خانه / بورس و سهام / شكاف در بازار پول و سرمايه

شكاف در بازار پول و سرمايه

رشد ۸۰ درصدي شاخص بازار سرمايه غيرواقعي است. در روزهايي كه برخي نسبت به رشد ۱۳۰درصدي ارزش سهام ابراز اميدواري مي‌كردند، فضاي بازار به سمت بي‌ثباتي و لغزنده بودن سوق داده مي‌شد.
به گزارش ساتین : هرچه شاخص بورس، رشد بيشتري را تجربه مي‌كرد، نگراني به نبود تداوم و پايداري در اين بازار بيشتر مي‌شد و برخلاف باور بسياري از كارشناسان، روند كاهشي فعلي، علامت مثبتي است كه از بازگشت تعادل به بازار و زنده بودن بورس حكايت مي‌كند و انتظارات منطقي‌تري را شكل مي‌دهد. نوسان و افت و خيز ارزش سهام جزو ذات بازار است و لزوما شاخص بورس نبايد همواره رشد كند، بلكه موضوع مهم اين است كه معاملات به صورت روان انجام شود.
بازار سهام به برخي اصلاحات نياز دارد كه البته اين تعديل‌ها بايد با يك شيب ملايم صورت گيرد تا ايجاد التهاب در بازار و احساس ناامني براي سرمايه‌گذاران نشود. درباره وضعيت بازار سرمايه و مثبت شدن شاخص‌ها بعد از صحبت‌هاي صالح‌‏آبادي رئيس سازمان بورس اوراق بهادار بايد توجه داشت كه نمي‌توان با صحبت به بازار جهت داد، بر همين اساس شايد جهشي در كوتاه‌مدت ايجاد شود ولي ذات بازار را فعل و انفعالات حاكم بر بورس تعيين مي‌كند.
رشد شاخص به تنهايي ملاك چيزي نيست و بي‌جهت انتظارات را بالا مي‌برد، بر همين اساس هيچ نگراني از بابت كاهش شاخص بازار بورس وجود ندارد. غيرعقلايي بودن نرخ سود سپرده‌گذاري در بانك‌ها از ديگر عوامل رشد غيرمنطقي و كاذب بازار سرمايه است، در يك سال گذشته به دليل ركود ايجاد شده در بازار سكه، ارز و مسكن هيچ بازاري جذابيت سرمايه‌گذاري نداشت و همين امر موجب حركت نقدينگي ‌موجود در سطح جامعه به سمت بورس شد.
رشد ۱۴۰درصدي بازار سرمايه طي يك سال اخير درحالي صورت گرفته كه سود سپرده‌گذاري در بانك ‌در بهترين حالت ۲۲درصد است و اين موضوع موجب ايجاد شكاف بزرگي بين بازار پول و سرمايه شده است. بايد بين سود بازار سرمايه، سپرده‌گذاري و نرخ تورم نسبت منطقي وجود داشته باشد، چراكه در غير اين صورت، رانت و رانت‌بازي در اقتصاد به صورت فزاينده رشد مي‌كند. بايد نرخ سود در بازار سرمايه به دليل ريسك‌هاي فراوان ۵ تا ۲۵درصد بيش از بانك باشد و بيش از آن غيرمنطقي و غيرعقلايي است.

شاهين شايان آراني / كارشناس بازار سرمايه

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*