از هزینه‌ها را به سمت فروش خود منتقل خواهند کرد و برخی از تسهیلات در مقابل پرداخت این پول به شرکت‌های پتروشیمی داده خواهد شد. به طوری که با افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی تولید گاز افزایش یافته و دیگر قطعی گاز وجود ندارد واین یعنی تولید 25 درصد افزایش می‌یابد. لذا به اعتقاد من برآیند خبر منفی افزایش نرخ خوراک می تواند مثبت هم باشد.

مدیر امور بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس تاکید کرد:‌لذا قضاوت‌هایی که امروز در مورد فضای کسب و کار می‌شود بیشتر از سر ناامیدی است نه از روی تحلیل زیرا واقعا این سیاست هیچ تاثیری روی بسیاری از شرکت‌های پتروشیمی نخواهد داشت.

علت توقف نماد شرکت‌های پتروشیمی

وی در مورد علت توقف نمادهای پتروشیمی گفت: نمادهای پتروشیمی به دلیل شفاف سازی و نگاه درست سرمایه گذاران به این موضوع متوقف شدند زیرا براساس اطلاعاتی که شرکت‌ها ارائه می‌دهند خواهیم دید که این مصوبه تاثیری روی شرکت‌ها ندارد اما مشاهده شد که شرکت‌ها راه دیگری می روند. لذا توقف و بازگشایی مجدد یک هشدار به آن‌ها است که می تواند بازار سرمایه را با آگاهی بیشتری مواجه کند.

سال آینده سال خوبی برای بورس خواهد بود

خواجه‌نصیری به سرمایه گذاران قول داد که مطمئن باشند بعد ازاین که قانون بودجه ابلاغ شده و چارچوب آن مشخص شود و رسیدگی آن در شورای نگهبان به اتمام برسد و شرکت‌ها اطلاعات خود را با شرایط جدید ارائه دهند با توجه به اخبار مثبتی که در روزهای اخیر از صنایع خارج شده است و می تواند وضعیت کسب و کار شرکت‌ها را بهبود بخشد سال آینده سال خوبی در بورس خواهد بود و سرمایه‌گذاران خواهند دید که ارزیابی غیر متعارف، هیجان‌زده و خارج از واقعیت داشته‌اند.

باید از التهابات خبری فاصله بگیریم

مدیر امور بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس اظهار کرد: به اعتقاد من بازار سرمایه طی یک ماه و نیم گذشته به دلیل طولانی شدن فرآیند رسیدگی به بودجه و اخبار حول و حوش آن مرتبا با ضربات خبری و خبرهای ناگوار مواجه شده است. خبرهایی که بازار فرصت تحلیل آن را پیدا نکرده بلکه در آن واحد در اثر خبرهای منفی گارد منفی به خود گرفته و این‌ها بازار را ضعیف و خسته کرده است.

وی عنوان کرد:‌لذا قدم اول این است که از التهابات خبری فاصله بگیریم و ثبات داشته باشیم تا سرمایه گذاران فرصت تحلیل پیدا کنند. لذا به همین دلیل امیدواریم که با پایان یافتن مصوبات بودجه و بازگشایی نمادها به روال عادی برگردیم.

اوراق مشارکت جذابیتی ندارد

خواجه‌نصیری در ادامه افزایش سود اوراق مشارکت مورد توجه قرار داد و گفت: اوراق مشارکتی که قرار است با سود 23 درصد منتشر شود جذابیت خاصی ندارد و کماکان اوراق صکوک بورسی به دلیل طولانی مدت بودن و بازپرداخت سود طرفداران بیشتری دارد. لذا اگر کسی از بورس خارج شده و به سمت خریداری این اوراق برود اشتباه کرده است.

انتشار اوراق مشارکت تاثیری در بورس ندارد

مدیر امور بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس اضافه کرد: این یک اشتباه تئوریک، استراتژیک، عملیاتی و حرفه‌ای است که کسی فکر کند اوراق مشارکت اوراق جذابی است زیرا بعد از شش ماه هزینه تبدیل سرمایه، بازخرید و دنبال اوراق گشتن را دارد. لذا به یقین می توان گفت که انتشار این اوراق با سود بیشتر هیچ گونه تاثیری در بازار سهام و اوراق بدهی ندارد و تنها تاثیر روانی در بورس می گذارد.

وی معتقد است، زمانی که فضای بازار سرمایه منفی می‌شود همه بادها مخالفند و زمانی که تحلیل فنی و تکنیکی صورت می‌گیرد مشخص می شود که این اوراق نرخ شکست سه درصدی داشته و سود آن شش ماه پرداخت می‌شود و اگر کسی بخواهد به صورت کوتاه مدت سرمایه‌گذاری‌ کند سود اوراق به کمتر از 19 درصد کاهش می یابد. لذا این اوراق ارزشی ندارد که بخواهد نقدینگی را از بازار سرمایه به سمت خود جذب کند.

علت افزایش نرخ خوراک از سوی مجلس

خواجه نصیری در مورد علت افزایش نرخ خوراک توسط مجلس گفت: به نظر می رسد در فرآیندهای تصمیم گیری بعضا نگاه‌های جامع و سنجیدن تمام تبعات صورت نمی‌گیرد و این تصمیمات حول محور کارشناسی نمی چرخد و تفکرات دیگری در این خصوص مدنظر است علاوه بر این سودآوری قابل توجه بورس طی سال گذشته بر این تصمیم گیری بی تاثیر نبوده است.

مدیر امور بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس توضیح داد: به عبارت دیگر چنین تصمیماتی که با منافع سرمایه گذاران در تضاد است بعضا در زمان تصمیم گیری به گذشته سودآوری سهامداران توجه می شود و به همین جهت سهامدارانی که در طولانی مدت در بورس حضور داشته‌اند باید بپذیرند سود قابل توجهی برده‌اند و کاهش سود آن ها نیز متعاقب کسب سود بوده است.

زیان 50 درصدی سهامداران را قبول ندارم

وی زیان 30 تا 50 درصد سهامداران در یک ماه اخیر را رد کرد گفت: به اعتقاد من برخی اشخاص در بیان زیان خود بزرگنمایی می کنند زیرا شاخص بورس در این مدت تنها 10 درصد افت کرده و در برخی از صنایع این افت به 20 درصد هم رسیده است. لذا من به هیچ عنوان زیان های 50 درصدی سهامداران را قبول ندارم و آمار و ارقام نشان می دهد زیان ها بسیار کمتر از این میزان بوده است.

خواجه نصیری ادامه داد: موضوعی که وجود دارد این است که اساسا تحمل زیان وجود ندارد و نمی توان گفت که زیان سهامداران در یک ماه اخیر 50 درصد بوده است. زیرا طبق آمار به صورت میانگین زیان سهامداران 15 درصد بیشتر نبوده است.

رایزنی برای تزریق نقدینگی به بورس

مدیر امور بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس با بیان این‌که سازمان بورس تمام تلاش خود را برای حمایت از بازار انجام می‌دهد خاطرنشان کرد: کماکان با رایزنی‌های مختلف سعی در تزریق نقدینگی به بورس داریم. به این ترتیب از طریق سهامداران عمده و سایر نهادها نقدینگی لازم به بورس تزریق می شود لذا با توجه به این که فشار عرضه زیاد شده است سطح حمایت از بازار را تقویت خواهیم کرد.

سهامداران سهام خود را نفروشند

وی به سهامداران توصیه کرد: در شرایط فعلی خریداری برای خرید سهام آنها در بازار سرمایه وجود خواهد داشت لذا سهامداران نباید سهام خود را بفروشند.

خواجه نصیری ادامه داد: این که بتوانیم سهامداران حقوقی را پیدا کنیم که سهام را خریداری کنند موضوعی است که با پیگیری انجام می‌شود اما سهامداران اجازه دهند تا طوفان و هجمه خبری که در خصوص تصویب قانون بودجه ایجاد شده است بگذرد و بگذارند اثرات دقیق‌تری از آنچه که اتفاق افتاده است منتشر شود و گرد و خاک ایجاد شده بخوابد و سهامداران مطمئن باشند در فضای شفاف بهتر می توانند تصمیم گیری کنند.

سرمایه‌گذارانی که از بازار خارج شدند پیشمان می‌شوند

مدیر امور بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس در ادامه تصریح کرد: تجربه چندین سال نشان می دهد این شرایط گذرا بوده و مطمئنم طی دو سه ماه آینده وضعیت بورس بهبود یافته وسرمایه‌گذارانی که در این شرایط از بازار خارج شدند از این موضوع پشیمان می‌شوند.

وی با تاکید بر این‌که بازار در سال آینده به شرایط خوبی برمی گردد اظهار کرد: این یک قول نیست بلکه یک واقعیتی است که به وقوع می‌پیوندد.

تا اوایل اسفند اوضاع بورس بهبود می یابد

به اعتقاد خواجه‌نصیری با بازگشایی نماد پتروشیمی‌ها که به زودی و در اولین فرصت صورت می گیرد روند کاهشی بورس که ناشی از اثر جریانات و شرایط جدید بوده نقاط پایانی خود را طی می کند و من امیدوارم این جریان و فضای منفی بازار به اوایل اسفند هم کشیده نشود و تا اوایل اسفند این جریان به اتمام برسد.

سازمان بورس فراتر از اختیارات قانونی از بورس حمایت کرد

مدیر امور بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس در خصوص دخیل بودن مدیران بازار سرمایه در افت قیمت ها عنوان کرد: تمام سهامداران حقوقی، کارگزاران و تمام بازار سرمایه که درگیر بودند می دانند که یگانه نهادی که به صورت متمرکز متشکل و خستگی ناپذیر در تمامی شرایط چه در جهت افزایش تقاضا و چه در جهت کاهش عرضه‌ها تلاش کرد تا حدی که حتی برخی از افراد حقوقی نسبت به این حجم تلاش سازمان معترض بودند سازمان بورس بود و این سازمان فراتر از اختیارات قانونی و فراتر از وظایفی که داشته از بازار حمایت کرده است و سازمان بورس به گواهی همه این نهادها یگانه عاقلی بوده از روزی که بازار افت کرده از بازار حمایت کرده است.

وی افزود: این درحالی است که برخی سرمایه‌گذاران علاقه مند بودند که نمادهای پتروشیمی متوقف نشود و بدون شفاف سازی باعث افت قیمت بازار شوند ولی با این حال سازمان بورس به توقف نمادها اقدام کرد تا بخش دیگر بازار کمتر تاثیر بگیرد.

خواجه نصیری گفت:‌همچنین سازمان بورس با تک تک حقوقی‌ها در خصوص کنترل عرضه و افزایش سمت تقاضا مذاکره کرده است و اگر کسی در این شرایط شک کند که سازمان بورس و اوراق بهادر یگانه خواسته اش دراین مدت حمایت از سرمایه‌گذاران و بهبود شرایط بازار بوده است بی انصافی کرده است.

مدیر امور بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس خاطرنشان کرد: واقعا در شرایطی که شرکت‌های حقوقی منفعل عمل می کردند بخشی از بازار کم هیجان بوده و نهادهایی که نسبت به جریان بازار تصمیم گیر بودند سازمان بورس به عنوان حامی حقوق سهامداران حتی یک روز هم از حمایت خود دست برنداشت.

وی عنوان کرد: به جرات می توان گفت که در طول این مدت حتی یک ساعت نبوده است که سازمان بورس درگیر حمایت از بازار و کمک به بازار سرمایه نباشد.

خواجه نصیری با بیان این‌که سازمان بورس نمی‌تواند تک تک اقدامات انجام شده خود را اعلام کند اظهار کرد:‌از نشانه های حمایت این است که علیرغم بازار منفی در یک ماه گذشته کمتر سهمی بوده است که دو روز پشت سر هم از صف فروش برخوردار باشد. یعنی حتی صف‌های چند میلیونی هم در این بازار جمع‌آوری شده و سرمایه‌گذاران توانسته‌اند سهام خود را به فروش برسانند.

مدیر امور بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس ادامه داد:‌ این درحالی است که سازمان بورس نمی تواند جلوی جریانات قیمتی بازار را بگیرد و این یک انتظار اضافی است و نمی توان از هیچ سازمانی در هیچ جای دنیا چنین انتظاری داشت.زیرا خود سهامداران سهام را عرضه کرده و تلاش سازمان بورس بر این است که بخشی از این فعالیت را مدیریت کنند اما سهامدارانی که سهم عرضه می کنند از سازمان انتظار دارند که قیمت ها را افزایش دهند.

اثرات افزایش نرخ خوراک می تواند مدیریت شود

وی ادامه داد: آنچه که به آن اصرار و تاکید دارم این است که به سرمایه گذاران می گویم هر گونه شرایطی که در خصوص نرخ خوراک اتفاق می افتد اثراتش می تواند خنثی و مدیریت شود و نهایتا قیمت برخی شرکت‌ها به طور متوسط 15 و برخی نیز 20 درصد با افت قیمت مواجه شود. حتی با فرض این که این افت صورت گیرد فارغ از مولفه‌های مثبتی که در بازار وجود دارد برخی شرکت‌ها حتی در افزایش نرخ‌هایی که خواهند گرفت و تسهیلاتی که در فضای کسب و کارشان ایجاد می‌شود می تواند موفقیت‌هایی را به دست آورند و این مقدار نیاز به صبر داد.

خواجه نصیری اظهار کرد: اگر سرمایه‌گذاران صبر کنند مطمئن باشند فضای روانی مدیریت می‌شود تا روزهای بهتری در بورس تهران بدست آید.

مدیر امور بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس یادآور شد: سرمایه‌گذاران باید بدانند که سرمایه‌گذاری‌ در بورس سرمایه‌گذاری‌ در بانک نیست و سرمایه گذاران باید در زمانی که وارد بورس می‌شدند به این واقف بودند چنین رویدادی در بورس محتمل است ولی اگر این اتفاق امروز رخ داده است باید صبر کنند زیرا این شرایط نتیجه یکسری اتفاقات بیرونی است که به بازار سرمایه شوک وارد کرده و این شوک تا مدیریت شود زمان می برد.

وی ادامه داد:‌در این شرایط قطعا مشکلات فراوانی وجود دارد ولی سهامدارانی که ضرر کردند باید بپذیرند این اتفاقات رخ داده است ولی فضا تیره و تار نبوده و باید بلندمدت‌ فکر کنند.

محمودرضا خواجه نصیری – مدیر امور بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس – در گفت‌وگو با ایسنا

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*