خانه / بورس و سهام / شایعات و شنیده های اقتصادی و بازار سهام / شتران ، شبندر ، شپنا ، شاراک ، وغدیر

شایعات و شنیده های اقتصادی و بازار سهام / شتران ، شبندر ، شپنا ، شاراک ، وغدیر

    امروز بازار را در حالی آغاز می کنیم که گزارش های منتشره از دومین دور مذاکرات ایران و ۵+۱ در وین، سازنده ارزیابی شده است.ظریف گفته است امیدواریم تا ماه مارس توافق نهایی حاصل شود.

با مثبت شدن فضای بین المللی که در پی توافق ژنو حاصل شد و همچنین فعال سازی اپراتور دوم بندر شهید رجایی، تعدادی از خطوط کشتیرانی و کانتینری بین المللی علاقمندی خود را برای از سرگیری تردد به این بندر اعلام کرده‌اند.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی و سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در این ارتباط از اعلام آمادگی پنج شرکت کشتیرانی معتبر بین المللی سخن به میان آورد و گفته است: در حال آماده سازی شرایط در بندر شهید رجایی برای پهلودهی به شناورهای این خطوط هستیم.

در خصوص هدفمندی یارانه ها، تاکید شده است که شیب افزایش قیمت ها کند است و قیمت بنزین امسال گران نمی شود.

در بازارهای جهانی قیمت فلزات اساسی با رشد همراه شده است. دلار در بازار داخل در محدوده ۲۹۵۰ تومان قرار دارد.

در بازار سهام، روز گذشته شاهد حضور خریدارها در بازار بودیم که می تواند امروز با انتشار گزارش های مالی مثبت شرکت ها تقویت شود و روز معاملاتی بهتری نسبت به روز قبل داشته باشیم و شاخص با رشد همراه خواهد شد. بنابراین امروز انتظار می رود تقاضا نسبت به روز گذشته در بازار افزایش یابد و توجه بازار به گروه پالایش،دارو و رایانه متمایل شود.

در گروه پالایش، شتران پیش بینی سود خود را برای سال مالی ۹۳ با ۱۱ درصد رشد، مبلغ۶۶۲۷۲ ریال اعلام کرد. افزایش تسعیر دلار از ۲۵۰۰ به ۲۶۵۰ سبب رشد سود شرکت شده است که می تواند برای سایر پالایشی ها نیز اتفاق افتد.

شبندر و شپنا از شرایط بنیادی خوبی برخوردار هستند. شاوان معامله بلوکی در پیش دارد.

اما شرانل در این گروه با توجه به عدم تحقق فروش ساختمان پاسدارن، اعلام کرد که سود هر سهم ۲۷۶ ریال کاهش می یابد و آثار ناشی از فروش ساختمان به سال بعد موکول می شود.

در گروه پتروشیمی ، شنیده می شود دولت همچنان موافق نرخ ۱۰ سنتی است. مصوبات مجلس بار دیگر برای تایید به شورای نگهبان ارسال می شود.نمادهای پتروشیمی بعد از شفاف سازی بازگشایی می شوند. مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس اعلام کرده افزایش نرخ خوراک تاثیری بر سوداوری شرکت ندارد و احتمال بازگشایی سهام فارس وجود دارد. قابل توجه آنکه ۹۷ درصد از شرکت های زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس، خوراک مایع استفاده می کنند.

با توجه به افزایش تخفیف برای نرخ خوراک مایع، بنظر می رسد این شرکت به همراه مارون، شاراک پتانسیل تعدیل مثبت را هم داشته باشند.

مدیرمالی پتروشیمی ممسنی هم گفته است:افزایش نرخ خوراک گاز تاثیری بر سوداوری شرکت ها ندارد زیرا محصولات آن ها نیز به قیمت ازاد فروخته می شود.

در این گروه پارسان ۸ اسفند به مجمع می رود و با گزارش حسابرسی شده و تحقق سود ۲۰۴ تومانی، احتمالا ۲۰۰ تومان در مجمع تقسیم می کند.

شنیده می شود بلوک پتروشیمی پارس به صورت دو بلوک ۲۰ درصدی به پارسان و غدیر واگذار شد و غدیر بابت هزینه آن قرار است بلوک پارسان را به ساتا بدهد. از طرف دیگر شایعه شده ساتا با فروش پتروشیمی پارس در صدد تامین نقدینگی برای خرید بلوک ۱۷ درصدی فارس است.

در گروه دارو، گزارش ها خوب بوده و بیشتر شرکت ها با رشد همراه شده اند. درازک پیش بینی سود سال با ۱۴ درصد رشد نسبت به سود سال جاری۳۳۴۷ ریال اعلام کرده است.افزایش حجم و نرخ فروش عامل رشد پیش بینی سود شرکت بوده است. ضمن اینکه درازک ۴۹ درصد از سهام داملران رازک را دارد.

دسبحا نیز۱۹ درصد پیش بینی سودش را برای سال آینده افزایش داد و مبلغ۱۴۷ تومان اعلام کرد. سبحان هم ۳۸ درصد پیش بینی سودش را افزایش داددزهراوی و دتولیدهم قبلا پیش بینی هایشان را افزایش داده بودند . بنابراین والبر با دارابودن درازک، سبحان، دسبحا، دتولید، دفارا پتانسیل رشد سود را دارد. زیرا همه این شرکت ها با رشد سود قابل توجه همراه شدند.

وپخش هم سهامدار دزهراوی ، دتماد، درازک، ددام،داکسیر، دپارس، دجابر و … است و این سهم نیز با رشد سود مواجه خواهد شد. تیپیکو نیز همینطور

در گروه رایانه ، مفاخر پیش بینی سود سال مالی ۹۳ را با ۱۰۷ درصد رشد مبلغ ۵۶۱ ریال اعلام کرد. بنظر می رسد سایر نمادهای گروه نیز پتانسیل رشد سود را داشته باشند ولی مفاخر قبلا در مجمع اعلام شده بود که رشد سود دارد. بنابراین بخشی از تاثیر خود را در قیمت گذاشته است.

بنظر می رسد خارزم ،واتی، وصنا پتانسیل رشد قیمت را داشته باشند.

در گروه قندی، قند قزوین پیش بینی سودسال مالی ۹۳  را با ۱۴ درصد افزایش نسبت به سال جاری مبلغ ۴۵۰ ریال اعلام کرد.

در گروه فولادی، روز گذشته شاهد افزایش تقاضا برای محصولات عرضه شده در بورس کالا بودیم. شمش فخوز هم با رشد قیمت معامله شد. امروز فولاد هرمزگان جنوب که زیرمجموعه فولاد مبارکه است زیان سال گذشته خود را به سود۱۱۹ تومانی تبدیل کرده است. این شرکت در ۶ ماه نخست سال ۱۱۹ تومان سود محقق کرد که می تواند بر فولاد موثر باشد.

با توجه به رشد قمیت های جهانی بنظر می رسد فاسمین، فایرا و … نیز توان رشد داشته باشند. گزارش خوب فباهنر هم این شرکت را جذاب کرده است.

فسدید هم گزارش چشمگیری منتشر کرد و ۳۳۱۸ ریال سود محقق کرد . وسدید هم گزارش خوبی داده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*