خانه / آخرین اخبار / نحوه شارژ خودروهای برقی و هیبریدی چگونه است؟

نحوه شارژ خودروهای برقی و هیبریدی چگونه است؟

خودروهای الکتریکی میوه‌های تازه باغ فناوری هستند که سلانه‌سلانه راه خود را به جاده‌ها باز کرده‌اند. مهم‌ترین ویژگی خودروهای هیبریدی الکتریکی شیوه تامین سوخت آن‌هاست، به همین دلیل بر آن شدیم تا در ادامه در روزچین با هم نگاهی به نحوه شارژ خودروهای هیبریدی و الکتریکی داشته باشیم.

قبل از اینکه به نحوه شارژ خودروهای هیبریدی اشاره‌ای داشته‌ باشیم باید بدانید که سه نوع خودرو وجود دارد که آلودگی برای محیط زیست به بار نمی‌آورد، در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

نحوه شارژ خودروهای برقی معنی هیبرید مجله خودرو قیمت خودروهای هیبریدی موجود در ایران قیمت خودرو برقی دنیای خودرو دانستنی های جالب خودرو ایستگاه شارژ خودرو برقی در ایران انواع خودروهای هیبریدی

انواع خودروهای هیبریدی

خودروهای هیبریدی

خودروهای هیبریدی شباهت‌ زیادی به خودروهای معمولی فعلی دارند، در این خودروها یک موتور بنزینی و یک موتور الکتریکی تعبیه شده است. این کار باعث می‌شود تا این خودروها با طی مسافت بیشتر، سوخت کمتری مصرف کنند و عملاً صرفه‌جویی توجیه‌پذیری را به دنبال داشته باشند.

نحوه شارژ خودروهای هیبریدی که در این گروه قرار دارند نیز همانند خودروهای معمولی است و راننده باید همیشه حواسش به پرکردن باک بنزین باشد. خودروهای تویوتا پریوس، هوندا اینسایت و فولکس‌واگن جِتا را می‌توان در این گروه خودروهای هیبریدی قرار داد.

خودروهای اتصالی هیبریدی

خودروهای اتصالی (Plug in) هیبریدی نزدیکی بیشتری به خودروهای تمام الکتریکی دارند، در این زمینه می‌توان به خودروی شورولت وُلت اشاره کرد، نحوه شارژ خودروهای هیبریدی در این گروه به این صورت است که یک باتری الکتریکی باید شارژ شده و انرژی مورد نیاز را برای حرکت خودرو تامین کند.

در واقع نحوه شارژ خودروهای هیبریدی در این گروه بیشتر تاکید بر انرژی الکتریکی دارد و پس از اتمام شارژ باتری، خودرو از انرژی بنزینی استفاده می‌کند. جالب است بدانید نحوه شارژ خودروهای هیبریدی در این گروه به این صورت است که موتور بنزینی خودرو نقش یک ژنراتور را برای شارژ مجدد باتری الکتریکی خودرو انجام می‌‌دهد.

خودروهای تمام الکتریکی

نیسان لیف یا تسلا مدل اس را می‌توان از خودروهای تمام الکتریکی دانست، از آنجایی در این خودروها خبری از موتور بنزینی نیست نحوه شارژ خودروهای هیبریدی این گروه نیز کاملاً مستقل است.

با این حساب اگر در وسط جاده شارژ باتری خودرو تمام شود، خودرو از حرکت باز خواهد ایستاد. این خودروها کاملاً‌ الکتریکی هستند اما با نحوه شارژ خودروهای هیبریدی که در بالا به آن اشاره کردیم تفاوت زیادی ندارند.

راننده باید باتری خودروهای کاملاً الکتریکی را در منزل یا ایستگاه‌های مخصوص این کار که در جاده قرار دارند شارژ کرده و به مسیر خود ادامه دهد.

شوربختانه باید گفت در حال حاضر خودروهای تماماً الکتریکی مسافت زیادی را نمی‌توانند طی کنند و در نتیجه بیشتر برای سفرهای درون شهری از این خودروها استفاده می‌شود.

خودروهای تماماً‌ الکتریکی چیزی حدود ۲۵۰ کیلومتر را با یک بار شارژ طی می‌کنند اما انتظار می‌رود با پیشرفت فناوری شاهد بهینه‌تر شدن باتری این خودروها باشیم.

نحوه شارژ خودروهای برقی معنی هیبرید مجله خودرو قیمت خودروهای هیبریدی موجود در ایران قیمت خودرو برقی دنیای خودرو دانستنی های جالب خودرو ایستگاه شارژ خودرو برقی در ایران انواع خودروهای هیبریدی

نحوه شارژ خودروهای هیبریدی

نحوه شارژ خودروهای هیبریدی نیز تفاوت‌هایی دارد و در هر سه مدل از خودروهایی که انرژی پاک مصرف می‌کنند شاهد سه سطح برای شارژ باتری خودرو هستیم.

نحوه شارژ خودروهای هیبریدی در سطح اول با استفاده از یک پریز برق با سه شاخه انجام می‌شود. شوربختانه باید گفت این فرآیند بسیار زمان بر است و یک شارژر ۱۲۰ ولتی چیزی حدود ۱۸ تا ۲۰ ساعت برای شارژ باتری خودرو زمان نیاز دارد.

نحوه شارژ خودروهای هیبریدی در سطح دوم سرعت بیشتری دارد و از یک شارژ ۲۴۰ ولت در این شیوه استفاده می‌شود. این شارژر می‌تواند باتری موتور الکتریکی خودرو را در عرض زمانی حدود ۸ تا ۱۲ ساعت کاملاً شارژ کند.

نحوه شارژ خودروهای هیبریدی در سطح سوم با ولتاژ بسیار بالاتری انجام می‌شود. در این شیوه باتری موتور الکتریکی خودرو با ۴۸۰ ولت الکتریسیته شارژ خواهد شد. در نتیجه باتری خودرو از صفر تا هشتاد درصد در عرض زمان کوتاه ۲۰ تا نهایتاً ۳۰ دقیقه شارژ خواهد شد.

لازم به ذکر است که در حال حاضر سطح سوم این شارژ در بازار موجود نیست و انتظار داریم در آینده‌ای نزدیک شاهد این شارژ سریع برای خودروهای سبز باشیم.

اکنون که با مدل‌های مختلف خودروهای سبز آشنا شدید و در جریان نحوه شارژ خودروهای هیبریدی قرار گرفتید بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که باتری‌ موجود در خودروهای هیبریدی و الکتریکی نیز از نوع لیتویوم آیون است و در نتیجه همانند باتری لپ‌تاپ و گوشی‌های هوشمند اگر مدتی از باتری استفاده نشود شارژ خالی خواهد کرد.

در پایان باید بگوییم نحوه شارژ خودروهای هیبریدی نسبت به خودروهای بنزینی بسیار ساده و تمیزتر است، خودروهای هیبریدی و الکتریکی مزایای بسیاری دارند که امیدواریم در آینده‌ای نزدیک شاهد حضور بیشتر این خودروها در جاده‌های کشور عزیزمان نیز باشیم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*