خانه / آخرین اخبار / بیوگرافی پویا اسبقی ،پدیده مربیگری فوتبال سوئد +عکس

بیوگرافی پویا اسبقی ،پدیده مربیگری فوتبال سوئد +عکس

خبر هیجان انگیز برای طرفداران فوتبال ایران انتخاب یک ایرانی، به عنوان سرمربی تیم گوتبورگ سوئد است.

پویا اسبقی در روز ۲۶ تیرماه سال ۱۳۶۴ در شهر کرج به دنیا آمد و در همان سال با خانواده خود برای زندگی به کشور سوئد مهاجرت کرد. اسبقی که بزرگ شده ی شهر اوپسالا ی سوئد است، از سن ۱۲ سالگی به مربیگری فوتبال علاقمند شده و در تیم های مدرسه ای همکلاسی های خود را تمرین می داد.

گوتنبرگ سوئد بیوگرافی پویا اسبقی بهترین سرمربی فوتبال ایران اخبار ورزشی اخبار فوتبال

سرمربی حال حاضر گوتبورگ به دلیل تاکید خانواده اش، از امر تحصیل غافل نشد و در دانشگاه های سوئد در رشته اقتصاد تحصیل کرد.

او در سال ۲۰۰۹ برای نخستین بار در تیم جوانان اوپسالا مشغول مربیگری شد و تا پایان سال ۲۰۱۱ در این تیم حضور داشت.
اسبقی به مدت دو سال در لیگ دسته دوم سوئد در تیم دالکورد به عنوان دستیارِ تمرین دهنده کار کرد. باشگاه دالکورد او را در ماه نوامبر سال ۲۰۱۵ به سمت سرمربیگری تیم منصوب کرد. با این قرارداد که تا سال ۲۰۱۶/۱۷ هم ادامه داشت، اسبقی در سن ۳۰ سالگی به جوان ترین سرمربی فوتبال سوئد در بخش مردان تبدیل شد.

در نخستین سال حضور در دالکورد، اسبقی با این تیم به مقام چهارم لیگ دسته دو سوئد رسید و فقط یک امتیاز برای حضور در پلی آف و صعود به لیگ دسته اول کم آورد. علی رغم صعود نکردن دالکورد به لیگ بالاتر ، اسبقی در آن فصل با ۵۳ امتیازی که تیمش کسب کرد، رکورد بهترین آمار یک مربی تازه وارد را در تاریخ لیگ Superettan از آن خود کرد.

ادامه ی حضور اسبقی در دالکورد به شیرینیِ فصل قبلی رقم نخورد. او لیگ ۲۰۱۷ را هم با دالکورد شروع کرد ولی پس از ۷ بازی با وجود اینکه تیم با تنها یک گل خورده در رده ی دوم جدول قرار داشت، به دلیل اختلافاتی که بین او و مسئولان باشگاه پیش آمد، تصمیم به جدایی از دالکورد گرفت.

در روزهای آخر ماه می ۲۰۱۷ اسبقی به عنوان سرمربی تیم گفله معرفی شد. زمانی که این سرمربی ایرانی کار خود را در گفله آغاز کرد، این تیم در رده ی آخر جدول رده بندی لیگ Superettan قرار داشت و از ۱۰ بازی تنها پنج امتیاز کسب کرده بود اما با حضور اسبقی تیم گفله پیشرفت چشمگیری را تجربه کرد و علی رغم فروخته شدن یوهان اورمو، ستاره این تیم، گفله با سرمربی ایرانی خود ۲۸ امتیاز از ۱۵ بازی به دست آورد.

پویا اسبقی به طور قطع یکی از پدیده های مربیگری در کشور سوئد به شمار می رود و حالا آماده ی شروع یک چالش هیجان انگیز در بالاترین سطح فوتبال این کشور است. تیم گوتبورگ که فصل اخیر لیگ سوئد را در رتبه ی دهم جدول به پایان برد، پس از مالمو پرافتخارترین تیم فوتبال سوئد است و در رقابت های لیگ این کشور که با عنوان Allsvenskan شناخته می شود، ۱۳ عنوان قهرمانی به دست آورده است.

سرمربی جدید گوتبورگ پس از پیوستن به این باشگاه اظهار داشته که با تیم گفله در حال پیش بردن یک پروژه ی مهم بوده ولی رد کردن پیشنهاد باشگاه بزرگی مثل گوتبورگ برایش سخت بود. او ضمن ناراحتی از جدایی از گفله، از همه همکارانش در آن تیم تشکر کرد و از روزهایی که آنجا سپری کرده بود ابراز رضایت کرد.

پیگیری کردن اخبار مربوط به پویا اسبقی از این به بعد تفریح فوتبال دوستان ایرانی خواهد بود. پس از اینکه نمایش های خوب الکساندر نوری در وردربرمن ادامه پیدا نکرد، حضور یک ایرانی در سطح اول فوتبال سوئد، خبر جذابی برای فوتبال ما خواهد بود.

گوتنبرگ سوئد بیوگرافی پویا اسبقی بهترین سرمربی فوتبال ایران اخبار ورزشی اخبار فوتبال

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*