خانه / آخرین اخبار / از قرص ضد استرس سگ تا غذای ارگانیک ۷۵ هزارتومانی ویژه بچه گربه های حساس !

از قرص ضد استرس سگ تا غذای ارگانیک ۷۵ هزارتومانی ویژه بچه گربه های حساس !

در پت شاپ های خیابان اسکندری شمالی ، غذاهای مخصوص حیواناتی مثل سگ و گربه، در بسته بندی های بزرگ و کوچک و با اتیکت های عجیب و غریب کنار هم ردیف شده اند؛ اینجا غذای خشک بره و برنج مخصوص تمامی نژاد های سگ ۲۷۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است، غذای خشک سگ نژاد کوچک زیر دوماه ۲۶۰ هزار تومان فروخته می شود و غذای ارگانیک بچه گربه های حساس ۷۵۰۰۰ تومان!

بین خبرهای ریز و درشت این روزهای خبرگزاری ها ، واردات ۳۰۵۷ تنی فرآورده غذایی برای سگ ها و گربه ها به کشورمان از آن خبرهایی بود که بعد از اعلام توجه خیلی ها را به خودش جلب کرد. در برابر این آمار مقدماتی که از سوی گمرگ از تجارت خارجی هشت ماهه نخست سال جاری اعلام شده، رقمی معادل ۱۹ میلیارد و ۷۴۷ میلیون و ۳۶۰ هزار و ۵۲۳ تومان به ثبت رسیده است؛ رقمی که می گوید واردات غذای سگ و گربه ۱۹ میلیاردی شده است.

مشاغل مرتبط با پرورش و نگهداری حیوانات قیمت لوازم حیوانات خانگی قیمت لباس سگ و گربه قیمت غذای سگ قیمت سینی ادرار سگ قیمت جای خواب سگ و گربه فروشگاه لوازم حیوانات خانگی در تهران فروش حیوان خانگی فاصله طبقاتی چیست غرب زدگان سلبریتی های ایرانی حیوانات خانگی بازیگران ایرانی تجارت حیوانات پد مخصوص ادرار سگ پت شاپ های تهران پانسیون گربه و سگ در تهران بهترین حیوان خانگی چیست بازیگران سگ باز اندیشه غربزدگی اخبار تهران

این خبر اما، جدا از مباحث اقتصادی که پیرامون این قضیه وجود دارد، از رونق پت شاپ ها و بالارفتن تب نگهداری از حیوانات خانگی درکشورمان با وجود مشکلات بهداشتی که دارند، خبر می دهد. علاقه ای که باعث می شود صاحبان این حیوانات خانگی، تمرکز زیادی روی تغذیه، تفریح و سلامت جسمی و روحی آنها داشته باشند. همین موضوع باعث رونق پت شاپ ها شده است، فروشگاه هایی که به طور اختصاصی مواد خوراکی و تفریحی ویژه حیوانات خانگی را به مشتری هایشان ارائه می دهند، در این بین چون اقبال سگ ها و گربه ها از بقیه حیوانات خانگی بیشتر است، بخش بزرگی از قفسه های رنگارنگ چیده شده پت شاپ ها هم به انواع و اقسام خوراکی ها و وسایل مربوط به همین دو حیوان اختصاص داده شده است؛ حیواناتی که در بازار حرف اول را می زنند و راسته خیابان اسکندری شمالی و مغازه های بزرگش را به یکی از بورس های پرطرفدار افرادی تبدیل کرده اند که حیوان خانگی دارند!

بورس فروش مواد خوراکی برای حیوانات خانگی

قدم زدن بین مغازه های این خیابان قدیمی پایتخت ، مساوی است با تماشای مواد غذایی و اسباب بازی های رنگارنگی که مختص جماعت خاصی ساخته شده اند، حیواناتی که شانس زندگی زیر یک سقف را پیدا کرده اند که حیوان خانگی لقب گرفته اند، آنقدر که خوراکی هایشان به اندازه وسیله هایی که برای بازی استفاده می کنند، متنوع باشد.

یک حضور چند دقیقه ای داخل هرکدام از مغازه هایی که در این راسته از صبح تا شب ، در به روی مشتری های پروپاقرص شان باز کرده اند، کافی است تا چشم را به جمال شاهد هایی روشن کند که جزئی از واردات ۱۹ میلیاردی غذای سگ و گربه کشورمان هستند.

داخل قفسه ها، غذاها در بسته بندی های بزرگ و کوچک و با اتیکت های عجیب و غریب کنار هم ردیف شده اند ، بین این بسته های رنگارنگ، چشم مان به غذای خشک بره و برنج مخصوص تمامی نژاد ها می افتد، غذایی که ۲۷۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است، در قفسه پایینی غذای خشک سگ نژاد کوچک زیر دوماه و مادر ۲۶۰ هزار تومان فروخته می شود و غذای ارگانیک بچه گربه های حساس ۷۵۰۰۰ تومان .

در این بازار حتی فکر گربه های افسرده و غمگین را هم کرده اند و غذای خشک گربه بالغ با خاصیت شاداب کنندگی و ضد افسردگی ۱۳۰ هزار تومان قیمت دارد.

وارداتی های گرانقیمت

این اما همه ماجرا نیست، وقتی به عنوان یک خریدارِ مردد حیوان خانگی، از فروشنده درباره نوع غذای مصرفی سگ ها و گربه ها مشورت می خواهیم می گوید :« غذای سگ بسته به اینکه حیوان در چه وضعیتی قرار دارد، مختلف است، مثلا غذای خشگ سگ های بالغ با غذای خشک سگ های جوان فرق می کند. در دورن بارداری و شیردهی هم سگ ها از یک جور غذای دیگر باید استفاده کنند، اگر سگی عقیم شده بازهم نوع غذایش متفاوت است، اگر بیمار است، باید از غذاهای درمانی استفاده بکند.»

مشاغل مرتبط با پرورش و نگهداری حیوانات قیمت لوازم حیوانات خانگی قیمت لباس سگ و گربه قیمت غذای سگ قیمت سینی ادرار سگ قیمت جای خواب سگ و گربه فروشگاه لوازم حیوانات خانگی در تهران فروش حیوان خانگی فاصله طبقاتی چیست غرب زدگان سلبریتی های ایرانی حیوانات خانگی بازیگران ایرانی تجارت حیوانات پد مخصوص ادرار سگ پت شاپ های تهران پانسیون گربه و سگ در تهران بهترین حیوان خانگی چیست بازیگران سگ باز اندیشه غربزدگی اخبار تهران

این فروشنده جوان، همه این راهنمایی ها را برای غذای گربه ها هم ردیف می کند :« این ها غذاهای خشک است، غذاهای مرطوب یک دسته بندی دیگر دارند و بجز این غذاها بهتر است که حتما از مکمل ها و تقویتی ها هم برای حیوان تان استفاده کنید. »

مکمل ها و تقویتی هایی که این فروشنده از آنها نام می برد، در گوشه ای دیگر از مغازه، داخل قفسه هایی کوچکتر در سایز های مختلف کنار هم چیده شده اند و قیمت های مختلفی هم دارند ، یک چرخ کوتاه درمغازه کافی است تا با قیمت های عجیب و غریب این مکمل ها هم روبه رو شویم :

مکمل غذایی با خاصیت رفع مشکلات گوارشی ۹۵ هزار تومان
قرص مخصوص تقویت ایمنی بدن سگ ۶۵ هزار تومان
قرص ضداسترس ۳۰ عددی ۶۵ هزارتومان
اسپری بهداشتی دندان ۳۰ هزار تومان
پودر مکمل ۴۷۰ هزار تومان
شربت عضله ساز ۲۲۰ هزار تومان
شربت مولتی ویتامین ۱۱۰ هزار تومان و مکمل تقویت لگن و مفاصل ۳۳۰ هزار تومان.

تمایل به نگهداری حیوان خانگی نشانه تغییر سبک زندگی

این قیمت ها شاید برای ما عجیب باشد اما برای آنهایی که به خاطر آسایش حیوان خانگی شان پا به این مغازه ها می گذارند، اصلا عجیب نیست. شاهد این ادعا هم، تماشای خرید های چندصدهزارتومانی خریدارانی است که هرکدام دوست دارند، شرایط را برای آسایش و آرامش حیوان خانگی مورد علاقه شان فراهم کنند.

علاقه که مورد توجه دکتر علیرضا شوقی، روان‌شناس اجتماعی و استاد دانشگاه هم قرار می گیرد و او به ما می گوید :« افزایش تمایل به نگهداری حیوانات خانگی ، از نشانه های تغییر در سبک زندگی است، سبکی که بر مصرف گرایی پایه گذاری شده و طبقه اجتماعی بالادست را ارجح تر می شمارد. یکی از نشانه های این طبقه اجتماعی، نگهداری از حیوان خانگی است. البته ما می بینم که تمایل به نگهداری از حیوان حالا حتی در اقشار متوسط جامعه هم دیده می شود، آنها به این موضوع به منزله وسیله ای برای ارتقا جایگاه طبقاتی خودشان نگاه می کنند.»

مشاغل مرتبط با پرورش و نگهداری حیوانات قیمت لوازم حیوانات خانگی قیمت لباس سگ و گربه قیمت غذای سگ قیمت سینی ادرار سگ قیمت جای خواب سگ و گربه فروشگاه لوازم حیوانات خانگی در تهران فروش حیوان خانگی فاصله طبقاتی چیست غرب زدگان سلبریتی های ایرانی حیوانات خانگی بازیگران ایرانی تجارت حیوانات پد مخصوص ادرار سگ پت شاپ های تهران پانسیون گربه و سگ در تهران بهترین حیوان خانگی چیست بازیگران سگ باز اندیشه غربزدگی اخبار تهران

این روانشناس در ادامه به نقش پر رنگ عامل تنهایی در تمایل افراد برای نگهداری از حیوانات خانگی هم اشاره می کند و می گوید :« بحران ارتباط و گفتگو بین اعضای خانواده ها همین جا خودش را نشان می دهد. این بحران باعث می شود ، افراد برای پر کردن تنهایی هایشان برای پر کردن خلائی که در زندگی شان احساس می کنند، به عوامل جایگزین رو بیاورند، این وسط حیوانات خانگی سهم بزرگی در پر کردن این خلا دارند.»

شوقی درحالی به این دو عامل ، به عنوان دلایل اصلی تمایل قشری از جامعه امروز ما به نگهداری از حیواناتی مثل سگ و گربه اشاره می کند که بین مشتری هایی که وارد پت شاپ ها می شوند می توان افراد مختلفی را در سنین مختلف دید؛ دخترها و پسرهای جوان و حتی زنان و مردان سالمند و البته کودکانی که دست در دست پدرو مادرشان ، به عنوان مشتری پا به این مغازه ها می گذارند و جذب اسباب بازی های رنگی داخل مغازه می شوند. اسباب بازی هایی که خیلی وقت ها قیمت شان از اسباب بازی معمولی بچه ها هم بییشتر است. با اینکه فعلا از نرخ واردات این وسیله های تفریحی مورد استفاده حیوانات آماری در دست نیست، اما اگر به آمار مواد غذایی وارداتی مورد استفاده سگ ها و گربه ها در کشورمان نگاهی بیندازیم، آماری که دو کشور فرانسه و آلمان در صدر صادرکننده هایش قرار دارند، می توانیم حدس بزنیم که رقم های مورد معامله در این بازار هم رقم کمی نیست؛ رقمی که باعث خارج شدن مقادیر زیادی ارز از کشورمان می شود.

مینا مولایی – جام جم آنلاین

۶ آخرین نظرات کاربران و بینندگان

 1. هم شفا هم هدایت برای سگ باز و گربه بازها آمیییییییییییییین.همینطور پیش برید میتونید دست غربیها رو هم از پشت ببندید.

  • سگ باز ….. گربه باز…..کفتر باز……هر توهینی میخواین بکنید …… من خودم یک تار موی گربه خانگیم رو با هزار تا آدم دو رو و ریاکار این جامعه عوض نمیکنم .
   اهل ریخت و پاش و خریدهای الکی از پت شاپ نیستم . خریدم اصولی و مقرون به صرفست .
   کسی هم دست غربیها رو از پشت نبسته . علاقه به حیوان خانگی ریشه در فرهنگ ایران باستان داره .

   شفا و هدایت بابت کسانی که یک لگد محکم به چشم یک گربه خیابانی زدند و با هزار درد سر واسه درمان بردمش به کلینیک دامپزشکی تا کور نشه .

  • بنده صحبتهام رو پس می گیرم،محبت به حیوانات به هر شکلی یه افتخاره و متاسفم که مثل خیلی چیزهای دیگه از غربیها عقبیم اصلاً هم نگران نجس بودن و مسائل شرعی نباشید،با آب همه چی پاک میشه هر چقدر هم دلتون خواست یه وقتایی بغلشون کنید بوسشون کنید اونها هم به این مهر و محبت نیاز دارن،برای همه فرشته هایی که عاشقانه اونا رو دوست دارن آرزوی موفقیت دارم و دست همشونو می بوسم،ایمان دارم کسانیکه حیوانات رو میفهن و مظلومیتشون رو درک میکنن به خدا نزدیکترن

 2. با سلام و احترام،این حیوونای زبون بسته باید کی رو ببینن تا از این کلمه خانگی نجات پیدا کنن؟؟؟بنده هم از همینجا اعلام میکنم حاضرم با افتخار بمیرم ولی به هیچ حیوونی روی این کره خاکی ظلم نشه آمییییییین،کمک به اونها اگه باعث نشه از چاه درآن بیفتن تو چاله خیلی هم کار زیبا و قشنگیه،جای حیوونا تو طبیعته و ماها واسه خودخواهی و … دیگه اونها رو تو قفس کردیم که حالا اندازه این قفسها متفاوته،شفا و هدایت رو هم بابت کسانی که یادشون رفته مسلمونن،تو دهات ما هم حیوانات نگهداری میشن ولی کسی نه با اونها محشور میشه و نه پز میده و نه حرفای عجیب و غریب میزنه!!!

 3. من یک نفر اگه به فکر پز دادن بودم یک گربه پرشین میخریدم .
  اما گربه من یک گربه خیابونی بیماره که اگه در طبیعت رها بشه بدلیل نوع بیماری که داره زود می میره .
  الانم که زندست بدلیل دارودرمانی منه .
  گربه ای که از بچگی دستی بزرگ شده دیگه نمیشه در طبیعت رهاش کرد .
  و گرنه منم با خانگی کردن اونها مخالفم .

  • دوست عزیز اگه باعث ناراحتی شما یا کسی شدم خیلی عذر خواهی میکنم،خدا شما رو حفظ کته بسیار هم کار زیبایی انجام دادید،برای شما با این دل بزرگ و مهربونتون آرزوی موفقیت دارم،امیدوارم گربه نازتون هر چه زودتر بهبودی کامل پیدا کنه.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*