خانه / بورس و سهام / جزییات افزايش تقاضا و تشديد رقابت در بازار پتروشيمي

جزییات افزايش تقاضا و تشديد رقابت در بازار پتروشيمي

رينگ محصولات پتروشيمي ديروز هم شاهد ثبت سقف قيمت براي گريدهاي متفاوت پلي‌اتيلن‌ها و پلي پرو پيلن‌ها بود.

اختلاف قيمتي بالاي اين كالاها در بورس و بازار نقدي و برداشته شدن محدوديت‌هاي سايت بهين‌ياب، انگيزه زيادي براي معامله گران ايجاد كرده است، به طوري كه طي مدت اخير ميزان كمي از اين محصولات در بورس عرضه شده است، به همين دليل در بازار آزاد نيز فروشندگان قيمت محصولات خود را به دليل عدم عرضه‌ اين محصولات با قيمت بالاتري به فروش مي‌رسانند. همچنين ميزان اندك عرضه پلي‌اتيلن ترفتالات بطري در بورس سبب شده تا تقاضا براي اين كالا در حد بالايي باشد.

اگر‌چه معامله‌گران از هجوم خريداران به بازار پتروشيمي خبر مي‌دهند، اما با اين حال بيشتر تاجران از اعلام نرخ‌ها خودداري كرده و مي‌گويند: نرخ‌هاي محصولات پتروشيمي اين روز‌ها واقعي نبوده و متاثر از التهابات ناشي از حجم تقاضا رخ داده است.

از طرفي تحليلگران بازار پتروشيمي‌ از پيش‌بيني آينده خودداري كرده و در خصوص مبادلات بازار پتروشيمي ‌در روزهاي اخير مي‌گويند: عطش خريداران در بازار پتروشيمي بيشتر شده و قيمت‌ها در بازارهاي جهاني نيز رو به افزايش است، به طوري كه فروش در حد نياز انجام نمي‌شود. در عين حال معامله‌گران انتظار رشد قيمت دارند و اين موضوع نيز سبب شده تا خريدها در بازار پتروشيمي‌ غير منطقي شود، در حالي كه در ماه‌ گذشته با وجود نوسان قيمت‌ها منطقي‌تر بود.

البته عده‌اي ديگر از معامله‌گران معتقدند: بازار پتروشيمي با توجه به نزديك شدن به‌ روزهاي پاياني سال جاري در بلاتكليفي و سردرگمي به سر مي‌برد و از اين رو قيمت‌هاي اعلامي تاجران نسبت به ماه گذشته به دليل افزايش تقاضا رشد بيشتري را تجربه كرده است. در همين حال روز گذشته نرخ پلي پروپيلن Z30S در بازار داخل در محدوده 5200 تا 5450 تومان در هر كيلو توسط تاجران پيشنهاد شد، در حالي كه طي چند هفته اخير اين محصول تا 4900 تومان در هر كيلو قیمت داشت.

به ‌اين‌ ترتيب روز گذشته در تالار فرآورده‌هاي نفتي و پتروشيمي، 40 گريد مواد پليمري مجتمع‌هاي پتروشيمي اروند، اميركبير، ايلام، آبادان، بندرامام، پلي‌نار، تندگويان، جم، رجال، غدير، لاله، مارون، مهر، پلي پروپيلن جم، نويدزرشيمي و شركت پليمر كرمانشاه روي تابلو عرضه رفت كه در اين ميان، پلي‌اتيلن ترفتالات بطري BG821 شركت پتروشيمي لاله بيشترين تقاضا را در اين روز شاهد بود و با نرخ پايه 3 هزار و 534 تومان در هر كيلو معامله شد كه با تقاضاي بيش از 16 هزار تني و رقابت 10 درصدي با قيمت 3 هزار و 711 تومان در هر كيلو به فروش رسيد. همچنين پلي‌پروپيلن نساجي HP510L شركت

پلي پروپيلن جم نيز با بيش از 11 هزار تن تقاضا با نرخ رقابتي 4 هزار و

 173 تومان در هر كيلو به فروش رسيد. البته اين در حالي است كه پلي‌اتيلن ترفتالات نساجي SUPER BRIGHT پتروشيمي تند‌گويان نیز كمترين تقاضا را در اين

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*