خانه / سیاسی / قدرت موشک بالستیک جدید کره شمالی چقدر است؟ +واکنشها به آزمایش این موشک

قدرت موشک بالستیک جدید کره شمالی چقدر است؟ +واکنشها به آزمایش این موشک

خبرگزاری رویترز گزارش داد، کره‌شمالی اعلام کرده است که موشک بالستیکی که اخیرا آزمایش کرده، امکان هدف قرار دادن تمامی مناطق در خاک آمریکا را دارد.

به‌ گزارش ‌ایسنا، بر اساس این گزارش، کره‌شمالی اعلام کرد که آزمایش موشکی اخیر این کشور با موفقیت انجام شده است و این موشک پس از ۵۳ ‌دقیقه پرواز در ارتفاع ۴,۴۷۵ کیلومتری، ۹۵۰ کیلومتر را طی کرده است و با موفقیت  به هدف مورد نظر اثبات کرده است.

کانال تلگرام آمد نیوز قدرت نظامی کره شمالی سایت خبری آمد نیوز دوربردترین موشک کره شمالی جنگ آمریکا و کره شمالی اخبار کره شمالی اخبار بدون سانسور سیاسی اخبار آمریکا

کره شمالی اعلام کرد که موشک بالستیک آزمایش شده از نوع هواسونگ – ۱۵ بوده است.

از سوی دیگر شبکه خبری  سی‌ان‌بی‌سی نیز گزارش داد، کارشناسان اعلام کرده‌اند که موشک بالستیک بین‌قاره‌ای آزمایش شده توسط کره شمالی امکان هدف قرار دادن واشنگتن و بسیاری از نقاط دیگر در ایالات متحده را دارد.

کره شمالی: آمریکا تنها هدف هسته‌ای ما است ، کشورهای دیگر نگران نباشند

یک مقام ارشد کره شمالی با تاکید بر این‌که هدف حمله هسته‌ای احتمالی تنها آمریکا است گفت که دیگر کشورها نباید در این مورد نگران باشند.

به گزارش ایسنا به نقل از بیزینس اینسایدر، روز چهارشنبه کره شمالی یک موشک بالستیک را با موفقیت آزمایش کرد که به گفته کارشناسان می‌تواند هر نقطه از آمریکا را هدف قرار دهد.

ری جونگ هیوک، معاون مجلس کره شمالی تاکید کرد که برنامه هسته‌ای کره شمالی تنها یک سلاح دفاعی علیه آمریکا است.

وی گفت: بازدارندگی هسته‌ای ما شمشیر عدالتی است که هدف آن آمریکا است و دیگر کشورها هرگز نباید تا زمانی‌که علیه ما تهاجمی انجام دهند نسبت به تهدیدهای هسته‌ای ما نگران باشند.

کره شمالی تا کنون توانسته شش آزمایش هسته‌ای را از سال ۲۰۰۶ تاکنون انجام دهد.

****

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، موشک آزمایش شده از نوع قاره پیما بوده و پس از طی مسیری در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر در جنوب دریای ژاپن به آب افتاده است.

آن طور که مقام‌های نظامی آمریکا می‌گویند، این موشک توانسته به لحاظ مدت زمان پرواز (۵۱ دقیقه) و رسیدن به ارتفاع جوی (حدود ۴۵۰۰ کیلومتر) از پیشرفت برنامه موشکی پیونگ یانگ حکایت داشته باشد.

به گفته مقام‌های نظامی کره‌جنوبی، این موشک از منطقه پیونگ سانگ، واقع در جنوب استان پیونگان شلیک شده است.

همزمان، ژاپن می‌گوید این موشک که حدود ۵۰ دقیقه در آسمان پرواز کرده است برخلاف دو موشکی که در تابستان گذشته از آسمان شمال ژاپن عبور کردند، وارد حریم هوایی این کشور نشده است.

بنابر گزارش‌ها، کره‌جنوبی در واکنش به این آزمایش، همچون گذشته، چند موشک ضدبالستیک را در سواحل این کشور به آسمان پرتاب کرده است؛ نوعی مانور موشکی که سئول تلاش دارد با انجام آن بلافاصله پس از پرتاب‌های آزمایشی کره‌شمالی، به این کشور از آمادگی دفاعی خود خبر دهد.

کره‌شمالی در چند ماه گذشته بارها آزمایش‌های موشکی انجام داده بود اما در چند ماه گذشته و پس از بالا گرفتن تنش کلامی میان رهبر این کشور، کیم جونگ اون و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، این کشور آزمایش جدیدی انجام نداده بود.

واکنش‌ها

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در واکنش به پرتاب بلندپروازترین موشک قاره پیمای بالستیک کره شمالی می‌گوید این اقدام تهدیدی علیه جهان است.

او گفت: صادقانه بگویم ارتفاعی که این موشک به آن رسید از موشک های قبلی آنها بیشتر بود. کره شمالی در حال ساختن موشک های بالستیکی است که همه نقاط جهان را تهدید می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پس از شلیک موشک جدید کره شمالی اعلام کرد، واشنگتن آماده مذاکره با کره شمالی است ولی این کشور تاکنون هیچ جدیتی از خود نشان نداده است.

وی در کنفرانس خبری خود افزود: اقدام کره شمالی در شلیک موشک بالستیک نگران کننده و بیانگر جدی نبودن این کشور برای گفت‌وگو  است.

ترامپ که وقتی این موشک هنوز در آسمان بود از پرتاب آن باخبر شد، بعدا گفت: ما به آن رسیدگی خواهیم کرد.

وی افزود: مراقب شرایط هستیم و آن را مدیریت خواهیم کرد. این اقدام پیونگ‌یانگ باعث می‌شود تا رویکرد آمریکا درقبال مسأله کره شمالی تغییری نکند.

دولت ژاپن نیز اعلام کرد، هرگز ادامه رفتار تحریک آمیز کره شمالی را نخواهد پذیرفت و شینزو آبه، نخست وزیر این کشور خواستار نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل شد.

اتحادیه اروپا این پرتاب را نقض غیرقابل قبول تعهدات بین المللی کره شمالی توصیف کرد و سفیر انگلیس در سازمان ملل نیز آن را اقدامی بی خردانه خواند.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، هم گفت که گزینه های دیپلماتیک همچنان مد نظر است و امکان دنبال کردن آنها وجود دارد.

او تصریح کرد که پیونگ‌یانگ باید از تلاش برای ساختن سلاح‌های اتمی و وسایل پرتاب آنها دست بردارد. به علاوه او همه کشورهای جهان را ترغیب کرد فشارهای شدید اقتصادی و دیپلماتیک علیه کره شمالی را ادامه دهند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو هم در حساب توییتری خود نوشت: من قویا آزمایش جدید موشک بالستیک کره شمالی را محکوم می‌کنم. پیونگ یانگ باید برنامه‌های هسته ای و موشکی خود را که تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی است، کنار بگذارد.

مون جائه این، رئیس‌جمهور کره جنوبی نیز در گفتگوی تلفنی باترامپ گفت: به نظر می‌رسد تکنولوژی موشکی کره شمالی پیشرفت داشته است.

دفتر رئیس‌جمهور کره جنوبی اعلام کرد که رهبران دو کشور قرار است مذاکرات بیشتری درباره پاسخ به اقدام اخیر کره شمالی داشته باشند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*