خانه / بورس و سهام / محدودیت در فروش سهام و حمایت از سهامداران خرد موقتی است

محدودیت در فروش سهام و حمایت از سهامداران خرد موقتی است

تصمیم سازمان بورس‌ اوراق بهادار در خصوص حمایت از سهامداران خرد و ایجاد محدودیت‌های فروش از مزایای زیادی برخوردار است.

 به گزارش ساتین : معاون بازار شرکت بورس با بیان مطلب بالا گفت: ایجاد محدودیت در حجم سفارش فروش، تصمیمی است که در راستای حمایت از سهامداران جزء و کاهش جو روانی در بازار سهام ایجاد شده است. علی صحرایی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های فعال در بورس اوراق بهادار از لحاظ بنیادی ارزنده بوده و سهامداران حقوقی و عمده آنها نیز حاضر به خرید و حمایت از سهام هستند.

معاون بازار شرکت بورس افزود: به علاوه این طرح محدودیت زیادی را هم برای سهامداران و سرمایه‌گذاران ایجاد نمی‌کند، چراکه تا ساعت 12 هر روز، قیمت سهم مشخص می‌شود به طوری که در 30 دقیقه پایانی سهامداران حقوقی و بازیگران بازار می‌توانند خریدهای خود را انجام دهند. وی با تاکید بر اینکه تصمیم سازمان بورس با تئوری‌های بازیگران و بازارهای مالی نیز همخوانی دارد، ابراز داشت: برای مثال در بورس‌‌های بزرگ هم برای سرمایه‌گذارانی که قصد فروش حجم زیادی سهم دارند، از آنجا که روی قیمت سهم تاثیرگذار هستند‌ محدودیت‌هایی درنظر گرفته می‌شود. صحرایی با یادآوری این نکته که طرح حمایت از سهامداران خرد موقتی است، گفت: به محض برطرف شدن شرایط روانی بازار و نگرانی سهامداران حقیقی، به سمت کاهش و برداشتن محدودیت‌ها خواهیم رفت.

وی با اشاره به دیگر مزایای این طرح و تاثیر مثبت آن بر بازار سهام اظهار داشت: این تصمیم، نیازهای سهامدار جزء را برطرف می‌کند‌ به طوری که اگر سهامدار جزیی در 10 شرکت حدود 50 تا 100 هزار سهم داشته باشد‌ به راحتی می‌تواند سهام خود را نقد کند که این رویه مانع نقد‌شوندگی سهام نیست. معاون بازار شرکت بورس اذعان داشت: البته این طرح دو تبصره دارد که اگر بورس یا فرابورس تشخیص دهد می‌تواند آن محدودیت‌ها را در نمادهای خاص بردارد.

وی در ادامه به شرایط بازار اشاره کرد و گفت: از روز چهارشنبه 30 بهمن‌ماه شرکت‌هایی که سال مالی آنها پایان اسفندماه است، باید صورت‌های مالی خود را به بازار منعکس کنند. این در حالی است که امروز وضعیت شرکت‌ها از لحاظ بنیادی در قیاس با پایان سال 91 در شرایط بهتری قرار دارد و افق هم مثبت‌تر است. صحرایی ادامه داد: برای مثال دولت اعلام کرده است در سال آتی فاز 12 پارس جنوبی راه‌اندازی می‌شود و شرکت‌های پتروشیمی قطعی گاز را تجربه نخواهند کرد و به این ترتیب ظرفیت تولید این شرکت‌ها نسبت به سال‌جاری و دوره‌های گذشته افزایش قابل‌توجهی پیدا می‌کند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*