خانه / بورس و سهام / 4 راهبرد همیشگی موفقیت در بازار سهام

4 راهبرد همیشگی موفقیت در بازار سهام

معمولا افراد با توجه به اتفاقات مختلفی که در زندگیشان پیش می‌آید، بخشی از درآمد خود را به عنوان هزینه‌های ضروری کنار می‌گذارند تا در روز مبادا از آن استفاده کنند. از آنجا که بازار سهام یکی از بازارهای پرنوسان است خبرگان بازار توصیه می‌کنند که بهتر است افراد از به‌کارگیری سرمایه‌های اصلی و ضروری خود در این بازار پرهیز کنند.

به گزارش ساتین : آنها معتقدند کسانی که می‌خواهند در این بازار سرمایه‌گذاری کنند بایستی نه تنها اولویت را به رفع نیازهای اولیه زندگی خود بدهند بلکه حتی از به‌کارگیری آن بخش از درآمد خود که برای هزینه‌های اتفاقی در نظر گرفته‌اند در بازار بورس صرفنظر کنند. خبرگان بازار سرمایه می‌گویند بهتر است افراد پس‌اندازهای اضافی خود را وارد بازار سهام کنند.

بی‌توجه به شایعات

یکی از مشکلات مردم این است که در برخی مواقع از احساسات خود تبعیت می‌کنند یا تحت تاثیر حرف‌های دیگران قرار می‌گیرند. هر چند این نکته در بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها تاثیر چندانی ندارد اما در فعالیت‌های اقتصادی و به‌خصوص در بازار سهام می‌تواند موجب ضرر برای افرادی باشد که به احساسات خود میدان می‌دهند. واقعیت امر این است که سرمایه‌گذاری در بازار سهام باید براساس تحقیق و اطلاعات صحیح انجام شود زیرا در این بازار عوامل متعددی همچون وضعیت اقتصاد کشور، عملکرد شرکت، اتفاقات جهانی و… در تغییر قیمت‌ها موثرند در نتیجه هرگز نباید تنها براساس توصیه دوستان یا تبلیغات یا حتی عملکرد خویشاوندان برای سرمایه‌گذاری در این بازار تصمیم‌گیری کرد.

اهمیت سرمایه‌گذاری بلندمدت

سرمایه‌گذاران نباید نگران نوسانات و افت‌وخیزهای روزانه بازار باشند که در مورد بازار سهام امری عادی است بلکه پیوسته باید روند بلندمدت را مورد توجه قرار دهند چراکه شرکت‌های بورسی معمولا شرکت‌های بزرگی هستند و طبیعتا کارها و پروژه‌هایی که در دست انجام دارند کلان و بسیار بزرگ خواهد بود. پرواضح است که سود پروژه‌های بزرگ در کوتاه‌مدت به دست نمی‌آید و در بلندمدت حاصل می‌شود در نتیجه سرمایه‌گذاران باید برای دریافت واقعی سود سرمایه‌های خود در بازار سهام، به سرمایه‌گذاری با دید بلندمدت نگاه کنند.

تشکیل سبد سهام

بازار سهام دارای ویژگی‌هایی است که از آن جمله می‌توان به بالا و پایین رفتن قیمت‌ها و ریسک یا خطر افت شدید قیمت‌ها اشاره کرد. از آنجا که به طور معمول و طی زمان قیمت برخی سهام افزایش و قیمت برخی کاهش می‌یابد، برای در امان ماندن از خطر کاهش قیمت سهام خریداری شده، خبرگان بازار توصیه می‌کنند که خریداران بهتر است سبدی از سهام خریداری کنند و از خریدن یک نوع سهم پرهیز کنند چراکه وقتی سهامدار سرمایه خود را به سهام متعدد و متنوعی اختصاص می‌دهد پایین آمدن احتمالی قیمت برخی از این سهام از طریق بالا رفتن قیمت برخی دیگر از سهام موجود در سبد جبران می‌شود و در این صورت سرمایه‌گذار می‌تواند به راحتی خطر احتمالی کاهش قیمت‌ها را رفع کند.

توجه به سرمایه‌گذاری‌ها

سرمایه‌گذار پس از تشکیل سبد سهام نباید نسبت به وضعیت آن بی‌تفاوت باشد بلکه باید به‌طور مرتب آن را مورد بررسی قرار دهد و وضعیت آن را نسبت به وضعیت بازار بسنجد تا بداند که آیا سبد سهام او هماهنگ با بازار است یا نیاز به بازنگری و تغییر دارد یا نه. برای این کار او می‌تواند با خبرگان، مشاوران و کارگزاران بورس نیز مشورت کند و از راهنمایی آنها بهره ببرد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*