خانه / بورس و سهام / گزارش عملکرد بورس تهران در روز شنبه

گزارش عملکرد بورس تهران در روز شنبه

امروز شنبه 26 بهمن پس از اعمال برخی محدودیت ها در روند سفارش های فروش و اعلام حمایت مقامات مختلف از بازار سرمایه، شاهد بهبود نسبی فضای معاملات بودیم و جو مبهم و بعضا مثبت معاملاتی در گروهایی همچون بانکی، نفتی، مخابرات، دارویی، فلزی و معدنی منجر به ثبت عملکرد مثبت اما بسیار جزئی برخی از شاخص های اصلی بازار شد.

به گزارش ساتین : امروز شاخص کل با ثبت افزایشی 16 واحدی به 79153 واحد رسید. دو نماد “شتولی” و “ثاژن” بیشترین افزایش قیمت و “وتوکا” و “کترام” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند.همچنین “اخابر” بیشترین تاثیر مثبت و “خودرو” بالاترین اثر منفی را بر شاخص گذاشتند.

 با از سرگیری معاملات در این هفته شاخص کل بورس تهران تحت تاثیر فضای تقریبا منفی معاملاتی در گروه های خودرویی، شیمیایی، ساختمانی، سیمانی، تجهیزاتی و حمل و نقل بار دیگر به محدوده منفی خزید اما با اقبال سرمایه گذاران به تعداد ملموسی از نمادهای بانکی،نفتی، فلزی، معدنی، مخابرات، بیمه و سرمایه گذاری، این نماگر سیری صعودی را در پی گرفت و در اوایل دومین ساعت معاملاتی سرانجام وارد محدوده مثبت شد. اما جو مبهم حاکم بر بسیاری از گروه ها و آرام تر شدن فضای معاملات در نمادهای مثبت و بعضا سقوط این نمادها و تاثیر گذاری منفی قابل ملاحظه نمادهای خودرویی، باعث ایجاد ثبات در سیر حرکتی شاخص کل گردید که این روند کمابیش تا پایان زمان معاملات روزانه ادامه یافت.

مهمترین تحول روز جاری در بورس تهران بی شک مربوط به محدودیت های وضع شده پیرامون سفارشات فروش می شود.در پی آنکه وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس از اتخاذ تدابیر ویژه برای حمایت از بازار سرمایه خبر بر دادند،روز گذشته نیز خبر رسید که هیات رئیسه سازمان بورس ضوابط جدیدی را برای حمایت از سهامداران خرد در دستور کار قرار داده است.

بر طبق مصوبه این نهاد از ابتدای این هفته تا اطلاع ثانوی بين ساعت 8:30 تا 12 سقف مجاز ورود سفارش فروش از هر كد معاملاتي در هر نماد 2 درصد حجم مبنا يا 50000 سهم (هر كدام بيشتر باشد) خواهد بود.در عین حال از ساعت 12 تا 12:30 سقف مجاز فوق اعمال نخواهد شد ولي سفارش هاي خريد و فروش صرفاً با قيمت پاياني ساعت 12 انجام می گیرد و در ضمن سفارش هاي فروش وارده صرفاً از نوع انجام و ابطال قابل ارسال مي باشد.شایان ذکر است که عصر امروز نیز بنا بر این شده تا نشست مشترکی میان مسئولان و فعالان بورس با وزیر اقتصاد به منظور بررسی شرایط کنونی و بیان دیدگاها و پیشنهادهای لازم در جهت حمایت از بازار سرمایه برگزار شود.

همچنین در حالی که شورای نگهبان فهرستی از ایرادات وارد بر لایحه بودجه سال 93 را منتشر ساخته، نمایندگان مجلس از آغاز فرآیند بررسی این ایرادات از فردا در کمیسیون تلفیق خبر می دهند. یکی از عمده ترین ایرادات وارده از سوی شورای نگهبان معطوف به بحث هدفمندی یارانه ها بوده و بنا بر اعلام این نهاد،از آنجا که در تبصره 21 دولت ملزم به ارائه لايحه شده، این امر مغاير اصل 74 قانون اساسي شناخته می شود و در عین حال پس از رفع اشكال مذكور مشخص نیست که این امر منجر به هم خوردن شاكله بودجه كل كشور خواهد شد يا خير و بنابراین این تبصره دارای ابهام است.در عین حال خ9برخی مقامات همانند مدیر عامل فرابورس از رایزنی‌هایی با شورای نگهبان در مورد مصوبه نرخ 15 سنتی خوراک پتروشیمی‌ها خبر داداند.

شایان ذکر است در ایرادات وارده از سوی شورای نگهبان به لایحه بودجه سال آینده اشاره مستقیمی به بند ج تبصره الحاقی 21 ناظر بر تعیین نرخ خوراک گازی پتروشیمی ها نشده اما نایب رئیس کمیسیون تلفیق از احتمال تغییرات عمده در بخش خوراک پتروشیمی ها به تبع ایراد ابهام از سوی شورای نگهبان به مصوبه مجلس در مورد خوراکخبر داده است.

همچنین می توان به رشد قیمت طلا و ثبات ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد.طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 95 هزار و دویست تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 2953 تومان در حال معامله است.

 روز شنبه جو مبهم بر بسیاری صنایع بورسی حاکم بود.درگروه معدنی 4 نماد افت ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه صف خرید و فروش خاصی دیده نمی شود.در گروه محصولات شیمیایی تنها 4 نماد با رشد ارزش سهام مواجه شده اند. در این گروه امروز “شپلی”با بالاترین صف فروش روبروست و “شتولی” صف خرید خود را حفظ کرده است. درگروه فلزات اساسی 10 نماد رشد کرده اند.در این گروه “فسرب” صف فروش قابل ملاحظه ای داشته است. درگروه فنی مهندسی “رتکو” افت کرده اما صف فروش این نماد بسیار سبک شده است.

در بخش مخابرات “اخابر” رشد کرده وصف خرید داد. همچنین “همراه” به با توجه به اعلام پيش بيني درآمد هر سهم متوقف شده است . در بخش خودرو تنها “خبهمن” رشد کرده و “خعتبار” در آخرین معاملات مثبت شده است. در این بخش امروز “خکاوه” سنگین ترین صف فروش را دارد. در بخش شرکت های چند رشته ای”وامید” به عنوان تنها نماد معاملاتی گروه در آخرین معاملات پا به محدوده مثبت گذاشته است. در گروه بانکی تنها 5 نماد افت ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه “وپارس” صف خرید داشته و “وپست” باز هم به صف فروش رسیده است.در گروه سرمایه گذاری تنها 7 نماد رشد کرده اند. در این گروه “سنوین “حجیم ترین صف فروش را دارد.

در بخش محصولات نفتی 6 نماد رشد ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه صف فروش بسیار جزئی در نماد “شنفت” شکل گرفته است. در گروه دارویی 14 نماد افزایش ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه صف “دروز” صف خرید نسبتا ملموسی را تجربه می کند. در معاملات بخش غذایی 8 نماد کاهش ارزش سهام را تجربه کرده اند.در این گروه”غشاذر” بالاترین صف فروش را تجربه می کند.در میان قندی ها تمام نمادها سقوط کرده اند.در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک تنها یک نماد مثبت بوده است.

در گروه ساختمانی تنها 9 نماد رشد کرده اند. در این گروه “ثاخت” بار دیگرسنگین ترین صف فروش را دارد و صف های خرید سبکی نیز در برخی نمادهای مثبت دیده می شود.در این میان در گروه سیمانی تنها 3 نماد رشد رزش سهام را پشت سرگذاشته اند.در این گروه صف فروش در نماد”سپاها” سنگین تر از سایر نمادهای منفی است.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 217 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”وبصادر” و”خودرو” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 65 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”ثتران” و”ثباغ” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*