خانه / بازار / مشخصات خودرو جدید برقی سایپا (ساینا EV ) +عکس و قیمت

مشخصات خودرو جدید برقی سایپا (ساینا EV ) +عکس و قیمت

خودروی برقی ساینا با همکاری مرکز تحقیق و نوآوری سایپا و دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیر ساخته شد.

نمای داخلی ساینا معرفی خودرو مشخصات ساینا EV برقی محصولات جدید سایپا قیمت ساینا EV برقی قیمت خودرو جدید سایپا قیمت خودرو برقی

مهندس رزاق بلوری افشار با اشاره به رونمایی از این خودرو با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در مرکز تحقیقات و نوآوری سایپا، به خبرنگار علمی ایرنا گفت: ساخت این خودروی برقی روی خودروی ساینا اجرا و در نتیجه ساینا به خودروی تمام برقی کاملا مدرن و به روز تبدیل شده است.

وی ادامه داد: در ایران در مورد ماشین برقی خیلی صحبت شده است، برای نمونه من پیش از این خودروی قاصدک نصیر را ساخته بودم. اما بیشتر خودروهای برقی برای مسابقه یا ابتکار شخصی بوده و قابلیت استفاده عام را در شهر نداشته، محدود بوده یا استانداردهای روز دنیا را نداشتند.

مهندس افشار افزود: این خودرو در مرکز تحقیقات و نواوری سایپا و با همکاری دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیر کامل ترین ماشین برقی در ایران است؛ زیرا همه محاسبات با مشاوره شرکت معتبر پانچ پاورترین/punch powertrain بلژیک انجام شده است.

نمای داخلی ساینا معرفی خودرو مشخصات ساینا EV برقی محصولات جدید سایپا قیمت ساینا EV برقی قیمت خودرو جدید سایپا قیمت خودرو برقی

وی یادآور شد: متولی اصلی مرکز تحقیق سایپا بوده که روی ساخت و توسعه ماشین های برقی کار می کند و سرمایه گذاری برای برقی شدن این خودرو را انجام داده، نصب، جانمایی و جاسازی تجهیزات برقی نیز در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه خواجه نصیر انجام شده است و در واقع ساخت این خودرو نتیجه همکاری خوب صنعت و دانشگاه به شمار می رود.

عضو هیأت مدیره ماد صنعت نصیر در توضیح این خودرو افزود: این خودروی برقی بعد از هر بار شارژ ۲۰۰ کیلومتر داخل شهر و ۳۰۰ کیلومتر خارج از شهر حرکت می کند.

وی در مورد مزیت خودروهای برقی برای کاهش آلودگی هوا گفت: این تنها راهکار ما در این زمینه است و دولت باید با سازوکارهایی هزینه خرید آن را برای مردم کاهش دهد. البته خودروهای هیبریدی هم در این زمینه خوب هستند ولی میزان شارژ آنها برای ترافیک سنگین شهر تهران کافی نیست.

افشار در مورد زمان ساخت این خودرو گفت: حدود ۲ ماه کار سخت کرده ایم و با توجه به آماده بودن نمونه اولیه انتظار داریم تا سال آینده تعداد انبوه آن به بازار بیاید. زیرا کار اولیه انجام شده و در تولید انبوه باید تغییراتی در کارخانه مناسب کار ربات ها داده شود.

نمای داخلی ساینا معرفی خودرو مشخصات ساینا EV برقی محصولات جدید سایپا قیمت ساینا EV برقی قیمت خودرو جدید سایپا قیمت خودرو برقی

مدیر اجرایی طرح ساینا الکتریکی در حاشیه بازدید سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از رونمایی نخستین خودروی برقی سایپا، با بیان اینکه در جهت اجرای سیاست های کلی سایپا، حفاظت از محیط زیست و کاهش مصرف سوخت درصدد تولید خودرویی تمام برقی برآمده ایم، گفت: ساینا برقی(EV) در ۲ پلت فرم X200 و SP100 تولید می شود که این ۲ مدل طبق سیاست های سایپا در حال تجهیز شدن به فناوری موتور برقی است.

این کارشناس بیان کرد: کاهش مصرف سوخت و آلایندگی علت اصلی تولید خودروهای برقی خصوصا در کشور بوده و این خودرو با همکاری مرکز تحقیقات سایپا و دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی طراحی و ساخته شده است.

وی با تأکید بر اینکه قدرت موتور تمام برقی این خودرو حدود ۷۰ کیلووات است، افزود: ساینا بسته به نوع باطری انتخابی ازجانب مشتری امکان پیمایش از ۱۷۰ کیلومتر تا ۲۱۰ کیلومتر را خواهد داشت. این خودرو قابلیت شارژ سریع و شارژ عادی را دارد که ساینا حدود ۴۰ دقیقه زمان نیاز دارد تا با شارژ سریع نیروی خود را بازیابی کند، همچنین از طریق شارژ عادی این خودرو برای دریافت نیروی کامل خود سه ساعت و ۴۰ دقیقه زمان نیاز خواهد داشت.

این کارشناس در ادامه گفت: وزارت نیرو هم برای شارژ این خودرو طرحی را در قالب فهام در نظر گرفته که با همکاری شهرداری در حال گذراندن مراحل اولیه خود است.

وی افزود: قیمت ساینا (EV) هنوز مشخص نشده است و عرضه آن در بازار از زمانی که با حمایت های دولتی شروع به کار کنیم ۱۸ ماه زمان خواهد برد.

نمای داخلی ساینا معرفی خودرو مشخصات ساینا EV برقی محصولات جدید سایپا قیمت ساینا EV برقی قیمت خودرو جدید سایپا قیمت خودرو برقی

قیمت تمام شده این خودرو نیز در حدود ۷۰ میلیون تومان است که رقم قابل توجهی نسبت به نسخه های بنزینی ساینا با قیمت ۲۸ میلیون تومان به نظر می رسد.

البته سایپا امیدوار است که با حمایت های دولتی و ارائه تسهیلاتی ویژه، قیمت تمام شده خودرو برای مشتریان به حدود ۴۰ میلیون تومان کاهش پیدا کند، هرچند که باید منتظر ماند و دید که آیا دولت و سایر نهاد های وابسته از توان مالی کافی برای ارائه سوبسید ۳۰ میلیون تومانی بر روی هر دستگاه ساینا برقی برخوردارند یا خیر؟

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*