خانه / بورس و سهام / گزارش عملکرد بازار بورس در روز سه شنبه

گزارش عملکرد بازار بورس در روز سه شنبه

درگروه محصولات شیمیایی تنها 2 نماد در آخرین معاملات در درصدهای مثبت باقی مانده اند. در این گروه امروز نیز”شتولی” صف خرید سنگینی داشته و صف فروش در نماد”وپترو” پابرجا مانده است.

به گزارش ساتین : امروز سه شنبه ششم اسفند باز هم روند نزولی قیمت سهام در گروه های مختلف ادامه یافت و شاخص های اصلی بازار به میزان ملموسی سقوط کردند.

در معاملات کم رمق از حیث حجم و ارزش در روز جاری ، افول ارزش سهام در بسیاری از صنایع به ویژه نفتی و شیمیایی، بانک و سرمایه گذاری و سایر نمادهای مالی، فلزی، معدنی و مخابرات در عقبگرد شاخص ها موثر بودند.امروز شاخص کل با ثبت کاهشی 762 واحدی به 80087 واحد رسید.دو نماد “فپنتا” و “ددام”بیشترین افزایش قیمت و “خکاوه” و “پارسان” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند.همچنین “پارسان” بیشترین تاثیر منفی و “داسوه” بالاترین اثر مثبت را بر شاخص گذاشتند که البته این اثر بسیار جزئی بوده است.

با شروع معاملات روز سه شنبه باز هم شاخص کل بورس تحت تاثیر روند منفی شکل گرفته در بسیاری از گروه در مسیری رو به افول قرار گرفت و تنها شاهد رونق نسبی معاملات در تعدادی از نمادهای ساختمانی، شیمیایی، دارویی و برخی تک سهم ها در دیگر گروه ها بودیم. در ادامه اما بسیاری از این نمادهای مثبت نیز به محدوده منفی خزیدند و بدین ترتیب شاخص در اواسط معاملات نیمه کانال 80 هزار واحدی را از دست داد. در ادامه باز هم روند نزولی شاخص ادامه یافت و معامله پر حجم بر روی برخی از نمادهای بزرگ از جمله “پارسان” نیز بر این روند دامن زد تا بدین ترتیب تا پایان معاملات ، شاخص کل در یک قدمی از دست دادن کانال 80 هزار واحدی قرار گرفت.

امروز وزیر اقتصاد نسبت به موضع گیری پیرامون برخی گفته های روزهای اخیر پیرامون ابلاغ شفاهی بخشنامه افزایش نرخ سود بانکی اعلام کرد که هیچ بخشنامه ای به شکل شفاهی ابلاغ نگردیده و از این پس نیز نمی گردد. طیب نیا همچنین در مورد زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها اظهار داشت که بر طبق تکلیفی که مجلس بر دوش دولت گذاشته ، از فروردین یا اردیبهشت پیش رو این فرآیند آغاز شده اما افزایش قیمت حامل های انرژی آرام خواهد بود.

هچنین نماد شرکت نفت و گاز پارسیان پس از انتشار اطلاعیه شفاف سازی بازگشایی شد. در اطلاعیه شفاف سازی مذکور آمده که با توجه به تصویب بودجه سال آینده و تعیین نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی، صرفا کاهش سود خالص شرکت پتروشیمی پردیس بر سود سال مالی منتتهی به 1393،09،30 اثر گذار بوده که بابت این کاهش، سود شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان برای سال مالی مذکور از مبلغ 1534 ریال به مبلغ 1400 ریال به ازای هر سهم با سرمایه جدید کاهش می یابد.

سازمان خصوصی سازی نیز از واگذاری سهام 11 شرکت دولتی در اسفند ماه خبر داد. بر این اساس، بلوک 17 درصدی سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در بورس، بلوک 50 درصد بعلاوه یک سهمی شرکت پالایش نفت لاوان، 336 میلیون و 757 هزار سهم شرکت ذغال سنگ البرز شرقی،59 میلیون سهم شرکت تولید کاشی گرانیت و کاشی لعاب زهره کاشمر، یک میلیارد و 706 میلیون و 370 هزار و 582 سهم شرکت نورد و لوله اهواز، 950 هزار سهم شرکت پالایش نفت خوزستان، 85 میلیون سهم شرکت سرمایه‌گذاری گسترش و توسعه صنعت از طریق فرابورس و 100 درصد ارزش نیروگاه برق شهید مفتح،40 درصد سهام شرکت مدیریت تولید برق شهید مفتح،10 درصد سهام شرکت پتروشیمی بروجنو 20 درصد سهام شرکت سایپا سیلندر از طریق مزایده در روزهای باقی مانده از اسفند واگذار خواهند شد.

امروز همچنین می توان به رشد قیمت طلا و افزایش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد.طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 98 هزار و سیصد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 3018 توماندر حال معامله است.

 روز سه شنبه جو منفی بر تقریبا تمام صنایع بورسی حاکم بود. درگروه معدنی تمام نمادها در محدوده منفی معامله شده اند. در این گروه صف فروش در نماد “کبافق” محسوس است. درگروه محصولات شیمیایی تنها 2 نماد در آخرین معاملات در درصدهای مثبت باقی مانده اند. در این گروه امروز نیز”شتولی” صف خرید سنگینی داشته و صف فروش در نماد”وپترو” پابرجا مانده است. درگروه فلزات اساسی تنها 2 نمادرشد کرده اند. در این گروه در نماد “فملی” بالاترین صف فروش به چشم می خورد.در بخش مخابرات هر دو نماد افت کرده و معاملات متعادل است.در بخش فنی مهندسی “رتکو” رشد کرده است. در بخش خودرو تنها “خفنر” افزایش ارزش سهام را تجربه کرده است.در این بخش امروز نیز “خزامیا” با بالاترین صف فروش روبروست و “خفنر” صف خرید محسوسی دارد. در بخش شرکت های چند رشته ای”وامید” به عنوان تنها نماد معاملاتی گروه افت ارزش سهام را پشت سر گذاشته است.در گروه بانکی همه نمادها رشد ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه صف فروش قابل ذکری دیده نمی شود.در گروه سرمایه گذاری 2 نماد رشد کرده اند.در این گروه “وخارزم”با صف فروش بالاتری نسبت به سایر نمادها روبروست.در بخش محصولات نفتی تنها “شزنگ”در معاملات بازار پایه توافقی فرابورس رشد کرده است.در این گروه “ونفت” صف فروش محسوسی دارد.در گروه دارویی 7 نماد رشد کرده اند.در این گروه”دجابر”صف خرید ملموسی را تجربه می کند و صف های فروش کم حجمی نیز در برخی نمادهای منفی شکل گرفته است.در معاملات بخش غذایی فقط “غصینو” افزایش ارزش سهام را تجربه کرده است.در این صف فروش در نماد “وبشهر” قابل ملاحظه تر از سایر نمادهاست.در میان قندی ها 2 نماد رشد ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند. در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک همه نمادهای معامله شده منفی بوده اند. در گروه ساختمانی 3 نماد رشد کرده اند. در این گروه “ثاخت” صف فروش نه چندان سنگینی دارد.در این میان در گروه سیمانی تنها 2 نماد رشد ارزش سهام را پشت سرگذاشته اند.در این گروه صف های فروش نه چندان سنگینی دیده می شود.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 227 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”وبصادر” و”وپاسار” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 142 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”ثشرق” و”ثتران” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*