خانه / بورس و سهام / گزارش عملکرد بازار بورس در روز دوشنبه / 28 بهمن

گزارش عملکرد بازار بورس در روز دوشنبه / 28 بهمن

 روز جاری رونق معاملات در گروه های نفتی، بانک و سرمایه گذاری، فلزی و معدنی و دارویی در عملکرد مثبت شاخص ها بسیار موثر بودند و در مقابل شاهد جو نسبتا منفی در گروه تجهیزاتی، قطعه سازی، حمل و نقل، محصولات کاغذی و تعداد ملموسی از نمادهای سیمانی بودیم.

به گزارش ساتین : امروز شاخص کل با ثبت افزایشی 917 واحدی به 80686 واحد رسید.دو نماد “دالبر” و “لابسا”بیشترین افزایش قیمت و “پتایر” و “خزر” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند.همچنین “شبندر” بیشترین تاثیر مثبت و “پکرمان” بالاترین اثر منفی را بر شاخص گذاشتند.

 با از سرگیری معاملات در روز دوشنبه ، شاخص کل بورس تهران توانست به لطف رونق معاملات در بسیاری از گروه ها سیری صعودی را در پیش گیرد. در این برهه تنها چند تک سهم در گروه سرمایه گذاری، سیمانی، شیمیایی، قطعه سازی، تجهیزاتی و حمل و نقل اثر منفی را بر شاخص القا می کردند اما اقبال سرمایه گذاران به بیشتر نمادهای معاملاتی، از روند رو به رشد شاخص حمایت کرد.

بدین ترتیب شاخص کل توانست در نیم ساعت ابتدایی معاملات بار دیگر وارد کانال 80 هزار واحدی گردد. اما این پایان ماجرا نبود و اقبال بیش از پیش سرمایه گذاران به ویژه به گروه هایی همچون نفتی، فلزی، بانکی و سرمایه گذاری، مخابرات و دارویی این نماگر با رشدی بیشتر مواجه کرد. در نهایت در اواخر معاملات نیز شاهد عرضه بسیاری از صف های خرید و رشد ملموس شاخص به تبع این امر بودیم تا بدین ترتیب این نماگر به راحتی از نیمه کانال 80 هزار واحدی نیز عبور کند.

امروز نیز داغ ترین بحث اقتصادی حول و حوش بازار مربوط به نرخ خوراک گازی پتروشیمی ها بود. روز جاری نمایندگان مجلس به بررسی مجدد بند ج تبصره الحاقی 21 بودجه سال آینده برای تامین نظر شورای نگهبان در صحن علنی مجلس پرداختند. بر اساس تصمیم نمایندگان، قیمت پایه خوراک گاز واحدهای پتروشیمی در چهارچوب قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به میزانی تعیین شود که از 13 سنت در هر مترمکعب کمتر نشود.

همچنین به منظور تشویق واحدهای پتروشیمی و فعالان اقتصادی به توسعه سرمایه گذاری در صنایع تکمیلی و پایین دست و واحدهای پتروشیمی و فعالان اقتصادی به توسعه سرمایه گذاری در صنایع تکمیلی وپایین دست و اشتغالزایی بیشتر با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته و رعایت مکان یابی، وزارت نفت قیمت خوراک گاز را به صورت پلکانی به گونه‌ای تخفیف دهد که نرخ بازده داخلی ارزی سرمایه گذار تا سی درصد باشد.

همچنین بررسی مجدد موضوع هدفمندی یارانه های نیز در دستور کار نشست علنی صبح امروز مجلس قرار گرفت. نمایندگان با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در سال آینده موافقت کرده و مصوب نمودند تا 48 هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت حامل های انرژی درآمد در اختیار دولت قرار گیرد.

در عین حال با وجود تکذیب مجدد افزایش نرخ های سود بانکی از سوی روابط عمومی بانک مرکزی، برخی از نمایدگان مجلس از پیگیری این مساله در کمیسیون اقتصادی و بررسی موضوع مذکور در جلسه روز آینده این کمیسیون خبر می دهند.

مدیر عامل فرابورس نیز از درج نام شرکت پالایش نفت کرمانشاه در بازار دوم فرابورس پس از بررسی مجدد توسط هیات پذیرش خبر داد. پیش تر در اوایل پاییز به علت عدم انتشار کامل اطلاعات مالی این شرکت، عرضه 6 میلیون سهمی پالایش نفت کرمانشاه به تعویق افتاده بود.

همچنین می توان به ثبات قیمت طلا و افت ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد.طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 95 هزار و پانصد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 2947 تومان در حال معامله است.

 روز دوشنبه جو مثبت و بعضا مبهمی بربسیاری از صنایع بورسی حاکم بود. درگروه معدنی همه نمادها رشد ارزش سهام را تجربه کرده اند.در این گروه صف خریدو فروش خاصی به چشم نمی خورد.درگروه محصولات شیمیایی تنها 4 نماد با افت ارزش سهام مواجه شده و دو نماد دیگر نیز آخرین معاملات به محدوده منفی خزیده اند.در این گروه صف فروش کماکان در نماد “شپارس” دیده می شود.

درگروه فلزات اساسی 2 نماد افت کرده و 2 نماد دیگر نیز در آخرین معاملات منفی شده اند.در این گروه “فپنتا” صف خرید سبکی دارد. درگروه فنی مهندسی “رتکو” رشد کرده و معاملات متعادلی را به خود می بیند. در بخش مخابرات “اخابر” رشد کرده و صف خرید بسیار سنگین ابتدای روز این نماد برچیده شده است .

در بخش خودرو 15 نماد سقوط کرده که باز هم عمده آنها در میان نمادهای قطعه سازی قرار دارند.در این بخش امروز “خرینگ” با بالاترین صف فروش روبروست.در بخش شرکت های چند رشته ای”وامید” به عنوان تنها نماد معاملاتی گروه مثبت بوده است. در گروه بانکی همه نمادها رشد ارزش سهام را تجربه کرده اند اما صف خرید خاصی به چشم نمی خورد.در گروه سرمایه گذاری تنها 2 نماد سقوط کرده اند. در این گروه صف های خرید جزئی دیده می شود که در نماد “وصنا” این صف ملموس تر است.

در بخش محصولات نفتی تنها “شزنگ” در معاملات بازار توافقی فرابورس منفی بوده است.در این گروه صف خرید و فروشی دیده نمی شود. در گروه دارویی 3 نماد کاهش ارزش سهام را تجربه کرده و 3 نماد دیگر نیز در آخرین معاملات سقوط کرده اند. در این گروه”دجابر” کماکان صف خرید ملموسی تری را نسبت به سایر نمادهای مثبت تجربه می کند.

در معاملات بخش غذایی 5 نماد کاهش ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه صف های فروش محدودی در برخی نمادهای منفی شکل گرفته است.در میان قندی ها تنها 3 نماد سقوط کرده اند.در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک 3 نماد منفی بوده اند. در گروه ساختمانی 6 نماد افت کرده اند. در این گروه نیز صف های خرید و فروش سبکی دیده می شود .در این میان در گروه سیمانی 12 نماد افت ارزش سهام را پشت سرگذاشته اند.در این گروه صف های خرید و فروش قابل ذکری دیده نمی شود.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 548 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”وبصادر” و”وسپه” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 139 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”ثتران” و”دی” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

مرجع : نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*