خانه / بورس و سهام / گزارش عملکرد و تحلیل بازار بورس در روز یکشنبه

گزارش عملکرد و تحلیل بازار بورس در روز یکشنبه

درگروه محصولات شیمیایی 9 نماد با رشد ارزش سهام مواجه شده اند.در این گروه امروز نیز “شتولی” صف خرید سنگینی داشته و صف فروش در نماد”شپارس” پابرجا مانده است.

به گزارش ساتین : امروز یکشنبه چهارم اسفند با وجود عملکرد مثبت بازار در اوایل معاملات، شاهد ریزش ارزش سهام در بسیاری از گروه ها در ادامه ساعت بازار بودیم و بدین ترتیب تحت تاثیر جو مبهم و بعضا منفی صنایع کوچک و بزرگ بازار، شاخص های اصلی بورس تهران با افتی البته نه چندان قابل توجه روبرو شدند.

افت ملموس ارزش سهام در گروه هایی همچون نفتی، فلزی ، معدنی و جو مبهم بسیاری از گروه های کوچکتر در عملکرد منفی امروز بازار بسیار موثر بود. در مقابل نیز شاهد رونق مجدد معاملات در گروه دارویی، مخابرات و تعداد محسوسی از نمادهای سرمایه گذاری و بانکی و ساختمانی بودیم. امروز شاخص کل با ثبت کاهشی 43 واحدی به 81281 واحد رسید. دو نماد “کدما” و “وملی”بیشترین افزایش قیمت و “خموتور” و “شدوص” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند.همچنین “شبندر” بیشترین تاثیر منفی و “اخابر” بالاترین اثر مثبت را بر شاخص گذاشتند.

با شروع معاملات در روز یکشنبه سقوط ارزش سهام در گروه نفتی و تعداد ملموسی از نمادهای فلزی فشار قابل ملاحظه ای را بر شاخص در جهت سقوط وارد ساخت؛ اما رونق معاملات در گروه دارویی، ساختمانی، خودرویی و بانک و سرمایه گذاری منجر به رشد این نماگر در نیم ساعت اولیه بازار گردید.

در ادامه اما فشار قابل ملاحظه نمادهای پالایشی و فلزی و منفی شدن فضای معاملات در گروه بانکی و سرمایه گذاری و تعداد قابل ملاحظه از نمادهای ساختمانی، شیمیایی و برخی خودرویی ها و تعداد ملموسی از نمادها در دیگر گروه ها ، روندی رو به افول بر شاخص کل مسلط گردید و بدین ترتیب شاخص تا پیش از پایان اولین ساعت معاملات به محدوده منفی خزید.

در ادامه شاهد بهبود نسبی روند معاملات در گروه بانکی، سرمایه گذاری و ساختمانی بودیم که این امر منجر به ثبات نسبی در روند حرکتی شاخص گردید. با بازگشایی تعداد قابل توجهی از نمادها در گروه های مختلف در محدوده مثبت و منفی ، تقریبا سیر تاثیرگذاری این بازگشایی ها بر شاخص کل خنثی گردید و تحول چشمگیری را در روند این نماگر اقتصادی پدید نیاورد،در عین حال در اواخر معاملات با عرضه بخش قابل توجهی از صف خرید “اخابر” شاهد جهش نسبی در روند شاخص بودیم.

امروز معاون ناشران و اعضای شرکت بورس درگفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه اعلام کرد که نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه باید به سمت بنگاه‌های اقتصادی و تامین مالی برای اجرای پروژه‌های سودآور هدایت شود و در غیر این‌صورت با ارائه‌ عملکردهای ضعیف و عدم برآورده‌ شدن انتظارات سرمایه‌گذاران، ممکن است مشکلاتی را پیش‌رو داشته باشیم. مالمیر در عین حال پیرامون پذیرش شرکت های بورسی اظهار داشت که شرکت‌های پاکشو و سرمایه‌گذاری توسعه‌ معین خردمندان و نفت جی پذیرش شده و مراحل نهایی برای درج این شرکت‌ها در دست اقدام است.

در عین نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با یکی از خبرگزاری های داخلی ضمن انتقاد از ورود مجلس به بحث قیمت گذاری خوراک گازی پتوشیمی ها اعلام کرد که با توجه به مصوبه مجلس ، دولت باید نرخ واحد‌های پتروشیمی را به گونه ای تعیین کند که مزیت نسبی این واحدهای تولیدی حفظ گردد. گفتنی است که شورای نگهبان در آخرین تصمیم خود، مصوبه اصلاحی مجلس پیرامون نرخ خوراک گازی پتروشیمی ها را مورد تایید قرار داد.

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی نیز از فروش 75 درصد معادل 2200 میلیارد تومان از اوراق مشارکت جدید این نهاد خبر داد و اعلام کرد که زمان عرضه این اوراق تمدید نخواهد شد.

همچنین می توان به رشد بسیار جزئی قیمت طلا و افزایش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد.طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 95 هزار و هشتصد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 2960 تومان در حال معامله است.

 روز یکشنبه جو مبهم و بعضاً منفی بر بسیاری از صنایع بورسی حاکم بود.

درگروه معدنی تنها “کدما” پس از بازگشایی در محدوده مثبت معامله شده است.در این گروه صف خرید و فروش قابل ذکری دیده نمی شود.

درگروه محصولات شیمیایی 9 نماد با رشد ارزش سهام مواجه شده اند.در این گروه امروز نیز “شتولی” صف خرید سنگینی داشته و صف فروش در نماد”شپارس” پابرجا مانده است.

درگروه فلزات اساسی تنها 5 نماد رشد کرده اند.در این گروه صف های خرید و فروش کم حجمی به چشم می خورد. در بخش مخابرات هر دو نماد رشد کرده و “اخابر” با صف خرید روبروست.

در بخش فنی مهندسی “رتکو” سقوط کرده و صف فروش دارد.

در بخش خودرو 12 نماد رشد کرده اما 3 نماد از میان آنها در آخرین معاملات سقوط نموده اند. .در این بخش امروز “خمحرکه” با بالاترین صف فروش روبروست و “خکمک” صف خرید محسوسی دارد.

در بخش شرکت های چند رشته ای “وامید” به عنوان تنها نماد معاملاتی گروه در آخرین معاملات مثبت شده است.در گروه بانکی 3 نماد افت ارزش سهام را تجربه کرده اند.

در گروه سرمایه گذاری 8 نماد افت کرده اند.در این گروه “سنوین” با صف خرید بسیار سبکی روبروست. در بخش محصولات نفتی تنها 2 نماد مثبت بوده اند.در این گروه “ونفت” صف فروش محسوسی دارد.

در گروه دارویی فقط 2 نمادها افت کرده اند. در این گروه”دجابر”صف خرید ملموسی تری را نسبت به سایر نمادهای مثبت تجربه می کند.

در معاملات بخش غذایی 4 نماد افزایش ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه صف های فروش محدودی شکل گرفته است.

در میان قندی ها 6 نماد افت ارزش سهام را تجربه کرده اند.

در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک دو نماد منفی بوده اند.

در گروه ساختمانی 6 نماد افت کرده اند. در این گروه صف های خرید و فروش سبکی به چشم می خورد.

در این میان در گروه سیمانی 11 نماد افت ارزش سهام را پشت سرگذاشته اند.در این گروه صف خرید در نماد “سفار” محسوس بود و صف های فروش کم حجمی در برخی نمادهای منفی دیده می شود.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 332 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”وتوصا4″ و”وبصادر” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 166 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”ایران دوچرخ4″ و”ثتران” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

مرجع : نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*