خانه / سیاسی / دختر وزیری که جاسوس شد+عکس

دختر وزیری که جاسوس شد+عکس

در اسناد لانه جاسوسی منوچهر اقبال که سال‌ها سابقه وزارت و نخست وزیر در کابینه‌های مختلف در دوره پهلوی به صورت کامل معرفی شده است. در بخشی از زندگی‌نامه اقبال درباره همسر و دختران وی آمده است:

وزیر نفت زمان شاه فرزندان دکتر اقبال عکس قبل از انقلاب دختر وزیر دانستنی های تاریخی جالب جاسوسان آمریکا بیوگرافی منوچهر اقبال ایران قبل از انقلاب

در ۱۹۳۳ اقبال با یک زن فرانسوی ازدواج کرد. آنها دارای ۳ فرزند هستند. در موقع ازدواج همسرش اعتقاد به مکتب کاتولیک را رها نمود و مسلمان شیعه مذهب گردید، ولی به هر حال ۲ دختر وی در حال حاضر کاتولیک های پروپاقرصی هستند. در سال ۱۹۵۷ دختر اولش به صومعه راهبان در پاریس وارد شد. دختر دومش مونیکو ۲۸ ساله است و در سال ۱۹۶۷ به عنوان متخصص زبان در سرویس اطلاعات امریکا در تهران مشغول کار شد. او از لحاظ فکری مستقل است، تاکنون بسیار مسافرت کرده و با قرارها و مراوداتی که با نظامیان امریکایی برقرار نموده، موجبات رنجش پدرش را فراهم ساخته است. [۱]

منوچهر اقبال (۲۱ مهر ۱۲۸۸، مشهد – ۴ آذر ۱۳۵۶ تهران) سیاستمدار، پزشک بیماری‌های عفونی، رئیس دانشگاه تهران، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، اولین رئیس سازمان نظام پزشکی و یک دوره نخست‌وزیر ایران بود. وی در فاصله سالهای ۱۳۲۳ تا ۱۳۲۹ در ده کابینه متوالی عهده‌دار سمت وزارت بود.

اقبال، در تاریخ ۴ آذر ۱۳۵۶ بر اثر سکته در سن ۶۸ سالگی درگذشت. گفته می‌شود هویدا وزیر دربار به دیدن دکتر اقبال رفت و به دستور محمدرضا شاه استعفایش را خواسته بود که یک ساعت بعد اقبال سکته قلبی کرد و درگذشت.

۱- اسناد لانه جاسوسی، کتاب هشتم، موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ص ۲۷۱.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*